Karadeniz Pet

Yavru yem yemiyor

Rüstem EROĞLU

Meraklı Üye
Geçen de konu açmıştım ama yardımcı olmaya çalışan arkadaşların söyledikleri faydalı olmadı. Sonra da yardım eden olmadı. Çok zor durumdayım. Lütfen bildiği olan bildiğini esirgemesin.

34 günlük oldu yavrum, anne baba bakmıyor, dövüyor ve hala yem kıramıyor. Aslında kıramıyor demek doğru değil, kırıyor ama içini düşürüyor bir daha da almıyor. Aspur veriyorum. Dal darıyı ağzına dayarsam sinirlenip vuruyor ama yiyor mu bilemiyorum. Zaten iki kere vurunca onu da bırakıyor. Hastalandı, kabardı iyice, sabah dışkı poposuna yapışmıştı, temizledim. Sanırm güçsüz düştü, gerçi canlı maaşallah ama. Şırınga ile vermeyi deniyorum ama olmuyor, kafasını sallayıp saçıyor sağa sola. Sanki yem kırabiliyor da intihar etmek için özellikle yemiyor gibi. Kabuksuz yem aldım, mama yaptım yok. Kardeşleriyle aynı kafese koyduğumda çok nadir ağız ağıza geliyorlar ama yem veriyorlar mı bilmiyorum. Sürekli diğer iki kardeşten yem istediği için rahatsız ediyor onları sanırım, onlar da vuruyorlar. Az önce yemek için bir yarım saat çıkmıştım, kafesten kaçmış nereden kaçtıysa. Ne yapacağımı şaşırmış haldeyim, ne yapabilirim. İki-üç gündür bu halde. Kırıp düşürdüğü yemleri parçalayıp önüne koyuyorum bir tane alıyor bırakıyor sanki özellikle yemiyor.

dal darıyı kafesin tabanına bırakın kendisi yer ayrıca yavru muhabbetler için yemler var onuda kafesin tabanına serin yada dışarıda halıya dökün yiyecektir.

dal darıyı kafesin tabanına bırakın kendisi yer ayrıca yavru muhabbetler için yemler var onuda kafesin tabanına serin yada dışarıda halıya dökün yiyecektir.
Hocam yemiyor işte ikisi de var kafeste hatta aspur var mama yapmıştım şimdi aldım da. Hiçbirşey yemiyor. Kafes tabanına inip vuruyor ama yok. Ya aspurun kabuğunu kırıp içini düşürüyor. Koyuyorum önüne, onu da yemiyor. Yani özellikle yemek istemiyor gibi, üç gündür denemediğim şey kalmadı ya.

Hocam yemiyor işte ikisi de var kafeste hatta aspur var mama yapmıştım şimdi aldım da. Hiçbirşey yemiyor. Kafes tabanına inip vuruyor ama yok. Ya aspurun kabuğunu kırıp içini düşürüyor. Koyuyorum önüne, onu da yemiyor. Yani özellikle yemek istemiyor gibi, üç gündür denemediğim şey kalmadı ya.

başka kuş varsa onuda al dışarı çıkar halıya dal darıyı koy diğeri yerken oda deneyecektir.Aynı sorunu bende yaşadım ilk başta yemiyordu dal darıya alıştıkdan sonra pirana gibi yemeye başlamıştı :)

acaba siz yemediğini düşünüyor olabilir misiniz ? yanlış anlamayın bende ilk yavrularımda hep yemediğini sandım 34 günlük olduğundan eminseniz bence yiyordur. siz tabana aspur ve kabuksuz yem dökün varsa darı da koyun. ha birde ben yemediğini düşündüğüm için mama veriyordum ama şırıngayla değil çay kaşığıyla ağzına illaki kursağına gidiyor. yani ben bu şekilde yaptım çok şükür ki büyüdüler. ve bi kuluçkada da annesi dövdüğü için 23-24 günlük yavrumu ayırmak zorunda kaldım onu da aynı şekilde aspur mama vs verdim. şuan maşallahı var.
inşallah en kısa zamanda çözüme kavuşursunuz.

başka kuş varsa onuda al dışarı çıkar halıya dal darıyı koy diğeri yerken oda deneyecektir.Aynı sorunu bende yaşadım ilk başta yemiyordu dal darıya alıştıkdan sonra pirana gibi yemeye başlamıştı :)
Ben de öyle düşündüm hocam, ama kardeşleri hapur hupur yerken bu seyrediyor. Yem istiyor. Olmazsa bir iki tırtıklıyor, olmuyor.
acaba siz yemediğini düşünüyor olabilir misiniz ? yanlış anlamayın bende ilk yavrularımda hep yemediğini sandım 34 günlük olduğundan eminseniz bence yiyordur. siz tabana aspur ve kabuksuz yem dökün varsa darı da koyun. ha birde ben yemediğini düşündüğüm için mama veriyordum ama şırıngayla değil çay kaşığıyla ağzına illaki kursağına gidiyor. yani ben bu şekilde yaptım çok şükür ki büyüdüler. ve bi kuluçkada da annesi dövdüğü için 23-24 günlük yavrumu ayırmak zorunda kaldım onu da aynı şekilde aspur mama vs verdim. şuan maşallahı var.
inşallah en kısa zamanda çözüme kavuşursunuz.
Bu gece tabanda aspur ve dal darı olduğu halde tek kaldı. Hiç dokunmamış. Kabuksuz yem, aspur, dal darı hiç biri olmuyor. Aspuru gözümün önünde kabuğundan sıyırıp düşürüyor veya atıyor. Kardeşleri dövüyor sürekli yem istediği için.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:28 -->-> Daha önceki mesaj 21:11 --

Kuşun fotoğrafını görebilir miyiz?
34 günlük kuşun yem yemesi lazım.
Kardeşleri var demiştin önceden yanlarına koydun mu ?
Kardeşlerinin yanına koydum, ağız ağıza geliyorlar, yemleşiyorlar mı bilmiyorum ama sürekli yem istediği için vuruyorlar sanırım. Az önce kafes tellerinin arasından iki kere kendini attı.

Sen bunu kardeşlerinin yanına koy ve alma ordan.
Yerde yem ve varsa aspur olsun, dal darı olsun.
Kardeşlerine bakarak yemeye çalışır, onlardan yem dilenir.
Şimdi bunu bir kardeşiyle beraber koydum, diğerini de başka kafese aldım. Daha çok o kardeş dövüyordu sanırım. Kafasını gömdü şimdi sırtına uyuyor. Zeminde dal darı da aspur da yavru yemi de var. Üç gündür nasıl dayanıyor dayanır mı bilmiyorum ama az az birşeyler de yiyor sanırım. Dediğim gibi aspuru kırıyor içini atıyor. Belki az birşey bir kısmını yediği oluyordur. Ben şırınga ile vermeyi denedim ama olmadı, ağzından attı, hayvana da eziyet oldu. Kardeşleri ile ağız ağıza geliyor bazen ama çok isteyince kızıyorlar sanırım.

Babayla yalnız bırakmayı denedin mi hiç?
Vuruyor, hatta bir kere üstüne çıkmaya çalıştı. Diğer yavrulara yapmıyor, bunu zayıf gördüğü için mi acaba? Benim şöyle bir sıkıntım vardı, anne ayrıydı bir 15 gün kadar. Bu son yavruydu ayırınca anneyi geri erkeğin yanına attım, sanırım orada hata yaptım. Şimdi asla bakmıyor, diğer yavrulara birşey yapmıyor ama buna vuruyor. Sanırım bu yem istediği için.

Ben de öyle düşündüm hocam, ama kardeşleri hapur hupur yerken bu seyrediyor. Yem istiyor. Olmazsa bir iki tırtıklıyor, olmuyor.

Bu gece tabanda aspur ve dal darı olduğu halde tek kaldı. Hiç dokunmamış. Kabuksuz yem, aspur, dal darı hiç biri olmuyor. Aspuru gözümün önünde kabuğundan sıyırıp düşürüyor veya atıyor. Kardeşleri dövüyor sürekli yem istediği için.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:28 -->-> Daha önceki mesaj 21:11 --

Kardeşlerinin yanına koydum, ağız ağıza geliyorlar, yemleşiyorlar mı bilmiyorum ama sürekli yem istediği için vuruyorlar sanırım. Az önce kafes tellerinin arasından iki kere kendini attı.

allahım nasılda tatlı maşallah ;)

çok güzel kuşunuz maşallah, bence bir şekilde besleniyor, beslenmese bu kadar yaşayamazdı, kardeşlerinin yanında bırakın bence, zamanla düzelecek inşallah...

Geri