Yavruları Ayırmak...

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve ROJİN DEMİR tarafından 16 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. ROJİN DEMİR
  Çevrimdışı

  ROJİN DEMİR Süper Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2014
  Mesajlar:
  169
  Beğenileri:
  2
  Merhaba, hatırlarsanız bende anne ve babanın kavga sorunu vardı. 5 yavrum var. Anne yavruları babadan kıskanıyor ve sürekli dövüyordu. Bu sorunla ilgili konu açmıştım daha önce. Anneyi veya babayı ayıramıyordum çünkü asla birbirleri olmadan yapamıyorlar. Sürekli çırpınıp başka odalardan birbirlerine seslerini duyurmaya çalışıyorlardı.
  Neyse yavrular büyüdü, en büyüğü 32 günlük. Bir küçüğü 30 günlük oldu. 32 günlük olan uçmayı öğrendi. İkisi de yem kırabiliyor. (Aspur yiyorlar). Suluktan su içiyorlar.
  Ama bir sorun var..
  Anneleri onlara çok iyi baktı, hatta bugün kuşa uçma eğitimi veriyordu. O kadar güzeldi ki izlerken duygulandım.
  Sorun şu, baba 2-3 gündür kızıştı. Yavrulara kur yaptığını düşünüyorum. Sürekli yavrulara şakıyor, üstlerine çıkmaya çalışıyor. Peşlerinden ayrılmıyor. Buna bayağı üzüldüm, sapık gibi geldi. Tabi kuşlarda sık rastlanan doğal bir şey değil mi? Yoksa benim kuşum mu anormal?
  Neyse, anne iyice agresifleşti. Bugün yavruları defalarca dövdü, cak cak bağırdı. Hem dövüyor hem seviyor kelimenin tam anlamıyla.
  Biz de ayıralım dedik. Ayırdık başka kafese koyduk iki yavruyu.Korktular, yem falan yemediler saatlerce. Çok da endişelendik erken mi diye.. Ne zaman ayırmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok.
  Ayırdım, annem ne acımasızsın küçücük kuşları başka kafese koyuyorsun falan gibisinden baskı kurdu üstümde. Ben bunları bir de anneleriyle aynı odaya koyma gafletinde bulundum. Çırpındılar birbirlerine ulaşmak için. Annemin de yoğun baskılarıyla geri koydum kafese, ikisi de yuvaya girdi.
  Ne yapmalıyım, lüftfen yardım.
   
 2. Yusuf Kürşat AKKUŞ
  Çevrimdışı

  Muhabbet Kuşu Üreticisi

  Katılım:
  27 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  10.215
  Beğenileri:
  554
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  İstanbul/Pendik
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu, Cennet P., Diğer E. Hayvanlar
  Kuş sayısı:
  20 tane ve üzeri
  Yavruları ayırabilirsiniz yere Aspur dökün kirarlar ayrıca babanın kurları normal maşallah yavrulariniza
   
 3. /kimya/
  Çevrimdışı

  /kimya/ Profesyonel

  Katılım:
  14 Ekim 2014
  Mesajlar:
  568
  Beğenileri:
  0
  merhaba aynı durumdan muzdariptik. ben dün yavruları ayırdım uyku arasında duymasam yavruları öldürecekmiş neredeyse. sizin en küçük kaç günlük bilmiyorum ama benim en küçük henüz 21 günlük yem kıramıyor. bende babayı bi kaç saatte bir yanlarına koyuyorum doyuruyor. en büyüklerde 29-30 günlük onlar artık kendi başlarının çaresine bakıyor çok şükür. yem kırabildiklerine eminseniz ayırabilirseniz. ya da benim gibi ara ara babaya besletebilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş