Karadeniz Pet

Yavrular ve dişinin kıskançlığı

Oğuzhan Oğuz

Yeni Üye
Çocukları konusunda çok iyi anlaşan bir çifttim vardı beraber besler beraber yuvada dururlar 23 gün böyle geçti ne olduysa dişinin erkekle ölümüne kavga edip erkeği yuvaya sokmaması ile bugün başladı. Dişi yuva ağzında bekliyor tek derdi erkek girmesin yavrularada bakmıyor onlarda açlıktan bağırıyor. Kendimce dişiyi diğer odaya alıp erkeğe besletiyorum ama böylede gitmeyecek barışmıyorlar ne yapacağımı bilemedim. Dişi çok sinirli

Bugun büyük olan yavruyu dışarı çıkardım çok açtı erkek üzerine çıkıyor gibi ve kendi yavrusuna kur yaparcasına hareketleri vardı şimdi dişinin neden bu kadar kızdığını anlıyorum sanırım iyice çıkmaza girdim. Dişinin yavrularını öldürmesinden erkeğinde garip işleri arasında kaldım. Yavruların hepsinin tüyü çıktı bir tanesi hariç yavruları başka yere alsam sebze filan versem doyurabilir miyim acaba

Anne yavruyu banadan koruyor.Babayı ayırınca anne sakinleşip yeniden beslemeli.

GT-I9195 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Baba ile daha iyi anlaştığımız için anneyi ayırdım delirmiş gibiydi yavrulara zarar vermesinden kortum ve beslemıyordu yavruları sonra kafesin tabanına yem ve yiyecekler koydum babayıda içeri bütün yavruları besliyor ilgileniyor 4 yavrunun büyük olanın keyfi yerinde ama 3 yavru tabanda olmaktan korktu umarım alışırlar tabana

Erkek çiftleşmek istemiştir.
Dişi buna müsaade etmemiştir.
Erkek yavruları düşman bellemiştir bundan ötürü.
Aynı hadise benimde başıma geldi ben dişinin duygularına daha çok güvendim ve erkeği ayırdım.
Bugüne kadar besledi.
Fakat şimdi de dişi en büyük yavrusu ile çiftleşmek istiyor kuyruk kaldırıyor falan ilginç canlılar vesselam.

Aynen başımıza aldık belayı 2 kuşu yuvaya koydum 2sini yuvanın tabanına olay çıkmaması için dua ediyoruz artık. Ayırca bu işlerde deneyimli arkadaşlar cevap verebilir mi bu yavrular yem kırmayı öğrenir öğrenmez başka kafese mi almalıyız ailecek aynı kafesde yaşama durumu yok sanırım.

Yavruların yem kırdığını gördüğünüz an başka kafese alın, maalesef aile sendorumu yavru 30 günlük olunca bitiyor bu canlılarda. eğer almazsanız yavrulara zarar verirler.

Erkeği ayırıp yavruları da kafes tabanına alabilirdiniz. Günde bir defa çiftleşmeleri için erkeği kafese bırakırdınız. Veya Erkekle yavruları ayrı bir kafese alıp yine günde bir defa erkeği dişinin yanına kısa süreliğine bırakabilirdiniz. Dişi yavruları kıskanmıyor aslında yeniden yumurtlamak üzere olduğu için yuvalığı kıskanıyor. Belli bir süre sonra yavruları da döverek kovmaya başlayacak. Bence erkekle yavruları ayrı kafese alın ve günde bir defa çiftleşmelerine olanak sağlayın.

Son düzenleme:
Dişi çiftleşmek istemiyor tek derdi erkek kafesden uzak dursun ayrıca ailecek bizde istemiyoruz çiftleşmelerini 6 kuş bize yeterde artar :) En büyük yavru 20 kusur günlük daha yem kıramıyor yarın kanarya yemi ile kabuksuz yem alıcağım 1 hafta böyle takılsınlar yem yemeği öğrendikleri anda alırım başka kafese teşekkürler yardımlarınız için

Risk alıyorsunuz. Dişiyi ayırıp yavruları erkeğin beslemesini sağlayın derim. Madem kafanızdakini uygulayacaktınız neden buradan sordunuz ? o da çok ilginç. Şunu da unutmayın ayırsanız da dişi yumurtlamaya devam edecek...

Öyle yaptım zaten dişiyi ayırdım ben evdeyken yavruları beslemesini izin veriyorum besliyor. Dişinin yumurta yapma yada yavruların yuvadan atıp yumurta yapayım derdi yok tek derdi kıskançlık erkeğin yavruları ile ilgilenmesine katlanamıyor ona göre sadece o bakabilir 22 gün beraber baktılar 1 gündür bu kıskançlık var ayrıca hayatımda ilkkez yavru edindim ne yapacağımı bilmiyorum diye yazdım bilgili arkadaşların fikrini edinmek için yazdım. Yazmakta mi sorun oldu?

Öyle yaptım zaten dişiyi ayırdım ben evdeyken yavruları beslemesini izin veriyorum besliyor. Dişinin yumurta yapma yada yavruların yuvadan atıp yumurta yapayım derdi yok tek derdi kıskançlık erkeğin yavruları ile ilgilenmesine katlanamıyor ona göre sadece o bakabilir 22 gün beraber baktılar 1 gündür bu kıskançlık var ayrıca hayatımda ilkkez yavru edindim ne yapacağımı bilmiyorum diye yazdım bilgili arkadaşların fikrini edinmek için yazdım. Yazmakta mi sorun oldu?
Yazmak tabiki sorun olmadı , olmaz da. Size yardımcı olmaya çalıştık ama siz en son kendi düşündüğünüzü yapacağınızı söylediniz. Bakın benim derdim illa da benim dediğimi yapmanız değil. Öncelikli olarak o canlıların zarar görmesini istememem. Bu yüzden de zaman ayırıp sizle fikirlerimi paylaştım. Zoruma giden nokta şu eğer fikirlerimizi sallamayacaktıysanız fikirlerimizi neden sordunuz ? Soruyu sormasaydınız bu atışma da olmazdı. Neyse bildiğiniz yolda devam edin. Ayırmış olduğum zaman o yavrucaklara helal olsun...

Son düzenleme:
El elden üstündür ben kendimce bir şeyler yaptım yazdım burdaki bilgili kişiler belki diyecek çok yanlış yaptın söyle yap yada böyle yap diyecek diye yazdım amaçım yavrular sağlıklı mutlu büyüsün neyse uzatmaya gerek yok.

Geri