Karadeniz Pet

Yavrular büyüdü ama problemler bitmiyor..

ROJİN DEMİR

Meraklı Üye
Merhaba, 5 yavru kuşum büyüdü, çoktan ayırdım. En büyüğü 14 Ocak'ta çıkmıştı yumurtadan, kocaman oldu hepsi şimdi :)
Tabi sorunlar da onlarla birlikte büyüyor, neyse ki sağlık sorunu değil :)
Bunlar için bir kafes aldım ama kafesi alır almaz pişman oldum. Çok büyük değil ama petshoplarda da açıkçası geniş kuş kafesi göremiyorum. Gördüklerim apartman gibi uzun oluyor, geniş istiyorum ben. Her neyse bulamadım aldım. Pek memnun değilim. O yüzden 3 tanesini o kafese diğer iki tanesini de başka kafese koydum. Ama durmadılar aldım hepsini aynı kafese.
Geceleri çok çırpınıyorlardı. Yeni yeni alışıyorlar karanlığa. Evin en sıcak odası benimki olduğu için aynı odada yatıyoruz. Ama böyle bir şey yok. Sabaha kadar uyuyamadığım oldu onlar yüzünden.
Neyse şimdi gecelere alıştılar da kafese alışamadılar. Yok yani olmuyor. Biz onları yuvadan çıktıkları andan itibaren önce dışarıda tuttuk saatlerce akşamları koyduk kafese. Sanırım bu yüzden, nefret ediyorlar kafesten. Abartmıyorum koyuyoruz yem yiyorlar 5 dakika sonra karınları doyunca başlıyorlar çırpınmaya ışıklar kapanana kadar. Durmuyorlar, kaos oluyor birbirlerini didikliyorlar stresten. Hatta burnu kanamış birinin çok üzüldüm. Çok iyi anlaşıyorlar asla kavga olmuyor ama çırpınırken (özellikle beni görünce) birbirlerini böyle gagalayabiliyorlar. Nasıl alıştıracağım ben bunları? Bir süre çıkarma diyeceksiniz ama artık böyle bunlar deli gibi çırpınıyor, çığlık atıyor.
Problemlerin en canımı sıkanı da yemlikten yemeyi hala öğrenememiş olmaları. O kadar zaman geçti ama yok. Kafesteki yemlikleri asla kullanmıyorlar. Hala yere yem döküyorum. E o yemler dışkıyla karışıyor, dışkı da yiyorlar sürekli. Bir ara hiç dökmedim yere, öyle aç aç beklediler. Bu yemlik sorununu nasıl çözeriz?
Bir de anneleri bunları nerede görse dövüyor, aynı odada salıyorum ya. Aynı odada dahi rahatsız oluyor.

merhaba aynı dönemde aynı sayıda yavrularımız olmuştu yanlış hatırlamıyorsam. benimde size benzer problemlerim oldu/oluyor. bende onlar için büyükçe bir kafes kaldım apartman gibi yüksek olandan değil çifthane deniliyor sanırım ya da salma enine büyükçe bir şey. eski kafeslerinden yeniye geçince tabir-i caizse çıldırdılar rahat ettiler yani. benimkilerde sürekli dışarı çıkmak istiyordu ilk zamanlar ama çıkartmayınca o tepinmeleri geçiyor. en azından bizim öyle problemimiz kalmadı. arada yapıyorlar illaki ama zaten gün aşırı saatlerce dolaşmalarına izin veriyorum.

yem konusuna gelince bu konuda da pek sıkıntı çekmedik alıştılar. hatta kafeslerine iki adet akıllı yemlik takmıştım ondan yemeyi beceremezler diye normal yemlikte takmıştım ama akıllı yemliğe alıştılar. ama tabi bunda babalarının da aynı kafeste olmasının payı vardır. sonrasında da abilerinden de görerek alışmış olabilirler. yem yemelerine rağmen 3-5 gün öncesine kadar babalarından doyurmasını da beklemediler değil.

yani sizinkilerinde yemliği bulabileceklerini düşünüyorum.. ama hala yemiyor diyorsanız babalarını 1-2 gün kafeslerinde misafir edebilirler :)

İzmir'de oturduğunuzu hatırlıyorum eski konularınızdan. İzmir'de çifthane üreten bir çok firma var. Özellikle yatay telli bulabilirseniz kuşlar için çok iyi olur. Yemlik konusunda da eğer elinizden yiyorlarsa bir müddet elinizden yedirdikten sonra elinize yemliği alıp yemlikten yemelerini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde yemliği öğrenirler, astığınızda da yemlikten yerler diye düşünüyorum. Benim yavrular da hala doğru düzgün yem yemiyorlar, daha doğrusu yem seçiyorlar. Haliyle de zayıf kaldılar, ne olacak bilmiyorum.

Geri