Yavrular,Şiddetli Kavgalar ve Kuşumun Başına Gelenler :(

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve ROJİN DEMİR tarafından 12 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. ROJİN DEMİR
  Çevrimdışı

  ROJİN DEMİR Süper Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2014
  Mesajlar:
  169
  Beğenileri:
  2
  Merhaba, bu konuda daha önce de konuşmuştuk ama çözümsüz kaldı. 5 yavruya sahip anne babayı ölesiye kıskanıyor yavrulardan ve anne çok agresif ve baskın bir karakter. Baba kızgınlık döneminde değil, tek istediği yavruları beslemek. Bu yüzden her dakika kavga oluyordu. Ben foruma sormuştum, ayırmıştım anneyi ama anne öyle bir kuş ki babasız bir dakika bile durmuyor. Ayıramıyoruz, ayırınca anne yavruları beslemiyor. Anneyi alınca da baba çağırıyor ve ikisi de strese giriyor.
  Neyse, kavgalar son günlerde biraz azalmıştı, düzgün gidiyordu her şey. Ta ki bugüne kadar...
  Bugün yavru yuvadan kafasını uzatmış. Anne yavruyu kaşımış,sevmiş. Uzun süre anneyle yavru birbirlerini kaşımış, beraber uyumuşlar sokulup. Sonra anne yem yemeye gitmiş ve baba da gidip yavruyu kaşımış. Tam o sırada anne bunu görünce çıldırmış ve babayı çok kötü dövmüş. Yavruyu da yuvaya ittirmiş. Baba çok korkmuş yuvaya kaçmış. Annem görmüş tüm bu olanları. Sonra baba (normalde yapmaz) yuvadan yarım saat çıkmamış ve anne yuvaya girip çıkıyormuş ama yuvadan ses seda çıkmıyormuş. Annem bayağı korkmuş babaya bir şey oldu diye( oğluşudur o annemin). Açmış yuvayı, normalde yuvayı açar açmaz baba çıkar yuvadan fırlar. Ama bu sefer baba yavruların arasına sinmiş ve annem kuyruğundan tutmuş hafifçe, dürtmüş hiçbir tepki vermemiş. Beni çağırdı, koştum baktım. Yuvayı çıkardım kafesten. Yavruların arasına sinmiş, o kadar korkuyordu ki ne yapsak çıkmıyordu. Başını yavruların altına gömüyordu. Gözleri kocaman olmuştu. Çıkardık yuvadan, tek başına getirdik bizim odaya. Bizi öpen, konuşan kuş hiçbirimize gelmek istemedi. En ufak bir ses bile çıkarsak yerinden sıçrıyor. O kadar o kadar korkuyor ki böyle bir şey görmedim...
  Ve acaip yem yedi, sonra da çok çok az kustu. Şimdi uyuyor sandalyenin üzerinde. Ne yapmalıyım, kafayı yeme noktasına geldim. Anne hayatımda gördüğüm en uyumsuz kuş. Yavrularını çok seviyor ama o bu yani, kıskançlığın kuş suretine bürünmüş hali. Hiçbir şeyi paylaşmak istemiyor, bizden de kıskanıyor zaten normalde kuşu. Her şeyi her şeyi kıskanıyor...
   
 2. Levent ACAR
  Çevrimdışı

  Levent ACAR Profesyonel

  Katılım:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  14.523
  Beğenileri:
  293
  Yer:
  İstanbul / Maltepe
  Anneyi alıp ayrı bir odaya koyun.
  Gerekirse birkaç hafta bir tanıdık ya da komşunuzun evinde kalsın.

  Böyle manyak anne düşman başına.. :)
   
 3. ROJİN DEMİR
  Çevrimdışı

  ROJİN DEMİR Süper Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2014
  Mesajlar:
  169
  Beğenileri:
  2
  Ah öyle içinden çıkılmaz bir durum ki... Anne çok seviyor normalde babayı, aşk böcekleriydi bunlar anne yavruları babadan kıskanmaya başlayana kadar.. Asla durmaz Levent Bey anne babasız ve yavrularını da çok seviyor.. Gerçekten çözümsüz bir durum sanırım, biraz babayı ayırmayı deneyeceğim, anne baksın yavrularına ama baba da çok seviyor yavruları..
   
 4. Levent ACAR
  Çevrimdışı

  Levent ACAR Profesyonel

  Katılım:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  14.523
  Beğenileri:
  293
  Yer:
  İstanbul / Maltepe
  Ben olsam anneyi yırırdım.. Dişiler biraz piskopat oluyor, yavrulara zarar verebilir.
  Birbirlerinin seslerini duyamacakları kadar ayırmak en güzeli.
   
  #4 Levent ACAR, 12 Şubat 2015
  Son düzenleme: 12 Şubat 2015
 5. Özgen Özel
  Çevrimdışı

  Özgen Özel Yeni Üye

  Katılım:
  6 Kasım 2014
  Mesajlar:
  16
  Beğenileri:
  0
  Levent Bey Size Ulaşmam Gerekiyor, geri dönüşünüzü bekliyorum.
   
 6. /kimya/
  Çevrimdışı

  /kimya/ Profesyonel

  Katılım:
  14 Ekim 2014
  Mesajlar:
  568
  Beğenileri:
  0
  aynı anneden bir adette bende mevcut. iyice psikopat oldu bizden kıskanıyor anladık da babadan niye kıskanıyorsun? hadi madem o kadar kıskanıyorsun, seviyorsun bu kıskançlıkla yavrularına eşine niye zarar veriyorsun ? tek isteğim yavruların bir an önce yuvadan çıkacak duruma gelmesi.
   
 7. ROJİN DEMİR
  Çevrimdışı

  ROJİN DEMİR Süper Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2014
  Mesajlar:
  169
  Beğenileri:
  2
  Benim de tek istediğim bu :(
  Siz ne yaptınız peki, ben kavgalar şiddetlendikçe 2 saat ayırıyorum sonra koyuyorum 1 gün kavga etmiyorlar şiddetli.. Öyle öyle geçiriyorum, en büyüğü 29 günlük. Bir çıksınlar da kurtulalım bu dertten.
   
 8. Yusuf Kürşat AKKUŞ
  Çevrimdışı

  Muhabbet Kuşu Üreticisi

  Katılım:
  27 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  10.195
  Beğenileri:
  545
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  İstanbul/Pendik
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu, Cennet P., Diğer E. Hayvanlar
  Kuş sayısı:
  20 tane ve üzeri
  Anneyi kesinlikle ayir başka bir odaya koy baba baksın yavrulara aksi halde yavrular yuvadan atlarsa onları bile parcalayabilir
   
 9. /kimya/
  Çevrimdışı

  /kimya/ Profesyonel

  Katılım:
  14 Ekim 2014
  Mesajlar:
  568
  Beğenileri:
  0
  bende ayıramıyorum gün içinde kafesin kapağı açık erkek geziyor, dolaşıyor. birde kavganın yanı sıra çiftleşmelerini engellemek için de uğraşıyorum. bi kavga ediyorlar bi birbirlerine kur. erkeğe zarar vermiyor ama yavruları gagalamaya başladı ondan korkuyorum benimde en büyük yavru 27 günlük. abileri onlar kadarken çoktan yuvadan çıkmıştı ama bunların gelişimi geriden geliyor. sürekli takip ediyorum çünkü ayırınca dişi kendi bile yemek yemiyor ki yavruları doyursun. sürekli erkek besliyor dişiyi. yavruları da beraber besliyorlar.

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:40 -->-> Daha önceki mesaj 19:38 --

  ha birde yuvanın içine bir miktar aspur döktüm ben en büyük yavruların ağzında görüyorum yemeye çalışıyorlar. her ihtimale karşı tedbir alıyorum anne zarar verirse ayırdığım da yeme yabancılık çekmesinler ;)
   
 10. Hakan Gungor
  Çevrimdışı

  Hakan Gungor Profesyonel

  Katılım:
  23 Aralık 2014
  Mesajlar:
  366
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  izmir
  Gecmis olsun, baba icin kotu olmus... Disiler neden bu kadar agresiof oluyor anlayabilmis degilim
   
 11. ROJİN DEMİR
  Çevrimdışı

  ROJİN DEMİR Süper Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2014
  Mesajlar:
  169
  Beğenileri:
  2
  Arkadaşlar, bugün 31. günü oldu yavrunun ama hala çıkmıyor yuvadan temelli.Çıkıyor sonra geri giriyor, günler böyle geçiyor. Yem yemeyi de beceremiyor zaten. Sizce onu artık yuvadan kendim çıkarıp ayrı kafese koyup kabuksuz yem falan mı vereyim? Ya da o dediklerinizden, ak darı falan?
  Bir de dün dışarı çıkarmıştım anne ve babasıyla. Babası uçunca o da uçtu. Yani ilk defa uçtu, ama bir de yem yemeye başlasa... Artık kafes bayağı ağır oldu, 5 tane yavru en küçüğü 23 günlük olunca kafes yuva tarafına yatmaya başladı hafiften :)
   

Sayfayı Paylaş