Karadeniz Pet

Yavru nun poposundaki şişlik / morluk (acil)

Öztürk Uğur

Meraklı Üye
Bugün farkettim büyük olan yavrunun poposu mor ve şişlik var bu nedir ilk defa görüyorum.

1.jpg

Öncelikle yavru kuşunuzun dışkısını yapıp yapamadığını kontrol etmelisiniz. Elinize alıp üşütmeden bir süre bekletin veya dışkısını görebileceğiniz sıcak bir yerde bir süre tutun. Sonuca göre bağırsakta bir düğümlenme yoksa korkacak bir şey yoktur.
Maşaallah annesi bayağı iyi bakıyor.

Öncelikle yavru kuşunuzun dışkısını yapıp yapamadığını kontrol etmelisiniz. Elinize alıp üşütmeden bir süre bekletin veya dışkısını görebileceğiniz sıcak bir yerde bir süre tutun. Sonuca göre bağırsakta bir düğümlenme yoksa korkacak bir şey yoktur.
Maşaallah annesi bayağı iyi bakıyor.

Biraz dışarıda beklettim dışkısını yapamıyor sanırım. Morluk şişlik olan yere dokunduğumda çok canı yanıyormuş gibi çırpınıyor.

Biraz ılık su yaklaşık 35 derecelik hazırlayıp 10 dakika kadar arka kısmını suyun içinde tutmanızı öneriyorum. Dışkı yaptığı yerin hemen dışında kurumuş yapışmış bir şeyler varsa çözebilir. Bu yöntem ile açılmazsa yavrunuzun ölüm tehlikesi var gibi. Sonra ucu sivri olmayan bir şeyle dışkı yaptığı yerin ağız kısmını bir şeylerle açmaya çalışabilirsiniz. İçeride bağırsaklarda bir problem var ise yapacak bir şey olmadığını düşünüyorum. Müsil ilacı gibi bir şey varsa son çare az bir miktar ağızdan suyla karıştırıp deneyebilirsiniz.

Biraz ılık su yaklaşık 35 derecelik hazırlayıp 10 dakika kadar arka kısmını suyun içinde tutmanızı öneriyorum. Dışkı yaptığı yerin hemen dışında kurumuş yapışmış bir şeyler varsa çözebilir. Bu yöntem ile açılmazsa yavrunuzun ölüm tehlikesi var gibi. Sonra ucu sivri olmayan bir şeyle dışkı yaptığı yerin ağız kısmını bir şeylerle açmaya çalışabilirsiniz. İçeride bağırsaklarda bir problem var ise yapacak bir şey olmadığını düşünüyorum. Müsil ilacı gibi bir şey varsa son çare az bir miktar ağızdan suyla karıştırıp deneyebilirsiniz.

Anladım en son bu yöntemleri deneyeceğim. Aklıma takılan başka bir nokta kursağında sanki yemler büyük büyük kalmış gibi, acaba dişi kuş iyice öğütüp veremediği için , yavru kuşta sindirip problemi çıkması mantıklı değilmi?

Zannetmem. O yemleri kuşun gerisi tıkalı olduğu için öylece görürsünüz. Anne pek hata yapmaz. Çok olsa biraz geç sindirirdi. Problem çıkış kapalı olduğu için ağızdan ileriye doğru ilerlemede olmuyor. Geri açılırsa diğer sistemler kendiliğinden yerine oturacaktır diye düşünüyorum

Çiftinize mama veriyormusunuz yemlemi besliyorlar yavrulari

İmkaniniz varsa hergun verin normal yemle beslenen yavrularda sindirim problemleri cikiyor mama yumusak oldugundan midede erimesi ve cikartilmasi kolay olur ve disinin kursak sutunu arttirir diye duydum

Özellikle yavruların yumurtadan çıkış döneminde ve ilk 10 gün ben sürekli öneririm. Suyunda vitaminde olursa hatta E vitaminli olursa yavrular çok canlı oluyor. Mama çabuk sindirildiğinden hızlıca bünyeye karışıyor, tabi anne baba günü gelince normal yem de besliyor yemlerde uzun sürede sindirildiğinden açlığı önlemiş oluyor. Son yavrunuz 10 günlük oluncaya kadar her gün verseniz daha iyi olur.

Bu dönemden sonra eğer zor geliyorsa gün aşırı gelmiyorsa yine hergün öneriyorum. Ben yavrularımı satışa götürdüğümde tabi başka kuşlarla kıyaslandığından, hep nasıl baktığımı soruyorlar. Diğer yavrular yere bakarken benim yavrular uçuşuyor.

Son düzenleme:
Her gun vermeye calisiyorum aksatmadan hem yavrular hizli sağlikli buyuyor hemde anne baba asiri yipranmiyor malesef goruyoruz kuslar yavru buyutmekten helak olmus yipranmis resmen canli cenaze satisa sunuluyor bakici genc dinc kuslar diyerek saglikli anne baba saglikli yavru demek özen bakim sart sevgiyle beslenmeli bu canlilar

Popo kışmında bir sorun yok herşey normal. Yeni çıkan yavrularda gelişim aşamasında popo kısmında siskinlik olması normaldir bence ekstradan bir müdahalede bulunmayın.

Poposuna zeytin yağı sürmüştüm, şimdi karnına masaj yaptım kakasını yaptı resim paylaşıyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_4502.JPG
    IMG_4502.JPG
    1.4 MB · Görüntüleme: 182
Morluk gittimi?

Geri