petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Yavrularım ölüyor

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Ekincan EROL tarafından 11 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Ekincan EROL

Ekincan EROL Active Member

Beğenileri:
    1
    Merhaba arkadaşlar. Benim iki çift damızlıklarım var. İki çiftimde çok anaç yavrularına çok iyi bakıyorlar. Ama bir sorunumuz var. Öncelikle ilk aldığım çift gerçekten çok kaliteli kuşlar. 5 ay da 3 kuluçka geçirdiler. İlk kuluçkalarında 4, ikincide 3 üçüncü kuluçkada ise 5 yumurta yaptı dişimiz. Yumurtaların hepsi doluydu ve sağlıklı bir şekilde çıktılar. Ancak ilk kuluçkadaki yavruların hepsi maalesef öldü daha bir haftalıkken. İkinci kuluçkada 3 yavrumuz vardı, en küçük yavrumuz 3 günlükken öldü, ikinci yavrumuz 21 günlükken öldü 3. Yavrumuz şuan 50 günlük oldu ve çok sağlıklı. Dişi kuşumuzun bu ayki kuluçkasında 5 yumurta vardı. Dun 4. Yavru çıktı yumurtasından. Fakat bugün baktığımda yine bir yavruyu ölü buldum. Yani 11 yavruyu 5 ay içerisinde kaybettik.

İkinci çiftimde gerçekten çok kaliteli yavrusuna sadık bir çift. Onların daha ilk kuluçkasıydı ve 4 yumurta yapmışlardı. Yumurtalardan sadece bir tanesi boştu. Geri kalan 3 yavru sağlıklı bir şekilde doğdu. Fakat yine ilk yavrumuz daha 3 günlükken öldü. İkinci yavrumuz 9 günlükken öldü. Son yavrumuz gayet iyi büyüdü ve dün yuvasından atladı. Yuvalıklarını çıkardım dinlensinler diye.

Her kuluçkadan sonra kafesleri bir güzel yıkarım, yani steril bir kafesleri var. Yuvalıklar deseniz her kuluçkadan sonra bir kat kazırım tahtasını. Yemlerin yarısını israf ederler fakat her gün değiştirilir. Sulukları deseniz her akşam diş fırçasıyla yıkarım. Haftanın 4 günü saf su 3 günü vitaminli(avi-vit multivitamin) su koyarım. Bulundukları konum yüksek bir yerde. Ve sırf onlar üşümesin diye 7/24 doğal gaz çalışıyor. 22 23 derece. + yuvalık sıcak olsun diye pet şişeye sıcak su koyup yuvalığın üstüne koyuyorum. 3 günde bir elma günleri var, yarım elmayı asıyorum kafese 1 saate bitmiş oluyor.

Arkadaşlar ben nerede yanlış yapıyorum?

2. Mert Yildirim

Mert Yildirim New Member

Beğenileri:
    0
    yuvalik kücükse yavrular ezilir en kucuk yavrular ya beslenemez yada anne babanin altinda ezilerek olur malesef yuvaliginiz kucukse buyutun tavsiyem.

3. Ekincan EROL

Ekincan EROL Active Member

Beğenileri:
    1
    Evet yuvaları küçük fakat Mersinde sormadığım pet Shop kalmadı. Hep klasik yuvalıklar var. 15x20x15 boyutları

4. Hakan VATANSEVER

Beğenileri:
    0
    internetten gittigidiyor gibi sitelerden sipariş verebilirsiniz büyük boy yuvalık umarım isinize yarar

5. Duranettin ERAYDIN
    Gizli

kendin yuvalık yaptır bir marangoza

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:22 -->-> Daha önceki mesaj 19:20 --

anne baba yavruları iyi beslemiyormu acaba mama damı sorun var yediğinden değilse başka neden olamaz

6. dante25

dante25 Member

Beğenileri:
    0
    Yuvaligini temizledikten sonra dondurucuya veya buzluga koy bakteri felan kalmaz kardesim. Bu arada yuvaligin altina su koymana gerek yok

Tapatalk ile iphone dan gönderildi.

7. Buzdolabında yada dondurucuda bakteriler ölmez sadece yaşamlarını yavaşlatır.Laboratuvarda çalıştığım için söylüyorum.En iyi steril etme yöntemi yakmaktır.Bence yuvalığı hafif ateşten geçir yada dezenfektan sprey bulabilirsen ancak onunla olur.

8. Emre AVCI
    Gizli

Emre AVCI Guest

kursaklarını kontrol etseydiniz beslemiyor olabilirler

9. Kaan KARAN

Kaan KARAN Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    1
    yuvadan olduğunu zannetmiyorum, 15x20x15 ebatlındaki bir yuva yeterli bence, ayrıca juenpettiki yuva küçük bir yuva, bende var aynısı, ben Pakistan ayarındaki çiftimde kullanıyorum yuvayı, ölen yavruların herhangi bir belirti var mı, ne bileyim, bir yerlerinde yara, karın bölgesinde siyah leke tarzı bir şey, erkek kızışması durumunda dişinin yavruları beslemesini engelleyebilir, özellikle kuşlar kuluçkadayken yani yumurtadan yavru çıkmamışken mama vermeyin, yavru çıktıktan sonra her gün mama veriyorsanız iki günde bir verin, yuvaları değiştirin, belki bakteriyel bir durum olabilir, kafesleri vanodin gibi bir dezenfektan ile temizleyin, onun dışında dış parazitten de ölebilirler, kuşlarda bit var mı?

10. Gökhan KARAALİ
    Gizli

hiç el becerın yoksa marangoza gidip yuvalık yaptırabilirsin. Az buçuk anlarım dersen kendin yap el emeği göz nur u

11. Mert AKSOY
    Gizli

Kuşların fotoğraflarını koyar mısın , belki de kuşlar kardeş, hayvanlar genetik bozukluklar sebebiyle ölüyor

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

1. muhabbet kuşu yavrusu neden ölür

,
  2. yavru muhabbet kusu neden olur

,
  3. muhabbet kusu yavrulari neden olur

,
  4. muhabbet kuşu yavrusu nede,
  5. muhabbet kuşu yavrusu öldü,
  6. muhabbet yavruları neden ölür