Karadeniz Pet

Yavrularda ölüm

kurtcan

Meraklı Üye
Arkadaşlar ,Yuvadaki yavrularımın bir çoğu ölüyor.
Ölümden önceki izlenimlerim şunlar ;
-Yavru ayaklarını geriye doğru alıyor ve altına çekecek gücü kendinde bulamıyor.
-Yavru muhtemlen annesinden yem istemiyor ve kursağı boş kalıyor
-Ve yavrunun derisini tuttuğumda büzülüyor.
Sizce problem nedir.?Şunu çözene valla para gönderecem yani :(

İstanbulda mısın?

Hayır Adana dayım.Ama resimlerini isterseniz gösterebilirim.
HAtta resme gerek yok biliyor musunu?Anlatayım hemen.
Yavru aşırı halsiz oluyor.Ve ayaklarını arkaya dimdik uzatıyor ve kursağında halsızlığınden ve anneden yem istememesinden ötürü yem bulunmuyor.
Bir çok yavruyu bu şekilde kaybediyorum.

Ne kadarlık bu ölen yavrular?

Vallahi Levent bey ,1,5-2 haftalık kadar olup ölenlerde var.3-5 gün içerisinde ölenlerde var.
Ben istiyorum ki ;Kuşlarıma ne gerekirse alayım ama yavrlar ölmesin.BAna para kazandırmasının derdinde değilim.Üste para bile verebilirim ölmemeleri için yani

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:38 -->-> Daha önceki mesaj 02:25 --

Levent bey ,Forumda aynı benim problemimi yaşayan bir arkadaşın konusu ile karşılaştım.Geçmiş bir konu.Arkadaş bir resim atmış .O resmi şimdi burada sizinle paylaşayım.

http://i.hizliresim.com/9VQrY9.jpg

Çok geçmiş olsun hala mi aynı acaba yemi falan mı degistin o dediğimi düşün yine

Ümidinizi kırmak istemem eğer bahsetmiş olduğunuz durum aşağıdaki
linktekiyle aynı ise bu çiftlerden yavru almanız zor. Zoru başarsanız bile
Bu hastalık genetik olarak yavrulara da geçecek. Bu hastalık yüzünden
25 senelik kanarya sevdamdan vazgeçip muhabbet beslemeye başladım
Buyrun link
http://www.muhabbetkusu.com.tr/baki...si/cozum-bulamiyorumhala-oluyorlar-35948.html

Aslında bana sorarsanız problem ;Annenin yavruları besleme ile ilgili sıkıntısı.Konuyu açmadan önce bir konu üzerinde aynı sorunu gördüm.Acaba diyorum anne yetiştiremiyor mu yemi?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:26 -->-> Daha önceki mesaj 14:24 --

Çok geçmiş olsun hala mi aynı acaba yemi falan mı degistin o dediğimi düşün yine

Dediğimiz gibi yaptım Yusuf bey.Hatta şöyle de bir şey var;1 ya da 2 tane yavrulu olanlarda bu sıkıntı olmuyor.Acaba diyorum günlük mama vermediğim için yetiştiremiyorlar mı?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:28 -->-> Daha önceki mesaj 14:26 --

Ümidinizi kırmak istemem eğer bahsetmiş olduğunuz durum aşağıdaki
linktekiyle aynı ise bu çiftlerden yavru almanız zor. Zoru başarsanız bile
Bu hastalık genetik olarak yavrulara da geçecek. Bu hastalık yüzünden
25 senelik kanarya sevdamdan vazgeçip muhabbet beslemeye başladım
Buyrun link
http://www.muhabbetkusu.com.tr/baki...si/cozum-bulamiyorumhala-oluyorlar-35948.html

Hayır o çiftleri sattım.Bu yeni getirdiklerimde

Günlük mama biktirir kanaatimce daha olumsuz sonuçlar olur çok yavru alınmış da olabilir

Abi temizlik temizlik daha önce konuştuğumuz gibi folluk temizliğini yapıyor musun 5 günde bir

Günlük mama biktirir kanaatimce daha olumsuz sonuçlar olur çok yavru alınmış da olabilir

Günlük mama " vermediğim" için yetiştiremiyorlar mı demiştim :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:53 -->-> Daha önceki mesaj 01:53 --

Abi temizlik temizlik daha önce konuştuğumuz gibi folluk temizliğini yapıyor musun 5 günde bir

Yapıyorum canım kardeşim :)
Malesef bu işe yaramıyor
Delikleride açtım

Hocam ben birçok kez bu duruma aynı cevabı yazdım takip edenler bilirler..yavrularınızın kursağı dolu olsa bile (özellikle tüylenmeye yeni başlayan yavrular) zayıflayıp halsiz düşmesi durumu anaçların kursak sütünün bitmesinden kaynaklanıyor..kuşlarınız bir ağız yavru büyütürken tekrar yumurtlayıp üzerine yatmasına izin vermeyin..hatta her yavru büyüdükten sonra bi süre dinlendirin..

Muhabbet kuşları da aynen insanlar gibi oksitosin hormonu salgılayarak kursak sütü üretirler..anaçlar üstünde yattığı yumurtanın çıkacağını hissettiği anda oksitosin hormonu salgılanmaya başlar..bu da kursak sütü üretimini başlatır..ve yavrular büyüyene kadar anaçlar kursak sütü üretmeye devam eder..insanlarda anne sütü üretimini tetikleyen hormon da oksitosindir..Kursak sütü olmadan yavrular gelişemez..

çok yavru büyüten çiftlerde sona kalan yavru genelde ufak ve zayıf kalır..bunun sebebi anne yavruyu beslemedği için degil kursak sütünün azalmasında dolayıdır..

Anaçlar yavrular büyümeden tekrar çiftleşmeye başlayıp yumurtladığında kursak sütü kesilecektir..
Bu da henüz büyümeyen yavruların beslenememesine hatta ölümüne sebep olacaktır..

Yavrularınız bu fotodaki kuşun yavru haline benziyor değilmi?

Son düzenleme:
Hocam ben birçok kez bu duruma aynı cevabı yazdım takip edenler bilirler..yavrularınızın kursağı dolu olsa bile (özellikle tüylenmeye yeni başlayan yavrular) zayıflayıp halsiz düşmesi durumu anaçların kursak sütünün bitmesinden kaynaklanıyor..kuşlarınız bir ağız yavru büyütürken tekrar yumurtlayıp üzerine yatmasına izin vermeyin..hatta her yavru büyüdükten sonra bi süre dinlendirin..

Muhabbet kuşları da aynen insanlar gibi oksitosin hormonu salgılayarak kursak sütü üretirler..anaçlar üstünde yattığı yumurtanın çıkacağını hissettiği anda oksitosin hormonu salgılanmaya başlar..bu da kursak sütü üretimini başlatır..ve yavrular büyüyene kadar anaçlar kursak sütü üretmeye devam eder..insanlarda anne sütü üretimini tetikleyen hormon da oksitosindir..Kursak sütü olmadan yavrular gelişemez..

çok yavru büyüten çiftlerde sona kalan yavru genelde ufak ve zayıf kalır..bunun sebebi anne yavruyu beslemedği için degil kursak sütünün azalmasında dolayıdır..

Anaçlar yavrular büyümeden tekrar çiftleşmeye başlayıp yumurtladığında kursak sütü kesilecektir..
Bu da henüz büyümeyen yavruların beslenememesine hatta ölümüne sebep olacaktır..

Yavrularınız bu fotodaki kuşun yavru haline benziyor değilmi?

Evet Semih bey.Ancak ;2 fark var.
1. Yavruların kursakları bu kadar dolu olmuyor.Hatta neredeyse kursağında yem olmayanlarda var
2. yavruların ayakları arkada duruyor.Yani ayağını altına çekemeyecek kadar güçsüzleşiyorlar.
Videoyu izlerseniz bir tahminde bulunabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=GPF-AgtTdw4

Evet Semih bey.Ancak ;2 fark var.
1. Yavruların kursakları bu kadar dolu olmuyor.Hatta neredeyse kursağında yem olmayanlarda var
2. yavruların ayakları arkada duruyor.Yani ayağını altına çekemeyecek kadar güçsüzleşiyorlar.
Videoyu izlerseniz bir tahminde bulunabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=GPF-AgtTdw4

Fotodaki kuşun kursağı ben elimde beslediğim için dolu..
Videonuzu izledim..gördüğüm kadarıyla kursakta sert yem var az da olsa..anne yediği yemi yavrulara kusmuş..o boydaki bi yavrunun yarı sindirilimiş yem ve kursak sütü ile beslenmesi lazım..yani kursağı yumuşak ve kursaktaki yem neredeyse şeffaf görünmeli..

Yavrularınız aşırı halsiz olduğu için ayaklarını çekemiyor..sölediğim gibi bu durumla çok karşılaştım..elimde büyüteceğim yavruların özellikle bu durumda olmasını tercih ediyorum..üreticilerden bu durumdaki yavruları alıp elimde büyütüyorum..

Bu durum ne yuva kirliliğinden ne de hastalıktan oluyor..sorun sadece anaçlarınızda..