Karadeniz Pet

Yavrular nasil sagliklimi...

Mustafa Sayar

Meraklı Üye
Arkadaslar malum biliyorsunuz 2 gun once 3 yavrulu bir takim almistim.Yer degisikliliginden dolayi anne ve babanin bakmama gibi supheleri icerisindeydim.Sukurler olsunki korktugum olmadi simdilik bir sikinti yok gibi.Yavrular nasil bir sikinti gozukuyormu.Birde folluga kum koymustum sanki nemli bir goruntu olustu bende yada kum oldugu icin bana oyle geliyor.Kum dursunmu yoksa talas bulup ondanmi koyayim ne dersiniz.Video yuklemek bir izdirap oldugu icin resim koydum artik kusura bakmayin.
c098c0fd18fd5cb70ec6061465d0e7d7.jpg

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:
Maşallah.
Güle güle büyüsünler.
Ömürleri uzun olsun İnşallah.

Masallah bi sikintilari gozukmuyor kumu degistirme dier kuluckada kum koyarsin

Masallah bi sikintilari gozukmuyor kumu degistirme dier kuluckada kum koyarsin
Tesekkur ederim.Yalniz bende kum sanki nemli gibi geldi yapilan diskilari kurutmadigi icin sanirim.Yavrular icin bir sikinti olurmu bu nemli ortam..

Kumu değişmeyin bu kuluçkada.Bir dahakine talaş kullanın.

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam aynen doğrudur.Kumun üzerine sıvılı dışkıda dahil olduğu için kum sürekli nemleniyor.
Ben kumdan az çekmedim valla :).En sonunda kum yerine talaş koydum.Kumu kaldırın yerine talaş koyun.Hem yavrular nemden etkilenip hasta olmasınlar.

Hocam aynen doğrudur.Kumun üzerine sıvılı dışkıda dahil olduğu için kum sürekli nemleniyor.
Ben kumdan az çekmedim valla :).En sonunda kum yerine talaş koydum.Kumu kaldırın yerine talaş koyun.Hem yavrular nemden etkilenip hasta olmasınlar.
Evet aynen evin icine pis bir kokuda yayiliyordu ayrica kumu aldim talasi koydum...Talas yeterlimi bu arada.
b81617230892aad6ffae332dbfc518ce.jpg

Son düzenleme:
Yavruların kursakları şiş. Anaçlar gayet iyi besliyorlar. Kuşların sıkıntısı yok bence. Talaş koymakla da iyi etmişsiniz. Nemli dışkı hem koku yapar hem de ıslak pisliklerin kuşların ayaklarında tırnaklarında topaklanıp yapışmasına yok açar. Bit, pire oluşumu da cabası. Ben haftada bir folluklarını değiştiriyorum, talaş konulmuş yeni bir folluk koyuyorum. Yuva gözünü de sirkeli su ile siliyorum.

Son düzenleme:
Yavruların kursakları şiş. Anaçlar gayet iyi besliyorlar. Kuşların sıkıntısı yok bence. Talaş koymakla da iyi etmişsiniz. Nemli dışkı hem koku yapar hem de ıslak pisliklerin kuşların ayaklarında tırnaklarında topaklanıp yapışmasına yok açar. Bit, pire oluşumu da cabası. Ben haftada bir folluklarını değiştiriyorum, talaş konulmuş yeni bir folluk koyuyorum. Yuva gözünü de sirkeli su ile siliyorum.
Tesekkur ederim nevzat bey.Yalniz ben yavrulari alirken cekinerek aliyorum anne baba ilgilenmez bir daha diye.Korkum yersizmi yani bende ayni sizin yaptiginiz sekilde yuva yerini temizlemek isterim.Ve yavrulari elime alirken ince eldivenlerden takiyorim hani koku sinerse bakmazlar diye duymustum.Budami gereksiz ciplak elle falan alabilirmiyiz yavrulari..

Son düzenleme:
Sizin kuslarinizin size aliskanligina bagli ben 2 gun anne ve babayi salmaya atmama ragmen yavrulari geri koyunca baktilar.Anne ve babayi almamin sebebi ciftlesmleriydi.2 gun boyunca elle besleme yaptim.Yani o derece guveniyorlar bana :)

Bazen çok kolay rahatsız olan kuşlar oluyor ve onlar bakmayabiliyor. Kuş beslediğim süre boyunca öyle bir dişi kuşa 1 defa denk geldim. O da yabancı birini gördüğünde öyle bir tepki vermişti. Neyse ki yumurta ve yavrularını aktarabileceğim çiftlerim vardı. Sorun olmadı. Sürekli yemlerini sularını mamalarını vitaminlerini ben verdiğimden benden çekinmiyorlar. Eldiven giymeden rahatlıkla yumurtalarını ve yavrularını elime alıyorum. Hatta yavrusu olduğu için yuva kapağını açsam da çıkmayan agresif bir dişi kuşum vardı. Yuvadayken parmağımla seviyordum. Zamanla bana alıştı. :) Demem o ki korkutmayacak biçimde yavaş hareketlerle yaklaşırsanız çoğunlukla tepki vermiyorlar. Hele ki sizinki gibi yer değişikliği sonrasında bile yavrusuna bakan bir anne kuş varsa sorun olacağını sanmam. Kuşlar zaten bir süre sonra neyi ne için yaptığınızı anlıyor ve tepki vermiyorlar. Örneğin tedavi ettiğiniz bir kuş zamanla tedavi edildiğini anlıyor ya da mama verdiğiniz kuş mama verdiğinizi anlıyor ve size daha az tepki veriyor ya da olumsuz tepki vermiyor. Çünkü zarar verme amaçlı yaklaşmadığınızı keşfediyorlar.

Bazen çok kolay rahatsız olan kuşlar oluyor ve onlar bakmayabiliyor. Kuş beslediğim süre boyunca öyle bir dişi kuşa 1 defa denk geldim. O da yabancı birini gördüğünde öyle bir tepki vermişti. Neyse ki yumurta ve yavrularını aktarabileceğim çiftlerim vardı. Sorun olmadı. Sürekli yemlerini sularını mamalarını vitaminlerini ben verdiğimden benden çekinmiyorlar. Eldiven giymeden rahatlıkla yumurtalarını ve yavrularını elime alıyorum. Hatta yavrusu olduğu için yuva kapağını açsam da çıkmayan agresif bir dişi kuşum vardı. Yuvadayken parmağımla seviyordum. Zamanla bana alıştı. :) Demem o ki korkutmayacak biçimde yavaş hareketlerle yaklaşırsanız çoğunlukla tepki vermiyorlar. Hele ki sizinki gibi yer değişikliği sonrasında bile yavrusuna bakan bir anne kuş varsa sorun olacağını sanmam. Kuşlar zaten bir süre sonra neyi ne için yaptığınızı anlıyor ve tepki vermiyorlar. Örneğin tedavi ettiğiniz bir kuş zamanla tedavi edildiğini anlıyor ya da mama verdiğiniz kuş mama verdiğinizi anlıyor ve size daha az tepki veriyor ya da olumsuz tepki vermiyor. Çünkü zarar verme amaçlı yaklaşmadığınızı keşfediyorlar.
Nevzat bey dediginiz gibi yer degisikliliginden dolayi cok buyuk korkularim vardi ama sukurler olsunki kafese koyar koymaz sanki eski yerlerindelermis gibi anne yuva agzinda bekler,baba gider anneye kusar,annede yuvaya girerek yavrularina kusar.Masallah kuslarima ki hic yabancilik cekmediler birde ilk yavrulari dusunun.Elime kafese soktugumda ufak kacismalar yapsalarda dun disi kus parmagima konarak diskisini yapmasida ayri bir guzellik :) Sukurler olsunki bu takimi iyiki almisim Allah nazarlardan korusun.Sabah yapmis oldugum mamayi kafese koyar koymaz saldirmalari ise oyle bir keyif verdiki sormayin.Allahim herkese boyle bir takim nasip eder insallah...
07af5661687d84f65bb142029317ce6c.jpg
7e4066f106b4fd36facd224b23643704.jpg
0097dc43d120f3a7db0a52cf4c98ceb2.jpg

Son düzenleme:
Geri