Karadeniz Pet

Yavru sonrası babanın davranışları

ROJİN DEMİR

Meraklı Üye
Arkadaşlar meraba, dün ilk yavrumuz yumurtadan çıktı. Ailece çok heyecanlıyız. Kontrol ettim, kursağı da dolu. Anne harika bakıyor,besliyor. Kıpır kıpır bir yavru. Şöyle biraz baktım. Bir saniye hareketsiz durmuyor neden öyle anlamadım ama beslenmesinde,bakımında bir sıkıntı yok :)
Her neyse, bizim anne kuş da baba kuş da insanlara alışık. Hele baba bizim bebeğimiz, bize yapışık yaşar.
Neyse bu baba kuş dişi kuluçkadayken de arada bir yanına gider yatardı. Dün gece yavru yumurtadan çıkarken baba yuvaya girdi ve 2 saat çıkmadı. Çok çok uzun kaldı. Sonra gece yarısı babanın çığlıklarıyla uyandım. Ya saat üçtü ve bağırıyordu. Canı yanar gibi değil, sıkılmış gibi de değil ama bağırıp duruyordu işte anlamadım. Yavru vik vik ötüyor ondan mı ürktü ki?
Neyse yavru çıktığından beri babanın davranışları o kadar farklı ki... O bizim tanıdığımız kuş değil. Yerinde duramıyor, çook heyecanlı. Ve ilginç. Bu sabah her zaman su içtiği suluğa bile temkinli yaklaştı,resmen suluktan korktu. Yavrunun sesini her duyduğunda yuvaya koşuyor giriyor. Orada ne yapıyor bilmiyorum ama dişi kovuyor onu bazen bağırıyor,istemiyor. Bazen de ses çıkarmıyor.
mesela dişi bugün çıkmış yemek yiyordu. Baba hemen yuvaya koştu başını içeri uzattı,girmek istedi ama biraz da korkak bizimki. Meraklı meraklı içeri bakıyordu dişi geldi ittirdi onu, engelledi kendisi girdi.
Siz de deneyimlerinizi paylaşır mısınız? yavruya bir zarar vermesinden korkuyorum azıcık. Bizim pıtırcık yapmaz diyoruz da belli olmaz.
Sadece merak ya da şefkat mi? Ne bu?
Ha bir de yuvada 5 tane yumurta vardı. Bugün baktığımda yavru ve üç tane yumurta kalmış. Yavrunun yumurtası da ortada yok 1 tane yumurta da yok. Boş olduğunu anlayıp yedi mi naptı?

Eğer Yuvalıkta Talaş Vs Şeyler Varsa Aralarına Girnis Olabilir Kontrol Etmende Fayda Var Yada Kuluçkadayken Hem Dişinin Hem Erkegin Agırlıgına Dayanamıyıp Çatlamışta Olabilir İhtimaller Çok :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:44 -->-> Daha önceki mesaj 12:43 --

Erkek Kuşunuzdada Bi Anormallik Yok Baba Olmanın Sevincini Ve Heyecanını Yaşıyor Zamanla Eski Haline Döner :)

Eğer Yuvalıkta Talaş Vs Şeyler Varsa Aralarına Girnis Olabilir Kontrol Etmende Fayda Var Yada Kuluçkadayken Hem Dişinin Hem Erkegin Agırlıgına Dayanamıyıp Çatlamışta Olabilir İhtimaller Çok :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:44 -->-> Daha önceki mesaj 12:43 --

Erkek Kuşunuzdada Bi Anormallik Yok Baba Olmanın Sevincini Ve Heyecanını Yaşıyor Zamanla Eski Haline Döner :)

Teşekkürler. Mesela o yumurta dolu olsaydı ama anlardım dimi, yemişler hepsini kabuğuna dair iz bile yok.
evet o kadar heyecanlı ki, görseniz yani tanıdığım kuş değil, hiçbir şeye odaklanamıyor. Aklı sadece yuvada şu an mesela yuvaya girdi. Ama geceleri çığlık atması babanın ilginç. Belki yorulmuştur heyecanlanmıştır bilemiyorum. Şimdilik her şey yolunda :))

babalık iç güdüsüyle böyle davranıyor. mesela kafese yaklaşıldığında bizim baba bir gardiyan edasıyla yuvanın ağzında bekliyor dişi kafasını biraz uzatsa onu içeri sokmaya çalışıyor. baba yavrularına ve eşine zarar gelmesin diye böyle temkinli davranıyor. kabuğunu da yemişlerdir hem yavruya zarar gelmesin diye hem de kalsiyum amaçlı.
bu arada maşallah darısı diğer yumurtalarınızın başına

Yavrunun kıpır kıpır olması normal.
Yuvaya da meraktan giriyor olmalı, sonuçta ilk defa farklı bir ses duyuyor.
Ancak gece bağırmasına bir anlam veremedim.
Aklıma deprem olmuş olabileceği geldi.
Benim kuşlarda da bir iki kez olmuştu gece bağırışlar, çırpınmalar.
Anlayamamıştım, meğerse deprem olmuş hafif şiddette.
Biz anlamıyoruz ama tabii kuşlar anlıyor.
Google'a "son depremler" yazarsanız bulunduğunuz yere yakın deprem olmuş mu o saatlerde bir bakın.
Gece dişi uyumuyor sanki, sık sık yavruları besliyor ama erkek genelde uyuyor.
Neden bağırdı başka birşey gelmiyor aklıma.
Yavruya zarar vereceğini zannetmiyorum, inşaallah sağlıkla büyütürler.
Bizim erkek kuş da bize yapışık yaşar, sık sık dışarıdadır.
Bu aralar inadına yapar gibi sürekli çıkmak istiyor.
Dişiyi beslesin diye başlarda izin vermiyordum ama artık dayanamıyorum, yine sık sık dışarıda.
Ben yavru gelince biraz daha uslanır dedim ama yok.
Kaybolan yumurta için kafes tabanına baktınız mı, atmış olabilir mi anne?

Son düzenleme:
Anne ve baba size alisikmis yanlis okumadiysam nasil alistirdiniz neler yaptiniz kac aylikken aldiniz babayi once anneyi sonrami aldiniz komple anlatirmisiniz?

Yavrunun kıpır kıpır olması normal.
Yuvaya da meraktan giriyor olmalı, sonuçta ilk defa farklı bir ses duyuyor.
Ancak gece bağırmasına bir anlam veremedim.
Aklıma deprem olmuş olabileceği geldi.
Benim kuşlarda da bir iki kez olmuştu gece bağırışlar, çırpınmalar.
Anlayamamıştım, meğerse deprem olmuş hafif şiddette.
Biz anlamıyoruz ama tabii kuşlar anlıyor.
Google'a "son depremler" yazarsanız bulunduğunuz yere yakın deprem olmuş mu o saatlerde bir bakın.
Gece dişi uyumuyor sanki, sık sık yavruları besliyor ama erkek genelde uyuyor.
Neden bağırdı başka birşey gelmiyor aklıma.
Yavruya zarar vereceğini zannetmiyorum, inşaallah sağlıkla büyütürler.
Bizim erkek kuş da bize yapışık yaşar, sık sık dışarıdadır.
Bu aralar inadına yapar gibi sürekli çıkmak istiyor.
Dişiyi beslesin diye başlarda izin vermiyordum ama artık dayanamıyorum, yine sık sık dışarıda.
Ben yavru gelince biraz daha uslanır dedim ama yok.
Kaybolan yumurta için kafes tabanına baktınız mı, atmış olabilir mi anne?
biz sık deprem olan bir yerde yaşadığımız için deprem sırasındaki davranışlarını biliyorum.Bağırmıyorlar,dün bağırmasının yavruyla alakalı olduğunu düşünüyorum.Bugün de yuvaya girip girip çıkıyor ama çıktığı zaman bir gözünün çevresindeki tüyler ıslak oluyor ve sürekli kaşıyor o gözünü,sürekli. Kötü görünüyor artık gözü,etrafı biraz kızarmış. Yuvaya girdikten sonra oluyor, ıslak tek gözünün çevresi. Neden oluyor :/

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:59 -->-> Daha önceki mesaj 22:44 --

Anne ve baba size alisikmis yanlis okumadiysam nasil alistirdiniz neler yaptiniz kac aylikken aldiniz babayi once anneyi sonrami aldiniz komple anlatirmisiniz?
İlk erkek kuş geldi evimize, bir tanıdığımız mutlu olacağımızı düşünmüş, alıp getirmiş :)
3 aylık falandı geldiğinde sanırım. İlk bir ay çok çok korkuyordu gerçekten, hatta ilk günler hasta gibi duruyordu,ölecek falan sanmıştık. Neyse sonra korkudan yaptığını anladık ama çok yabandı,korkuyordu. Evdekiler pek umutlu değildi açıkçası. Ben yılmadım, her gün gittim kafesine her gün konuştum,her gün. Elimi kafesin içine sokup elimden yem yesin falan o tarz şeyler yapmadım açıkçası. Tabi siz yaparsanız öyle de alışır mutlaka.Ama bana sıkıcı geldi açıkçası biraz :)
Bize daha alışmadan kafes dışına çıkardım,uçtu uçtu bir yerlere çarptı. Kafesine girdi sonra. Öyle her gün çıkarmaya başladım. Bir yandan konuşuyordum. Dışarıdayken yatağa yem döküyordum, ben de yatakta oturuyordum. Çok korkarak da olsa geliyordu yiyordu yataktan. Her yer dağılıyordu ama olsun :)
Sonra yemleri dışarıdayken elime koydum yatağa oturdum gelmeye başladı yavaş yavaş. Uzun sürdü ama alıştı yavaş yavaş. İlk başlarda elimize geliyordu,tabi tam alışık değildi. Çok can yakıcı bir oyunu var,el ısırmaca. Bütün parmaklarımızı yakalayıp ısırıp çok neşeleniyor elimizin üstündeyken. Ona bile göz yumdum :) Sonra alıştı. İlk bana, sonra diğer insanlara..
Sonra çok sevdi, fazla alıştı yapıştı bize :) Konuşmaz dedik, ama sabırla kafesinin önünde her gece konuştum. 1 aya ilk kelimesini söyledi. Çekingendi,sadece sabahları söylüyordu. Söylerken yakaladık bi ara, sonra daha fazla söylemeye başladı. Artık çok fazla kelime biliyor ve hiç susmuyor. Son öğrendiği şey ise 'şişşt' Gelen geçene şişşt cici kuş diye sesleniyor. Kafesin önünden geçen herkese, şişt yapıyor :)
Neyse o bize alıştığında yalnız olmaz dedik eş aldık. Eş çok çok korkuyordu, eşi alıştırmak için ekstra hiçbir şey yapmadık. Hep öyle olur, erkek kuş bize alışık olduğu ve o da erkeğe güven duyduğu için zamanla bize yanaştı. Hala erkek kuşla olduğumuz kadar sıcak değiliz,çünkü ikinci gelen kuşlar biraz daha çekingen oluyor insanlara karşı.
Neticede evde tek bir kuş varsa, insana alışmaktan ve uyum sağlamaktan başka alternatifi yok maalesef.
Yani ikinci gelen kuşumuz(dişi) bize alışık,korkmaz, gelir yanaşır,üstümüzde uyur, didikler.
Kuş alıştırmak gerçekten sabır işi. Sabır ve kuşa güven vermek çok önemli. Asla avucuma almadım,asla bağırmadım. Korkutmadım. Bunları yaptıktan sonra sizi sevmeyecek kuş yoktur :)

biz sık deprem olan bir yerde yaşadığımız için deprem sırasındaki davranışlarını biliyorum.Bağırmıyorlar,dün bağırmasının yavruyla alakalı olduğunu düşünüyorum.Bugün de yuvaya girip girip çıkıyor ama çıktığı zaman bir gözünün çevresindeki tüyler ıslak oluyor ve sürekli kaşıyor o gözünü,sürekli. Kötü görünüyor artık gözü,etrafı biraz kızarmış. Yuvaya girdikten sonra oluyor, ıslak tek gözünün çevresi. Neden oluyor :/

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:59 -->-> Daha önceki mesaj 22:44 --

İlk erkek kuş geldi evimize, bir tanıdığımız mutlu olacağımızı düşünmüş, alıp getirmiş :)
3 aylık falandı geldiğinde sanırım. İlk bir ay çok çok korkuyordu gerçekten, hatta ilk günler hasta gibi duruyordu,ölecek falan sanmıştık. Neyse sonra korkudan yaptığını anladık ama çok yabandı,korkuyordu. Evdekiler pek umutlu değildi açıkçası. Ben yılmadım, her gün gittim kafesine her gün konuştum,her gün. Elimi kafesin içine sokup elimden yem yesin falan o tarz şeyler yapmadım açıkçası. Tabi siz yaparsanız öyle de alışır mutlaka.Ama bana sıkıcı geldi açıkçası biraz :)
Bize daha alışmadan kafes dışına çıkardım,uçtu uçtu bir yerlere çarptı. Kafesine girdi sonra. Öyle her gün çıkarmaya başladım. Bir yandan konuşuyordum. Dışarıdayken yatağa yem döküyordum, ben de yatakta oturuyordum. Çok korkarak da olsa geliyordu yiyordu yataktan. Her yer dağılıyordu ama olsun :)
Sonra yemleri dışarıdayken elime koydum yatağa oturdum gelmeye başladı yavaş yavaş. Uzun sürdü ama alıştı yavaş yavaş. İlk başlarda elimize geliyordu,tabi tam alışık değildi. Çok can yakıcı bir oyunu var,el ısırmaca. Bütün parmaklarımızı yakalayıp ısırıp çok neşeleniyor elimizin üstündeyken. Ona bile göz yumdum :) Sonra alıştı. İlk bana, sonra diğer insanlara..
Sonra çok sevdi, fazla alıştı yapıştı bize :) Konuşmaz dedik, ama sabırla kafesinin önünde her gece konuştum. 1 aya ilk kelimesini söyledi. Çekingendi,sadece sabahları söylüyordu. Söylerken yakaladık bi ara, sonra daha fazla söylemeye başladı. Artık çok fazla kelime biliyor ve hiç susmuyor. Son öğrendiği şey ise 'şişşt' Gelen geçene şişşt cici kuş diye sesleniyor. Kafesin önünden geçen herkese, şişt yapıyor :)
Neyse o bize alıştığında yalnız olmaz dedik eş aldık. Eş çok çok korkuyordu, eşi alıştırmak için ekstra hiçbir şey yapmadık. Hep öyle olur, erkek kuş bize alışık olduğu ve o da erkeğe güven duyduğu için zamanla bize yanaştı. Hala erkek kuşla olduğumuz kadar sıcak değiliz,çünkü ikinci gelen kuşlar biraz daha çekingen oluyor insanlara karşı.
Neticede evde tek bir kuş varsa, insana alışmaktan ve uyum sağlamaktan başka alternatifi yok maalesef.
Yani ikinci gelen kuşumuz(dişi) bize alışık,korkmaz, gelir yanaşır,üstümüzde uyur, didikler.
Kuş alıştırmak gerçekten sabır işi. Sabır ve kuşa güven vermek çok önemli. Asla avucuma almadım,asla bağırmadım. Korkutmadım. Bunları yaptıktan sonra sizi sevmeyecek kuş yoktur :)

Anlam veremedim gözünün ıslanmasına.
Düşündüm düşündüm mantıklı bir sebep bulamadım.
Yine tavsiyem erkeğin o halinin fotoğrafını çekip bir konu açmanız.
Özellikle bu saatlerde deneyimli arkadaşlar aktif oluyor forumda.
İnşaallah bir cevap alırsınız.

Geri