Karadeniz Pet

Yavru muhabbet kuşumun bakımı

_alper_

Meraklı Üye
Arkadaşlar selam 10 gün önce yaklaşık olarak 45 günlük olduğunu tahmin ettiğim bir muhabbet kuşu aldım. Soracağım bir kaç soru mevcut cevaplarsanız sevinirim. Aslında bende çok uzun yıllardır muhabbet kuşu bakıyorum ancak 2,3 yıl kadar önce vefat eden kuşumdan sonra ara vermiştim. Bu sefer yeni bir kafes ve daha detaylı bir bakım planlıyorum internetten biraz araştırdım.

1) Öncelikle sera vitamin aldım bunu 1 gün koyup bir gün koymuyorum, koyduğumda da çok değil 2 damla koyuyorum. Bu uygulamam doğru mudur?

2) Hagen kafes kullanıyorum dibine sanibird kuş kumu koydum üzerine de deli nature kuş kumunu ince bir tabaka halinde döktüm toplam 1 cm civarında yükseklik var 3 günde bir kuşun dışkıladığı yerleri alıp kum eksilirse tamamlıyorum bu şekilde 2 ay kullanıp 2 ay sonunda toplu yeniden kum değişimi yapsam uygun olur mu?

3)Kullandığım yem versela laga kuş gayet güzel yiyor fakat hagenin yemlikleri iki gözlü birine kum birine yem koydum ancak yemi yerken kumu dışkılıyor, bende kumu attım, yemin içerisine direk kum ve kömür karıştırdım bu şekillde kullanım uygun mu? Yoksa yem dışındakileri ayrı mı koymam lazım?

4) Goldwings egg food mama aldım vereceğim zaman yeminin üzerine bir çay kaşığı koyuyorum oradan yiyor. bu mamayı ne sıklıkla vermek lazım, ayrı bir kapta vermem daha mı iyi olur?

5) Bir de kraker ve darı aldım bunları ne sıklıkla vermem lazım.

Bunların dışında önereceğiniz bir şey varsa kuşun daha sağlıklı yetişmesi açısından önerirseniz memnun olurum.

Vitamin takviyesini 10 günde bir uygulamanız yeterli. 2 günde 1 vermek çok fazla. Mamaya gelince ayda birkaç kez aralıklarla vermeniz güzeldir. Fazlası yağlanma ve tüy dökümüne sebebiyet verir. Kuşunuza kraker vermenizi tavsiye etmem genelde içinde ne olduğu pek belli olmuyor sağlıksız. Ancak dal darı belli aralıklarla vermenizde bir mahsur yoktur.

Geri