Karadeniz Pet

Yavrularım ölüyor

Ekincan EROL

Emektar Üye
Merhaba arkadaşlar. Benim iki çift damızlıklarım var. İki çiftimde çok anaç yavrularına çok iyi bakıyorlar. Ama bir sorunumuz var. Öncelikle ilk aldığım çift gerçekten çok kaliteli kuşlar. 5 ay da 3 kuluçka geçirdiler. İlk kuluçkalarında 4, ikincide 3 üçüncü kuluçkada ise 5 yumurta yaptı dişimiz. Yumurtaların hepsi doluydu ve sağlıklı bir şekilde çıktılar. Ancak ilk kuluçkadaki yavruların hepsi maalesef öldü daha bir haftalıkken. İkinci kuluçkada 3 yavrumuz vardı, en küçük yavrumuz 3 günlükken öldü, ikinci yavrumuz 21 günlükken öldü 3. Yavrumuz şuan 50 günlük oldu ve çok sağlıklı. Dişi kuşumuzun bu ayki kuluçkasında 5 yumurta vardı. Dun 4. Yavru çıktı yumurtasından. Fakat bugün baktığımda yine bir yavruyu ölü buldum. Yani 11 yavruyu 5 ay içerisinde kaybettik.

İkinci çiftimde gerçekten çok kaliteli yavrusuna sadık bir çift. Onların daha ilk kuluçkasıydı ve 4 yumurta yapmışlardı. Yumurtalardan sadece bir tanesi boştu. Geri kalan 3 yavru sağlıklı bir şekilde doğdu. Fakat yine ilk yavrumuz daha 3 günlükken öldü. İkinci yavrumuz 9 günlükken öldü. Son yavrumuz gayet iyi büyüdü ve dün yuvasından atladı. Yuvalıklarını çıkardım dinlensinler diye.

Her kuluçkadan sonra kafesleri bir güzel yıkarım, yani steril bir kafesleri var. Yuvalıklar deseniz her kuluçkadan sonra bir kat kazırım tahtasını. Yemlerin yarısını israf ederler fakat her gün değiştirilir. Sulukları deseniz her akşam diş fırçasıyla yıkarım. Haftanın 4 günü saf su 3 günü vitaminli(avi-vit multivitamin) su koyarım. Bulundukları konum yüksek bir yerde. Ve sırf onlar üşümesin diye 7/24 doğal gaz çalışıyor. 22 23 derece. + yuvalık sıcak olsun diye pet şişeye sıcak su koyup yuvalığın üstüne koyuyorum. 3 günde bir elma günleri var, yarım elmayı asıyorum kafese 1 saate bitmiş oluyor.

Arkadaşlar ben nerede yanlış yapıyorum?

yuvalik kücükse yavrular ezilir en kucuk yavrular ya beslenemez yada anne babanin altinda ezilerek olur malesef yuvaliginiz kucukse buyutun tavsiyem.

internetten gittigidiyor gibi sitelerden sipariş verebilirsiniz büyük boy yuvalık umarım isinize yarar

kendin yuvalık yaptır bir marangoza

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:22 -->-> Daha önceki mesaj 19:20 --

anne baba yavruları iyi beslemiyormu acaba mama damı sorun var yediğinden değilse başka neden olamaz

Yuvaligini temizledikten sonra dondurucuya veya buzluga koy bakteri felan kalmaz kardesim. Bu arada yuvaligin altina su koymana gerek yok

Tapatalk ile iphone dan gönderildi.

Yuvaligini temizledikten sonra dondurucuya veya buzluga koy bakteri felan kalmaz kardesim. Bu arada yuvaligin altina su koymana gerek yok

Tapatalk ile iphone dan gönderildi.

Buzdolabında yada dondurucuda bakteriler ölmez sadece yaşamlarını yavaşlatır.Laboratuvarda çalıştığım için söylüyorum.En iyi steril etme yöntemi yakmaktır.Bence yuvalığı hafif ateşten geçir yada dezenfektan sprey bulabilirsen ancak onunla olur.

kursaklarını kontrol etseydiniz beslemiyor olabilirler

yuvadan olduğunu zannetmiyorum, 15x20x15 ebatlındaki bir yuva yeterli bence, ayrıca juenpettiki yuva küçük bir yuva, bende var aynısı, ben Pakistan ayarındaki çiftimde kullanıyorum yuvayı, ölen yavruların herhangi bir belirti var mı, ne bileyim, bir yerlerinde yara, karın bölgesinde siyah leke tarzı bir şey, erkek kızışması durumunda dişinin yavruları beslemesini engelleyebilir, özellikle kuşlar kuluçkadayken yani yumurtadan yavru çıkmamışken mama vermeyin, yavru çıktıktan sonra her gün mama veriyorsanız iki günde bir verin, yuvaları değiştirin, belki bakteriyel bir durum olabilir, kafesleri vanodin gibi bir dezenfektan ile temizleyin, onun dışında dış parazitten de ölebilirler, kuşlarda bit var mı?

hiç el becerın yoksa marangoza gidip yuvalık yaptırabilirsin. Az buçuk anlarım dersen kendin yap el emeği göz nur u

Kuşların fotoğraflarını koyar mısın , belki de kuşlar kardeş, hayvanlar genetik bozukluklar sebebiyle ölüyor

Geri