Karadeniz Pet

Yavru Serçe Kuşu Elime Geçti, Ne Yapmam Lazım? (Acil cevap yazabilirseniz eğer çok memnun olurum.)

Ayşe Gül

Yeni Üye
Bugün öğlen sularında oturduğum apartmanın alt katında ayakkabıcılık yapan bir abim yavru kuş bulmuş. Bana getirdi. Evde muhabbet kuşum olduğunu biliyor, benim daha iyi bakabileceğimi düşünmüş, bir de dükkanında yer yok bakmak için.
Birkaç yerde sordum, soruşturdum; büyük ihtimal serçe yavrusu. Şu an yanımda, kutunun içindeydi, çıkarttım. Kutuda durmaması gerektiğini okudum. Geldiğinden beri bir şey yemedi, içmedi. Nasıl yedireceğimi, ne vereceğimi bilmiyorum. Dışarıya salmayı düşünsem de yavru diye bırakmak istemiyorum. Kedi filan çok oluyor mahallemde.
Yalnız gayet güzel uçabiliyor. Muhabbet kuşumla aynı kafese koymak istemediğim için bana getirilen kutuyu kafes demirleri gibi keseceğim. Bunun ardında bir şeyler yedirmek istiyorum.
Ne yapabilirim? Ne verebilirim?
Ne zaman sonra tekrar kendi doğasına salmalıyım? Gönlüm her ne kadar yanımda kalmasını istese de yuvadan uçmayı öğrenirken düşmüş olmalı, annesi aramıştır sonuçta.
Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Bunlar da resimleri. :)

Maşallah çok sevimli gözüküyor ama maalesef bi bilgim yok ne yer ne içer :( ev ortamında yaşamayacak bir kuştur ama doğaya salınmalı biran önce kendisini toparlayıp

Maşallah çok sevimli gözüküyor ama maalesef bi bilgim yok ne yer ne içer :( ev ortamında yaşamayacak bir kuştur ama doğaya salınmalı biran önce kendisini toparlayıp
Evet, çok şirin kendisi. :) Ben de çok sevdim. Kararsız kaldım. Eğer salarsam ya ölürse? Vicdanım rahat olmaz. Evde besleyenler olmuş fakat muhabbet kuşu gibi değiller, aşırı aktifler. Umarım fikri olan çıkar. Elimde ölürse daha çok üzülürüm. :(

Serce yavrusu degil serce yavrusu boyle olmaz ekmegi ufalayip verebilirsiniz dovulmus yem turleri olabilir bugday arpa gibi vahsi ve cokda yabani gorunmuyor kurt bocek severler butur kuslar

Güzel uçabiliyorsa bence doğaya salmanızda fayda var.

Serce yavrusu degil serce yavrusu boyle olmaz ekmegi ufalayip verebilirsiniz dovulmus yem turleri olabilir bugday arpa gibi vahsi ve cokda yabani gorunmuyor kurt bocek severler butur kuslar
Bayağı araştırdım aslında. Ama serçenin gagası biraz daha küçüktü bundan. Ne tür bir kuş olduğunu bilsem keşke.
Az önce aydınlatmanın üzerindeydi, bayağı hareketlendi. Sanırım yabanilikle bir yere varılmayacağını anladı. :) Gayet güzel uçuyor ama bir yerde de tüneyip kalıyor. Endişem de bu yüzden.
Ekmeği ıslattım, minik minik parçalar halinde kürdanla veriyorum. Biraz daha beslensin, salacağım.

Güzel uçabiliyorsa bence doğaya salmanızda fayda var.
Uçabiliyor ama bir yere konunca tüneyip kalıyor.
Sağ olsun kuşu veren abi de uğraşıp duruyor, kedi yerse günahı sana diye. Tedirginim bu yüzden. :(

Uçabiliyor ama bir yere konunca tüneyip kalıyor.
Sağ olsun kuşu veren abi de uğraşıp duruyor, kedi yerse günahı sana diye. Tedirginim bu yüzden. :(
Kedi yerse günahı sana diye bir şey yok.
Hayvanin ait olduğu yer zaten doğa.
Kedi de yiyecek kurda kuşa da yem olacak.
Ekolojik sistem bunu gerektirir.
Muhabbetleri kafese hapsederek daha çok günaha giriyoruz bence.

Salmanizda fayda var derken yem yemediğini su icmedigini varsaymıştım.
Evde beslenebiliyorsa yetişkin olmasını beklemek daha sağlıklı olur.

Kedi yerse günahı sana diye bir şey yok.
Hayvanin ait olduğu yer zaten doğa.
Kedi de yiyecek kurda kuşa da yem olacak.
Ekolojik sistem bunu gerektirir.
Muhabbetleri kafese hapsederek daha çok günaha giriyoruz bence.

Salmanizda fayda var derken yem yemediğini su icmedigini varsaymıştım.
Evde beslenebiliyorsa yetişkin olmasını beklemek daha sağlıklı olur.
Öğleden önce gelmişti, açtı muhtemelen. Salıp, salmamak ikilemine düştüm, buraya danışmak istedim. Ellerimle besledim az önce. Sabah erken saatte bir ağacın üzerine koyacağım.
Şöyle de bir şey söyleyeyim yeri gelmişken. :) Eğer beslediğiniz hayvana zulmetmeyip, kızdırmazsanız, bakımını yaparsanız eğer dinimizce bir günahı yok. Benim de aklıma çok takılırdı bu fakat daha sonradan öğrenince cevabını rahatladım.

Öğleden önce gelmişti, açtı muhtemelen. Salıp, salmamak ikilemine düştüm, buraya danışmak istedim. Ellerimle besledim az önce. Sabah erken saatte bir ağacın üzerine koyacağım.
Şöyle de bir şey söyleyeyim yeri gelmişken. :) Eğer beslediğiniz hayvana zulmetmeyip, kızdırmazsanız, bakımını yaparsanız eğer dinimizce bir günahı yok. Benim de aklıma çok takılırdı bu fakat daha sonradan öğrenince cevabını rahatladım.
Valla beni eve hapsetseler zulüm sayarım kendime.
Ama öyle de sevimliler ki onlarsız da yapamıyoruz.

Bugün öğlen sularında oturduğum apartmanın alt katında ayakkabıcılık yapan bir abim yavru kuş bulmuş. Bana getirdi. Evde muhabbet kuşum olduğunu biliyor, benim daha iyi bakabileceğimi düşünmüş, bir de dükkanında yer yok bakmak için.
Birkaç yerde sordum, soruşturdum; büyük ihtimal serçe yavrusu. Şu an yanımda, kutunun içindeydi, çıkarttım. Kutuda durmaması gerektiğini okudum. Geldiğinden beri bir şey yemedi, içmedi. Nasıl yedireceğimi, ne vereceğimi bilmiyorum. Dışarıya salmayı düşünsem de yavru diye bırakmak istemiyorum. Kedi filan çok oluyor mahallemde.
Yalnız gayet güzel uçabiliyor. Muhabbet kuşumla aynı kafese koymak istemediğim için bana getirilen kutuyu kafes demirleri gibi keseceğim. Bunun ardında bir şeyler yedirmek istiyorum.
Ne yapabilirim? Ne verebilirim?
Ne zaman sonra tekrar kendi doğasına salmalıyım? Gönlüm her ne kadar yanımda kalmasını istese de yuvadan uçmayı öğrenirken düşmüş olmalı, annesi aramıştır sonuçta.
Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Bunlar da resimleri. :)

Gecen gun bende bu kustan 2 tane yakaladim kedinin elinden evde baktim 3 4 gun muhabbet kuslarimla arkadas oldular sonra saldim uctular bunlar camurdan yuva yapan kuslardan ama adi ne bilmiyorum bulgur yem falan verin tek basinayken yemezler

Valla beni eve hapsetseler zulüm sayarım kendime.
Ama öyle de sevimliler ki onlarsız da yapamıyoruz.
Sizi eve hapsedip, işkence yapsalar, yemek vermeseler, bağırıp çağırsalar bu zulüm olurdu. Bunların aksini yapsalardı yine aynı düşüncede mi olacaktınız? :)
Karar verdim, şimdi bırakacağım doğasına. :)

Gecen gun bende bu kustan 2 tane yakaladim kedinin elinden evde baktim 3 4 gun muhabbet kuslarimla arkadas oldular sonra saldim uctular bunlar camurdan yuva yapan kuslardan ama adi ne bilmiyorum bulgur yem falan verin tek basinayken yemezler
Verdim, yedi bayağı. :) Aydınlatmanın üzerine konabiliyor. Alçalıp, yükselebiliyor. Benim muhabbet kuşum da sevdi ama salmam gerekiyor.

Verdim, yedi bayağı. :) Aydınlatmanın üzerine konabiliyor. Alçalıp, yükselebiliyor. Benim muhabbet kuşum da sevdi ama salmam gerekiyor.
Bi kac gun kalsin yemek yedin mumkunse 1 hafta sonra zaten salarsiniz sanirsam bu cins kuslarin ureme donemi suan napcaklarini bilmiyorlar. Bi tanesi cama carpiyordu bi taneside ucamayip kedi kovaliyodu tavuk gibi kaciyor. Sanirsam yavru olduklarindan veya acliktan dolayi yuksek yerlere konsalarda ayni muhabbet kusu gibi cabuk yorulduklarini gozlemledim .

Bırakamadım zaten. Dediğiniz gibi yapacağım. :) Pencereye doğru uçmaya çalışıyordu dediğiniz gibi. Fazla alışmam umarım. :)