Karadeniz Pet

yavru ölümü ?

ılhan gürol

Meraklı Üye
3 günlük yavru bu sabah baktım ölmüş kursağı dolu daha öncede yazmıştım yuvaıla beraber aldım yumurtalı yavrulardan 4 ü çıkmıştı ama biri öldü erkek te yuvalığa giriyor genelde ikiside içerde sanırım ezildi yavru yuvalık çok küçük değil ama erkeğin yuvalığa girmesini engelemenin bir yolu varmı 3 tane kaldı bunlara bir şey olmasın bari

Erkeği ayırsanız aslında daha sağlıklı olabilir mi ? Tecrübeli arkadaşlar cevap verecektir.

En küçük yavru bazen ezilebiliyor diğerlerine biriey olmaz diye düşünüyorum
Aynısı benim de başıma gelmişti 1. yavru ile 4. yavru arasında 8 gun oluyor
Yeni doğan savunmasız kalıyor

Erkek kuş dişiyi besler bazende yavruları, çıkartmak akılıca bi karar olmaz.

valla erkeğin suratı mama olmuş besliyo garibim ama sürekli içerde durması normalmi dışarı çıkıyo yem yiyo dişiye kusuyo sonra yine yem yiyo aynen içeri

Aslında bu kuluçka sürecini hep dişi kuşa bağlıyolar ama kimse babayı takmıyor :) normal bi kuşun 3 katını yemek zorunda teker teker ağızlarına veriyor bi içeri bi dışarı gir çık :) Yeni doğan kuş savunmasızdır kursakta yem kalıp ölebilir hafif bi hastalıktan ölebilir ezilip ölebilir ama erkek kuşu çıkartmak hata olur kanaatimce. İnşllah sapasağlam büyürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
inşallah sanırım birazda yorgunlar aldığım ter 2 ağız yavru almış bu 3 başkasında almış kuşu oda almıştır yani max 5 makine gibi yavru almaya çalışıyolar bunlar sağ salim bi büyüsün ayırıcam bi süre dinlensinler

Aslında bu kuluçka sürecini hep dişi kuşa bağlıyolar ama kimse babayı takmıyor :) normal bi kuşun 3 katını yemek zorunda teker teker ağızlarına veriyor bi içeri bi dışarı gir çık :) Yeni doğan kuş savunmasızdır kursakta yem kalıp ölebilir hafif bi hastalıktan ölebilir ezilip ölebilir ama erkek kuşu çıkartmak hata olur kanaatimce. İnşllah sapasağlam büyürler.

Aslında doğru söylüyorsunuz. Ama bazı durumlarda erkek kuş yavruya zarar verebilir ve dişi erkeği öldürebilir. Böyle şeyler duyuyoruz hep aslında erkek kuşu takip edip böyle bir şeye karar vermek mantıklı gibime geliyor.

inşallah sanırım birazda yorgunlar aldığım ter 2 ağız yavru almış bu 3 başkasında almış kuşu oda almıştır yani max 5 makine gibi yavru almaya çalışıyolar bunlar sağ salim bi büyüsün ayırıcam bi süre dinlensinler

Malesef günümüzde üreticiler kuşları makine gibi işletiyor. Bunun için damız çift alırken genç ve daha önce en fazla 1-2 kuçkaya yatmış olmalarına dikkat etmeliyiz.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:58 -->-> Daha önceki mesaj 23:57 --

Aslında doğru söylüyorsunuz. Ama bazı durumlarda erkek kuş yavruya zarar verebilir ve dişi erkeği öldürebilir. Böyle şeyler duyuyoruz hep aslında erkek kuşu takip edip böyle bir şeye karar vermek mantıklı gibime geliyor.

Bunlar ince iştir kuşlar akıllarıyla yaptıkları bişey yok iç güdüsel olarak hareket ederler her ihtimali aklında tutacaksın ama her ihtimale karşı önlem alamassın :)