Karadeniz Pet

yavru ölümleri

burak eser

Meraklı Üye
arkadaşlar merhaba, üretici bi abimin yavruları yaklaşık 10 günlük oldugunda ölüyorlar, kursakları dolu fakat yavrular morarıyor ölmeye yakın, bu bir hastalık sanırım, tedavisi yada sebeplerini bilenler varmı? birde şans eseri 1-2 yavru büyüyorsa onlarında tüylerini anaçlar komple yiyorlar kuş çırılçıplak kalıyor. araştırdım fakat pek bişey bulamadım. yardımcı olursanız sevinirim.

Kuslar da sorun var elden cikar geri ver anne kus alismis artik yollamaya

aynen. bizimde öyle kuşun 7 yumurtası vardı biri boş çıktı 4 tanesi de 6 gününde. öldü kuslarin kursaklari dolu anlam veremiyorum kendilerimi ölüyor anne yaşlı annemi öldürüyor şuan 2 yavru kaldı bakalım ne olcak

forumda böyle şeyler okumuştum araştırısanız bulursunuz inşallah

Kuslar da sorun var elden cikar geri ver anne kus alismis artik yollamaya

60 çift damızlık var şuan elden çıkar demek kolay ama yılların birikimi var. geçen sezon aynı damızlıklardan sorunsuz yavru alınmış. şuan 100 yavru varsa 95 i ilk 10 günde kazık tüyler çıkmaya başlarken ölüyor. bi hastalık var ama çözemedik.

arkadaşlar lütfen yardımcı olur musunuz belki alakasız yerde paylasiyorum ama konuya resim eklemeyi yapamıyorum avatar resimdeki kuslar hakkında bilgi verirmisi niz eş için uygunlarmi yada ne kadar daha eklemeliyim kusura bakmayın buraya yazdığım için yeni üyeyim o yüzden

Kuslarin ve ortamin fotograflarni koyrsan daha iyi olur.

60 çift damızlık var şuan elden çıkar demek kolay ama yılların birikimi var. geçen sezon aynı damızlıklardan sorunsuz yavru alınmış. şuan 100 yavru varsa 95 i ilk 10 günde kazık tüyler çıkmaya başlarken ölüyor. bi hastalık var ama çözemedik.

Tecrubeli abin bir anacin kuslarin tuylerini yemesini ne oldugunu bilmiyormu o kadar tecrubeliyse bu abin o kusun artik tuy dibindeki siviya alistigini ve bundan sonra her yavrusuna ayni seyi yapacaginida bilir.Kursak doluyken ölume gelirsek tevrubeli abine sole kuslarda kursak mantari var ve diger kuslara bulasmis yavrularinn yedigi yemler 1 hafta sonunda mantar yusunden kursakta birikiyor ve kusu beslemiyor.Yapacaginiz tum uretimhaneyi dezenfwkte edin kuslarin suyuna 1 hafta hergun sirke koyunn ardindan sirkeyi kes SULPHAMEZATHINE 16 adli ilaci bir hafta kesintisiz hergun daha sonraki hafta 2 ser gun ver bana da ole kolaydi molaydi diye konusma gecmis olsun

Veterinere götürün analiz yapılsın hastalığı ortaya çıkar...

Tecrubeli abin bir anacin kuslarin tuylerini yemesini ne oldugunu bilmiyormu o kadar tecrubeliyse bu abin o kusun artik tuy dibindeki siviya alistigini ve bundan sonra her yavrusuna ayni seyi yapacaginida bilir.Kursak doluyken ölume gelirsek tevrubeli abine sole kuslarda kursak mantari var ve diger kuslara bulasmis yavrularinn yedigi yemler 1 hafta sonunda mantar yusunden kursakta birikiyor ve kusu beslemiyor.Yapacaginiz tum uretimhaneyi dezenfwkte edin kuslarin suyuna 1 hafta hergun sirke koyunn ardindan sirkeyi kes SULPHAMEZATHINE 16 adli ilaci bir hafta kesintisiz hergun daha sonraki hafta 2 ser gun ver bana da ole kolaydi molaydi diye konusma gecmis olsun
sen ne diyosun dostum ? kime ahkam kesiyosun? durup dururken ne celalleniyosun? ayrıca KOLAYDI ? desem ne olacak ki KOLAYDI diyorum ?

2 ay önce aynı bahsettiğin gibi yavrular 8-10 günlük olduktan sonra hepsi öldü.ölmeden bir kaç gün önce kuşlarda kuruma başlıyordu renkleri kararıyordu . yuva parazitinden olabilir dediler komple yuvayı temizledim dezenfekte ettim (kafeside) daha sonra aynı çift tekrar yumurtladı 4 yumurta yaptı dört yavruda çok sağlıklı bir şekilde büyüdü . temizlik haricinde hiçbir ilaç vs. kullanmadım büyük ihtimal aynı problem var sizin kümeste. komple bir temizlik yapıldıktan sonra sorun aşılacaktır.imkan varsa yuvaların hepsinin atılıp tekrar yeni yuvaların takılması çok daha iyi olacaktır. yuva paraziti denen bir illet bu.

2 ay önce aynı bahsettiğin gibi yavrular 8-10 günlük olduktan sonra hepsi öldü.ölmeden bir kaç gün önce kuşlarda kuruma başlıyordu renkleri kararıyordu . yuva parazitinden olabilir dediler komple yuvayı temizledim dezenfekte ettim (kafeside) daha sonra aynı çift tekrar yumurtladı 4 yumurta yaptı dört yavruda çok sağlıklı bir şekilde büyüdü . temizlik haricinde hiçbir ilaç vs. kullanmadım büyük ihtimal aynı problem var sizin kümeste. komple bir temizlik yapıldıktan sonra sorun aşılacaktır.imkan varsa yuvaların hepsinin atılıp tekrar yeni yuvaların takılması çok daha iyi olacaktır. yuva paraziti denen bir illet bu.

evet bunu duymuştum, komple temizlik yapıldı ve yavrular ve yuvalıkların içi dahil olmak üzere ardap sıktıklarını söylediler. fakat sorun hala devam ediyor. veterinere 1 örnek götürmüşler adam avisol vermiş :) bence bakteri nedenli bi hastalık gibi şuan antibiyotik kullanıyorlarmış ama bakalım inşallah çözersek paylaşırım sizlerle.

Geri