Karadeniz Pet

yavrular teker teker ölüyor yardım ltfn

yarın gündüzde burdan takip edicem yorumarı konuyu günceltutucam

Ben de yeni gördüm fotoğrafları bir hastalık olduğunu düşünmüyorum hastalık olsa yavru bu derece iştahlı da olmazdı sıkıntınız bit bence.. sabah kafesin her yerini yıkarsınız yetişkin kuşlarınıza damla uygularsınız yavrulara kullanıyor mu onu da söylerler zaten bilgili arkadaşlar.. İnşaallah biran önce brileri görür.. Yanlış bir şey söylemek istemiyorum yavruya uygulanıp uygulanmama konusun da çünküağırda gelebilir

pamuk temiz çıktı ama ben yuvlığın iini temizledim talaşı değiştirdim yarında burda yazıanlara göre ilalayacağım kuşları çok teşekkürler alakanız için

anneyle babayıda kaybedebilirsiniz şayet bit deilse
veterinere göstermelisiniz yada ölen yavruyu teste gönderebilirsiniz

Rica ederim hayırlı geceler inşaallah diğer yavrularınız kurtulur kısmetse ben de yarın konunuza tekrardan bakacağım vilmectin yavrulara kullanılrmıydı ben de öğrensem iyi olacak denememiştim çünkü..

Bit değilse kuşlarınız arasında kan uyuşmazlığı var durum bu eşleri ayırıp farklı kuşlarla eş atmalısınız o durumda da.

Son düzenleme:
İnşallah başka yavrunuz ölmez şuanlık elimizden gelen bu :(

anneyle babayıda kaybedebilirsiniz şayet bit deilse
veterinere göstermelisiniz yada ölen yavruyu teste gönderebilirsiniz

ben tekirdağ çerkezköyde oturuyorum daha öncede muhabbet kuşu bakıyordum ve hastalandığında buradaki bütün veterinerleri gezdim fakat yardımcı olamadılar kuşlara bakmıyolar yavruların akıbetine göre ( şayet bitse onu halledicem ve sorun kalkıcak ) istanbula götürürüm olmadı

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 04:40 -->-> Daha önceki mesaj 04:30 --

anaçlarında resmini eklermisiniz

şimdiekliyorum bide onlara bakın ama dişi kuşum yuvalığı taktığımda tüy dökümüne başladı ama yinede yumurtladı ve çok tüy döktü onu belirteyim

gercekten kustan anlıyan vet. bulmak zor
iyi haberlerinizi bekliyoruz öyleyse

nedir son durum? merak ettim :( çok geçmiş olsun. bit olsa görürdünüz bence yavrular tüysüz sonuçta bitler nereye saklanacak kabak gibi görünmeleri lazım. ne acaba yaa :(

kuslarınızda hastalık olabilir, anaçlarda hastalık var ise belli etmeyebiliyor fakat en zayıf olan yavru oldugu için onlar hastalıklara direnemiyor ve maalesef ölüyor. bende aynı problemi yaşadığım için biliyorum. ayrıca bir yavru kursagı dolu bir şekilde ölüyorsa en büyük sebebidir hastalık.

siyhanokta1.png

SİYAH NOKTA HASTALIĞI

Bazen yavruların beslenmesinde problem olmamasına rağmen aniden öldükleri görülür. Bunun nedeni siyah nokta dediğimiz hastalıktır. Çoğu zaman karaciğerdeki ve sindirim sistemindeki problemlerden kaynaklandığı söylenmektedir. Bu siyah noktalardan ne anlamamız gerekir?

Siyah nokta yavru kuşların karnının sağ alt kısmında, karaciğerin üzerinde sağda safra kesesi bölgesine yerleşir. Farklı bir et renginde karın bölgesinde belirir. Bu noktanın büyüklüğü farklı farklı olabilir. Yavru hayvanlarda dış düzeyde ortaya çıkan bu siyah nokta sonradan sarı renge döner. Sarıya dönmesi bir organ bozulması ya da dolaşım bozukluğu meydana geldiğinin işaretidir.

Maalesef bu hastalığa yakalanan yavru kuşların büyük bir bölümünün ölüme aday olduğu belirlenmiştir. Çok nadir olmakla beraber bazı kuşlarda siyah noktanın kaybolduğu ve birkaç gün içinde kuşun eski normal haline döndüğü gözlemlenmiştir.

Fakat bunun yanısıra hastalığa yakalanan kuşların daha az geliştiği görülmüştür. Bazen yumurta içinde de siyah nokta hastalığı sebebi ile ölümler olmaktadır. Bu hastalık solunum zorluğuna neden olur ve soluk alma zorlaştıktan sonra birkaç saat içinde yavru ölür. Siyah nokta kanaryaların yanı sıra diğer ötücü doğa kuşların da ve hatta güvercinlerde de görülebilir.

veya arkadaşların dediği gibi ölümlere sebep olan bakterilerde olabilir. Yuvalığınızı değiştirme imkanınız varsa acil olarak değiştirin. bakterileri önlemek amacıyla sprey yardımıyla elma sirkesini yuvalığa ve kafese sıkın

Son düzenleme:
Bu sorunu bende 3 kuluçkada yaşadım ve günde 3-4 defa yuvayı açıp bakıyordum meraktan. 3 kuluçkada 15 yavru kaybettim daha 3-4 günlükken öldüler hepsi. Ve çözümü hiç yuvayı açmamakla buldum. 3 günde bir bakıyorum sadece yavrulara ve bundan sonra ölen yavrum olmadı. Anne kuşu yavruların üstünden kaldırmamakta fayda var.

annede sorun var bu kadar tüy dokümü normal degıl mantar olabılır kuşlarda yada freneh molt olabılır

Son düzenleme:
siyah nokta hastalığı oabilir karınarı siyahtı çünkü bit omadığına eminim ama bakteri olabilir yeni yuvalık alıcam elma sirkesi ile yuvalığı spreylemek konusunda bilgi verirmisiniz

İnşallah bir çözüm bulabilirsiniz.elma sirkesini sularınada biraz koyanlar var ama nekadar koyuyorlar bilmiyorum yardımcı olacak arkadaş eminim çıkacaktır.

Kuşların ölmesinin bitle alakası yok öncelikkle aynı durumun başıma geldiğini söylemek istiyorum..Yavruların ölüm nedenlerinden en başlıcası annenin sürekli yavruya bakması ve yorulması öncelikle yapmanız gereken dişi kuşunuzu dinlendirmeniz fotoğraftaki kuşun yani annenin durumu oldukça vahim yazık hayvanda tüy kalmamış stresden . bir diğer sebep ise sürekli yuvalık konturolü hergün gün aşırı yuvalıga bakmanız dişiyi rahatsız edecek ve kendi yavrularını öldürmeye başlayacaktır veya sürekli yuvadan çıkarak yavruları sogutacaktır tabi yvrular için buda kaçınılmaz ölümlerden bir tanesi... Bir diğer hususda mama ve vitamin takviyesi Anaçlarınıza haftada 4-5 gün mama ve vitamin takvisyesi yapmanız kuşların kuluçka dönemini daha rahat atlatmalarına sebep olurki buda yavru olümlerini durdurur. Aslında sayılıcak birçok husus var fakat bu dediklerimi yaparsanız başlıca olanlarnı sorunu çözmüş olursunuz.

Saygılar.

Geri