Karadeniz Pet

Yavru yuvadan atlamadan yeni yumurta geldi

erkanuygur

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar suan henüz yuvadan atlamamıs ancak atlamak üzere olan bir yavrum var.Sürekli yuvalık girişinde tünekte henüz yem kırmaya baslamadı.Ancak bu arada annemiz dün yumurtladı ve bu nedenle sürekli yumurta üzerinde yatıyor.Anne ve yavru bu nedenle surekli yuvalıkta.Bu durum olumsuz etkisi olurmu hem anne hem yavru için yapmam gerekken birsey varmı?

Merhaba arkadaşlar suan henüz yuvadan atlamamıs ancak atlamak üzere olan bir yavrum var.Sürekli yuvalık girişinde tünekte henüz yem kırmaya baslamadı.Ancak bu arada annemiz dün yumurtladı ve bu nedenle sürekli yumurta üzerinde yatıyor.Anne ve yavru bu nedenle surekli yuvalıkta.Bu durum olumsuz etkisi olurmu hem anne hem yavru için yapmam gerekken birsey varmı?
Güncel

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yavru iyice tütlenmişse kafes tabanına koyabilirsiniz. Yumurtaya basmasın. Tabanda da babası besler.

Büyük bir ihtimalle bir sorun olmayacaktır. Yavru kuşu ayırdığınızda dişi daha az yorulacaktır.

Yavru iyice tütlenmişse kafes tabanına koyabilirsiniz. Yumurtaya basmasın. Tabanda da babası besler.
Yavru resmi tüy durumunu gösteriyormu? Dün yuvadan çıkardım dala koydum ama nasıl olduysa yuvaya girmiş çok şaşırdım. Birde resimden yavru cinsiyeti belli oluyormu?Bana erkek gibi geldi.
c60dc8d053b2a1a8fbc35f36a482fa0c.jpg
60284e0f3d73c8d9c4e9941366348a28.jpg

Yakışıklı bir erkek maşallah. Bir daha çıkarın yuvadan tekrar girerse müdahale etmeyin artık. Önünü alamazsınız çünkü

Genelde ebeveynler ikinci kuluçkadan sonra yavruları yuvalıktan atmaya başlıyor siz son bir kez daha çıkartın yuvalıktan ve kafes tabanına yem falan koyun ama en rahat dal darıda yem kırmayı öğrenebiliyorlar.Ben bu üretim işinde pek tecrübeli değilim ama profosyonel üreticilerde yavrular 20 günlük olduktan sonra yuvalığın içine dal darı bıraktıklarını gördüm.Beslenme ve bakımda benim gördüğüm özellikle mama yapımında kızıştırıcı özellikli içerik ve vitamin kullanılması ebeveynlerin tekrar çiftleşmesini ve ilk çıkan yavrulara ilgi göstermemesine sebep oluyor.Bu tür içerikler kullanıyorsanız mümkün olduğunca azaltın ki yavrular çıktıktan sonra hemen ikinci kuluçka yatma olasılığını azaltın.Maşşallah yavrunuz çok tatlı

Yavrunuz kaç günlük?
29 günlük ise önüne dal darı ve aspur koyun yem kırıp kıramadığını gözlemleyin.
Belki babanın dahi beskemesine gerek kalmaz.

Aynen çıkarın yuvadan başka kafese alın aynı şey benim 2 tane yavrum varken yuvada 2 yumurta yapmıştı kuşum ben aldım 2 yavruyu da yem falan kırmayı öğrenmişlerdi

Maşaallah güzel bir yavru erkek kafeste kalması büyük oranda sıkıntı olmaz ancak bazen kıskançlık olup yavrulara zarar verebiliyorlar siz risk almayın ve ayırın arada birleştirirsiniz gözlem yaparsınız o sırada yavruyu yedirir erkek sonra yine ayırırsınız 1 2 güne kendide yem yemeye başlar zaten

Maşaallah güzel bir yavru erkek kafeste kalması büyük oranda sıkıntı olmaz ancak bazen kıskançlık olup yavrulara zarar verebiliyorlar siz risk almayın ve ayırın arada birleştirirsiniz gözlem yaparsınız o sırada yavruyu yedirir erkek sonra yine ayırırsınız 1 2 güne kendide yem yemeye başlar zaten

Normalde kafese dal darı koydum ne yavru yedi nede anne babası ?

Şimdi dediğiniz gibi yavruyu ayrı yere alayım zeminde yem ve kızıl darı koyayım doğrumu anladım?

Ancak gün boyu evde kimse yok yani sabah koyarsam ancak aksam alııp anne bana yanına bırakabilirim.Sorun olurmu?

Birde eskiden yuvalıktayken sanırım beslerken yavruyu hep sesi geliyordu ne zaman folluktan atladı ses sada yok cıkmıyor.

Artık pek beslemiyorlardir ondan sesi çıkmaz

Artık pek beslemiyorlardir ondan sesi çıkmaz
3. Yumurta geldi ve yavru hala aynı kafeste arada anası ile birlikte yuvaya giriyor bakalım. Bir onceki kuluçka da 5 yavrunun 4u ölmüştü ya besleyemedi bunda inşallah böyle olmaz.

O yavru artık kendi başına yem yiyebilir ayrı bir kafese alıp takip edin yiyip yiyemediğini aynı kafeste kalırsa anne zarar verebilir ona yumurtaları kıskanıp