Karadeniz Pet

yavruları dövüyor ?

haklısınız bende öyle düşünüyorum ama ben zorlamadım ki yumurta yapsın diye istemedim bile:( başka anne baba bulamam ki ben evde iki kuşa bakan biriyim. hep yatıyordu bir tek bugün çok sık çıkmaya başladı. ama çıkıyor mama yem yiyip geri gidiyor. eskiden sadece dışkı için çıkardı.
erkekte sürekli yem yiyip yuvaya giriyor bazen dişi bağırıyor erkek hızla dışarı çıkıyor.
yaralı yavru için ne yapabilirim dişi yavruları doyuruyor çünkü doyurma sesi geliyor.

Telasa kapilmayin, Soyle bir yazi buldum forumdan

MUHABBET KUŞLARINDA KULUÇKA SIRASINDA KARŞILAŞILAN PROBLEMLER NELERDİR?
CEVAP: 1. Eşlerden birinin yavrulara zarar vermesi: Bu durum için çesitli örnekler vermek mümkündür. Dişi tekrar yumurtlamak isterse yavrulardan genellikle en küçük olanına zarar verebilir. Dişi muhabbet kuşu, diğer yavrular zaten büyümüş ve yuvadan atlamak üzere oldukları için en küçük yavruya zarar verir. Erkek muhabbet kuşu da yavruları kıskanıp dişinin kendisiyle ilgilenmesine isterse yavrulara zarar verebilir. Ayrıca dişi muhabbet kuşlarının stres sebebiyle yavrulara zarar vermesi sözkonusudur. Örneğin kuluçka süresince ve yavruların yumurtadan çıktığı andan itibaren iyi beslenemeyen bir dişi stres olup yavruların kafasını gagalayabilir veya tüylerini yolabilir. Bu durumda eslerden hangisinin yavrulara zarar verdigini bulup onu ayirmak gerekir, kafeste yavrularla tek kalan anne veya babanin da yavrulari beslediginden emin olmaniz gerekir. Yavrularla yalniz kalan muhabbet kusu cok buyuk olasilikla yavrulari besler ve buyutur. Zaman zaman ayirdiginiz kusu kafese geri koyup bir sure izleyebilirsiniz. Yavrulara hala zarar veriyorsa yine ayirmaniz gerekir.

http://www.muhabbetkusu.com.tr/muha...uhabbet-kusu-uretimi-soruvecevaplar-8997.html

Telasa kapilmayin, Soyle bir yazi buldum forumdan

MUHABBET KUŞLARINDA KULUÇKA SIRASINDA KARŞILAŞILAN PROBLEMLER NELERDİR?
CEVAP: 1. Eşlerden birinin yavrulara zarar vermesi: Bu durum için çesitli örnekler vermek mümkündür. Dişi tekrar yumurtlamak isterse yavrulardan genellikle en küçük olanına zarar verebilir. Dişi muhabbet kuşu, diğer yavrular zaten büyümüş ve yuvadan atlamak üzere oldukları için en küçük yavruya zarar verir. Erkek muhabbet kuşu da yavruları kıskanıp dişinin kendisiyle ilgilenmesine isterse yavrulara zarar verebilir. Ayrıca dişi muhabbet kuşlarının stres sebebiyle yavrulara zarar vermesi sözkonusudur. Örneğin kuluçka süresince ve yavruların yumurtadan çıktığı andan itibaren iyi beslenemeyen bir dişi stres olup yavruların kafasını gagalayabilir veya tüylerini yolabilir. Bu durumda eslerden hangisinin yavrulara zarar verdigini bulup onu ayirmak gerekir, kafeste yavrularla tek kalan anne veya babanin da yavrulari beslediginden emin olmaniz gerekir. Yavrularla yalniz kalan muhabbet kusu cok buyuk olasilikla yavrulari besler ve buyutur. Zaman zaman ayirdiginiz kusu kafese geri koyup bir sure izleyebilirsiniz. Yavrulara hala zarar veriyorsa yine ayirmaniz gerekir.

http://www.muhabbetkusu.com.tr/muha...uhabbet-kusu-uretimi-soruvecevaplar-8997.html

çok teşekkür ederim ilginiz için. anne ve babanın bakımını iyi yaptığımı düşünüyorum ama daha önce de söylemiştim dişi normalde de çok yabani kızdığında yumurtalarını kırdı önceden. şimdi de yine kızmış olmalı ki yavrusuna zarar verdi ve bu en büyük yavrusu. babamız şeker gibi yavrularına çok düşkün aslında akşama kadar hiç durmaksızın yem yer mama yer su içer dişiyi besler.. ama şöyle bir şey var daha öncede anneyi ayırdım bu sefer baba anneden ayrıldığı için yavruları doyurmadı sürekli onun yanına gitmek istedi.
şuan beklemekten başka yapacak bişeyim yok sanırım. şuan diğer yavrulara zarar verdiğini düşünmüyorum ama yaralı yavrunun da ölmesini istemiyorum:(

Aksama ustalarimizin da fikrini alalim. insallah kurtaririz yavruyu. Yalniz yara varsa enfeksiyon kapmasini engellemek lazim bence.

Aksama ustalarimizin da fikrini alalim. insallah kurtaririz yavruyu. Yalniz yara varsa enfeksiyon kapmasini engellemek lazim bence.

işte nasıl yapmam lazım bunu bir şey falan mı sürmek gerekli ?
şu yavrularını öldürmesin tek isteğim bu:( galiba erkekle kavga ediyor çünkü erkek içerdeyken bağırıyor erkek bi hışımla dışarı çıkıyor ya da dişi dışarı çıkıyor erkek yuvada. şimdi baktım o baktığım gibi değil hareketli ve kafasını kaldırmış.

büyük ihtimal erkek dişiyi çiftleşmeye zorluyordur dişi strese girmiştir o yüzden yavruya zarar vermiştir.erkeği ayırın aksi takdirde sağlam yavrunuz kalmaz.dişini gayet güzel besler yavruları tek başına

büyük ihtimal erkek dişiyi çiftleşmeye zorluyordur dişi strese girmiştir o yüzden yavruya zarar vermiştir.erkeği ayırın aksi takdirde sağlam yavrunuz kalmaz.dişini gayet güzel besler yavruları tek başına

aslında erkek çiftleşmek için bir çaba içinde değil. yani daha önceki kuluçkalarından bildiğim için söylüyorum. erkek kuşa acıyorum ben akşama kadar yemek yiyip onları doyuruyor.
ama bu kavga sesleri sürmeye devam ederse ikisinden birini ayırmak durumundayım. ben dişi zarar verdiği için onu ayırırım diye düşünmüştüm.

aslında erkek çiftleşmek için bir çaba içinde değil. yani daha önceki kuluçkalarından bildiğim için söylüyorum. erkek kuşa acıyorum ben akşama kadar yemek yiyip onları doyuruyor.
ama bu kavga sesleri sürmeye devam ederse ikisinden birini ayırmak durumundayım. ben dişi zarar verdiği için onu ayırırım diye düşünmüştüm.

kuşların yanında olan sensin gözlemle mantıklısı hangisi ise onu ayır

Baba muhtemelen dişiyi kıskanmış olabilir. Siz kuşları yuvada iken takip edip anne yada baba hangisi yavruyu dövüyor ise onu mecburen ayırmanız lazım.

Şuan yavrunun son durumu nedir.Eğerki çok kötü durumda değil ise yuvada kalmasında sorun olmaz.

İnşallah sağ sağlim atlatırsınız nu durumu.

Baba muhtemelen dişiyi kıskanmış olabilir. Siz kuşları yuvada iken takip edip anne yada baba hangisi yavruyu dövüyor ise onu mecburen ayırmanız lazım.

Şuan yavrunun son durumu nedir.Eğerki çok kötü durumda değil ise yuvada kalmasında sorun olmaz.

İnşallah sağ sağlim atlatırsınız nu durumu.

kaç saattir anladığım kadarıyla aslında anne ile baba kavga ediyor anne babanın tek başına yuvaya girmesini istemiyor. bugüne kadar anne yemek için hiç dışarı çıkmazdı baba beslerdi bugün kendisi yedi hep yemeğini.
yavru ilk baktığımda yuvanın gibine yayılmış hareketsiz yatıyordu öldü sandım:( öyle gördüğüm için çok korktum zaten daha sonra ara ara baktığımda kafasını kaldırmış ve hareket ediyordu. sanırım anne ve babanın arasında kaldı da darbe aldı.

şuan için ayırmadım çünkü beslemelerinde bir sıkıntı yok ama gece boyunca da kontrol edip duruma göre ayırıp ayırmamaya karar vericem.

herkese ilgisi ve bilgisi için çok teşekkür ederim.

Çok geçmiş olsun bu tarz durumlarda babayı ayırdığım oldu anne yalnız baktı yeme düşmeye yakinda babanın yanına koydum ve buyuduler yavru çok büyük darbe almamissa müdahale etmeyin duzelecektir geçmiş olsun

yuvaya çok fazla bakıyorsanız dişi sinirlenmiş olabilir çok fazla rahatsız etmeyin veya bazen baba yuvaya çok girdiğinde de sinirlenebiliyor sonra yavruları dövmeye kalkıyor o yüzden babayıda bir süre ayırabilirsiniz

kuşların yerini değiştir büyük bir ihtimal keser

Başka yavrulu çiftleriniz varsa onların altına kaydırabilirsiniz yavruları ( yavrular arasında gün farkı olmasın) yada anneyi alın baba beslesin.

arkadaşlar dün cevap veren ilgilenen bütün herkese teşekkür ederim. son durumu yazmak istedim erkek kuşu bugün bir kaç saatliğine dışarı çıkardım uzun süre uçtu vs. şuan aynı kafesteler ve çok şükür ki şimdilik bir sorun yok. minik yavruda ağır bir yara almamış olacak ki oda gayet sağlıklı. inşallah bundan sonra böyle şeyler yaşamadan yavrularını yuvadan uçurur. herkese tekrar teşekkür eder, iyi akşamlar dilerim.

erkegi ayırın bence

şu durumda resim çekmem neredeyse imkansız çünkü bakmaya bile korkuyorum. resimle daha iyi nasıl yardım edilecek onu da pek anlamadım. yavrunun kafasını gagalamış ve delmiş bunun resminin nesi lazım ?
dişi baska kafese koy erkek kalsın erkek besler korkma ve kusun kafasını tentirtiotla sil ki intihap kaparsa zor

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:47 -->-> Daha önceki mesaj 11:18 --

arkadaşlar konu nasıl açıldığı bilmediğimden buraya soramak zorundayıma ACİL !!

arkadaşlar şimdi benim 2 yavrum var ikiside yuvalıkta atladılarda ben koydumgeri biri 30 biri 28 günlük bunlar ne zmn yeme düşer nasıl alıştıracam 30 günlükken yem kırabilirmi ? nasıl öğretecem yem kırmayı YARDIM EDERMİSİNİZ ??

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:48 -->-> Daha önceki mesaj 21:47 --

arkadaşlar konu nasıl açıldığı bilmediğimden buraya soramak zorundayıma ACİL !!

arkadaşlar şimdi benim 2 yavrum var ikiside yuvalıkta atladılarda ben koydumgeri biri 30 biri 28 günlük bunlar ne zmn yeme düşer nasıl alıştıracam 30 günlükken yem kırabilirmi ? nasıl öğretecem yem kırmayı YARDIM EDERMİSİNİZ ??

Korkmaz 256 forumda altta ana başlıklar var onlardan hangisiyle alakalıysa gir oradan sol üt köşede yeni konu yazıyor oraya tıkla ve konunu aç

Geri