petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Yavru nun poposundaki şişlik / morluk (acil)

Konusu 'Muhabbet Kuşu Üretimi' forumundadır ve Öztürk Uğur tarafından 2 Ekim 2016 başlatılmıştır.

1. Öztürk Uğur

Beğenileri:
    5
    Bugün farkettim büyük olan yavrunun poposu mor ve şişlik var bu nedir ilk defa görüyorum.

1.jpg

2. Ayhan OTÇUOĞLU

Ayhan OTÇUOĞLU Active Member

Beğenileri:
    154
    Öncelikle yavru kuşunuzun dışkısını yapıp yapamadığını kontrol etmelisiniz. Elinize alıp üşütmeden bir süre bekletin veya dışkısını görebileceğiniz sıcak bir yerde bir süre tutun. Sonuca göre bağırsakta bir düğümlenme yoksa korkacak bir şey yoktur.
    Maşaallah annesi bayağı iyi bakıyor.

3. Öztürk Uğur

Beğenileri:
    5
    Biraz dışarıda beklettim dışkısını yapamıyor sanırım. Morluk şişlik olan yere dokunduğumda çok canı yanıyormuş gibi çırpınıyor.

4. Öztürk Uğur

Beğenileri:
    5
    resim ekliyorum1.jpg2.jpg

5. Ayhan OTÇUOĞLU

Beğenileri:
    154
    Ayaklarını hareket ettirebiliyor mu? Resimde şişmiş ve ayak hareketleri kısıtlanmış gibi görünüyor.

6. Öztürk Uğur

Beğenileri:
    5
    Video çektim kontrol edebilir misin?

7. Ayhan OTÇUOĞLU

Beğenileri:
    154
    Biraz ılık su yaklaşık 35 derecelik hazırlayıp 10 dakika kadar arka kısmını suyun içinde tutmanızı öneriyorum. Dışkı yaptığı yerin hemen dışında kurumuş yapışmış bir şeyler varsa çözebilir. Bu yöntem ile açılmazsa yavrunuzun ölüm tehlikesi var gibi. Sonra ucu sivri olmayan bir şeyle dışkı yaptığı yerin ağız kısmını bir şeylerle açmaya çalışabilirsiniz. İçeride bağırsaklarda bir problem var ise yapacak bir şey olmadığını düşünüyorum. Müsil ilacı gibi bir şey varsa son çare az bir miktar ağızdan suyla karıştırıp deneyebilirsiniz.

8. Öztürk Uğur

Beğenileri:
    5
    Anladım en son bu yöntemleri deneyeceğim. Aklıma takılan başka bir nokta kursağında sanki yemler büyük büyük kalmış gibi, acaba dişi kuş iyice öğütüp veremediği için , yavru kuşta sindirip problemi çıkması mantıklı değilmi?

9. Ayhan OTÇUOĞLU

Beğenileri:
    154
    Zannetmem. O yemleri kuşun gerisi tıkalı olduğu için öylece görürsünüz. Anne pek hata yapmaz. Çok olsa biraz geç sindirirdi. Problem çıkış kapalı olduğu için ağızdan ileriye doğru ilerlemede olmuyor. Geri açılırsa diğer sistemler kendiliğinden yerine oturacaktır diye düşünüyorum

10. Ahmed Demir

Ahmed Demir Active Member

Beğenileri:
    209
    Çiftinize mama veriyormusunuz yemlemi besliyorlar yavrulari

11. Öztürk Uğur

Beğenileri:
    5
    evet yumurtalı mama veriyorum , çok sık değil 1 haftada 2 kere verdim.

12. Ahmed Demir

Beğenileri:
    209
    İmkaniniz varsa hergun verin normal yemle beslenen yavrularda sindirim problemleri cikiyor mama yumusak oldugundan midede erimesi ve cikartilmasi kolay olur ve disinin kursak sutunu arttirir diye duydum

13. Ayhan OTÇUOĞLU

Beğenileri:
    154
    Özellikle yavruların yumurtadan çıkış döneminde ve ilk 10 gün ben sürekli öneririm. Suyunda vitaminde olursa hatta E vitaminli olursa yavrular çok canlı oluyor. Mama çabuk sindirildiğinden hızlıca bünyeye karışıyor, tabi anne baba günü gelince normal yem de besliyor yemlerde uzun sürede sindirildiğinden açlığı önlemiş oluyor. Son yavrunuz 10 günlük oluncaya kadar her gün verseniz daha iyi olur.

Bu dönemden sonra eğer zor geliyorsa gün aşırı gelmiyorsa yine hergün öneriyorum. Ben yavrularımı satışa götürdüğümde tabi başka kuşlarla kıyaslandığından, hep nasıl baktığımı soruyorlar. Diğer yavrular yere bakarken benim yavrular uçuşuyor.

#13 Ayhan OTÇUOĞLU, 2 Ekim 2016
    Son düzenleme: 2 Ekim 2016
  14. Ahmed Demir

Beğenileri:
    209
    Her gun vermeye calisiyorum aksatmadan hem yavrular hizli sağlikli buyuyor hemde anne baba asiri yipranmiyor malesef goruyoruz kuslar yavru buyutmekten helak olmus yipranmis resmen canli cenaze satisa sunuluyor bakici genc dinc kuslar diyerek saglikli anne baba saglikli yavru demek özen bakim sart sevgiyle beslenmeli bu canlilar

Ayhan OTÇUOĞLU bunu beğendi.
  15. cengiz

cengiz Active Member

Beğenileri:
    236
    Popo kışmında bir sorun yok herşey normal. Yeni çıkan yavrularda gelişim aşamasında popo kısmında siskinlik olması normaldir bence ekstradan bir müdahalede bulunmayın.

16. Öztürk Uğur

Beğenileri:
    5
    Bunun çok daha şişkin hocam bide mor diğer kuşa göre

17. Öztürk Uğur

Beğenileri:
    5
    Poposuna zeytin yağı sürmüştüm, şimdi karnına masaj yaptım kakasını yaptı resim paylaşıyorum.

Ekli Dosyalar:

18. cengiz

cengiz Active Member

Beğenileri:
    236
    Morluk gittimi?

19. Öztürk Uğur

Beğenileri:
    5
    Morluk devam ediyor hocam,

Sebebini anlamadım açıkcası

20. Ayhan OTÇUOĞLU

Beğenileri:
    154
    İnsanlık için küçük yavru için çok büyük adım. İnşaallah şifa bulmuştur.

Öztürk Uğur bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş