Karadeniz Pet

yavrular doğuyor ve ölüyor yardım lütfen

• Konbuyu başlatan nitelik
  • Başlangıç tarihi
N

nitelik

Guest
arkadaşlar öncelikle merhaba. benim çifthanem var sessiz bir odada üst tarafta duruyor kafes kımse rahatsız etmıyor yumurtalar cıktı yumurtaları saymadım bıle sonra ıcınden cıktılar falan bugun bı bakayım dedım bıtanesı ölmüş gene dıgerı yasıyo dıgerlerı cıkmadı yumurtadan daha. hep böyle oluyor geçen yumurtaladıklarındada aynısı oldu yumurtadan cıkıyorlar ve ölüyorlar bakmıyorlarmı napıyorlar anlamadımkı lütfen yardım.. :(

oda sıcaklığı ve nemde önemli peki kursakları dolu mu boş mu ?
yoksa başka bir sebepten mı ölüyorlar onuda kesin bilmek lazım

keske resimini cekseydiniz daha net yardımcı olurdum size bazen otopsi bile yapıyordum yani değişkendir kesin bişey söyleyemeyiz heleki kursagı dolu ölmüşse hayvan saptanması zor

Muhtemelen anne baba bakmıyordur. Benim de böyle bir çiftim vardı öyle olunca henüz çıkmamış yumurtaları diğer çiftimin altına koydum büyüdüler bu şekilde. Uğraşamam diyorsan benim gibi yap kuşları değiştir.

ya şimdi gidiyorum eczaneye şırınga alcam kendim beslicem yavruları iş başa düştü şimdi bende diger çiftim var onların altına koysam yavruları ve yumurtaları acaba bakarlarmı ? :)) yani üvey evlat gibi onlara transfer etsem birşey olurmu ?

diğer çiftin altında yumurta varsa koyabilirsin ama yoksa koyma öldürürler.

yumurta yok onlarda koymuyayım o zaman kendım beslıcem iş başa düştü

eger yuvalik kucukse yavrular ezilerek oldurur yada baba anne sen yuvaligi cok acdigindan yavrulari bakmayi keser. her zaman kuslara atmamak lazim sucu cunku bir kusun strese girmesinin asil nedeni %90 sahibinin yapdigi bakim ve yuvalik kontroludur.

Kardeşim geçmiş olsun. Kuluçka döneminde, yumurtada yatarken ve yavrular çıktığında, kuvvet maması, yani kızıştırıcı mamayı vermeye devam edersen, erkek kuş dişi dışarı çıksın çiftleşsin diye yuvada yatmasına izin vermez. Böyle olunca da kavgalar olur. Erkek yavruları, dişisinden kıskandığı için öldürebilir. Bunun için yavrunun bedenini incelemen lazım. Kursağına dolu mu, boş mu diye bakman lazım. Bazen de dişi yavruları erkekten kıskandığı için, erkeğin yavrulara bakmaması, yaklaşmaması için yuvalık kapısında nöbet tutar. Yavruları beslemez aç kalan yavrular ölür. Bunun için iyi bir gözlem yapman lazım. Eğer durum böyle ise çifthaneyi ortadan bölmen lazım. Erkek kuş bir tarafta, dişi yuvalık tarafında kalmalıdır. Dişi yavrulara rahat rahat bakar. Yavru ölümüne diğer etken, yuvalık zemini için kullandığın malzemenin (kum, talaş, granür ) yapısı, içindeki kimyasallar veya bit olmasıdır. Mama ve yem olarak verdiğin besinler mutlaka temiz olmalı. Bozulmuş, küflenmiş olmamalı. Suluğunun içini, zeminini iyice yıkayıp hergün suyunu değiştirmen lazım. Su kabının içme kısmının içi balçık gibi olursa, değil yavrular anne baba da bir süre sonra karaciğer ve sindirim bozukluğundan ölür. Yavruların dışkılarına bakman lazım, ishal durumu varsa dışkıları suluysa sindirim bozukluğu yaşıyorlardır. Bu da anne - babaya verdiğin mamanın sulu olduğunu gösterir. Bu durumda yumurtayı iyice kaynatman lazım. Bu saydıklarım yavru ölümlerine neden olan etkenlerden birkaçıdır.
Geçmiş olsun. Kolay gelsin.

hocam ölü yavruyu cıkardım içerden ve şöyle yaptım erkek kuşları takas yaptım diger ciftleri takas yaptım erkekleri :) bakalım ne olucak .d

Geri