Karadeniz Pet

Yavrularım yaşamıyor.

anilylmz79

Yeni Üye
Merhaba.
Ben Almanya Ingolstadt tan Anıl.

4. Kez de 5 yumurtanın ilki dün çıktı.Anne önceki yavrularda olduğu gibi Beslemedi.kendim darı vs vermeye çalıştım.sabaha sağ çıkabildi, ama içerde anne ve baba kavga ederken yavru yaralanıp öldü.

Diğer 4 yavruyu yaşatma şansım varsa nasıl başarabilirim?

Teşekkürler
Anıl

Anil Bey,
Bende Manisa Ingolstadt bulvarındanım. Sizin şehir ile bizim şehir kardeş şehir olmuşlar.
Kuşları 3-4 gün başka kuşun altına kaydırıp 3-4 gün sonra anneye geri vermeyi denemenizi öneriyorum.

Merhaba Ayhan Bey,
Evet şehirler kardeş.Ben ayrıca Denizli liyim.Doğum yerim de İzmir.
Maalesef elimin altında başka kuş yok.
Daha önce okuduğum forumlardan şunu yapmayı denicem.
Yavrular çıkar çıkmaz ikinci kafese alıcam.Babayı da belli aralıklarla dişiyi bir kafeste, yavruları da diğer kafeste beslemesi için iki kafes arasında gezdiricem.Bu yöntem işe yarar mı?
Yavru yalnızken üşümesin diye baba yokken pamuk ile örtücem.

Anıl

Gesendet von meinem GT-I9195 mit Tapatalk

Merhaba bence yavruları kurtarmak adına babayı ayırın dişi çok yorulacak ama belki yavruları kurtarırsını. Muhtemelen kuşlara kızıştırıcı ürünleri fazla veriyorsunuz erkek sürekli çiftleşmek istiyor. Nijer havuç vermeyin , hatta e vitamini içeriyorsa verdikleriniz onlarıda kesin . Elma diye duymuştum sakinleştiriyormuş kuşları

Ali Bey haklı olabilir. Kızıştırıcı ne varsa hatta yeminizin içinde bile varsa olmasın. Erkeği alıp sıcak ortamda tutmak şartıyla ve sıcak yerde kurutmak şartıyla banyo yaptırabilirsiniz. Ama ilk ağızda oluyorsa bu durumlar beklenir. Diğer ağızlarda geçecektir.
Sizin bahsettiğiniz yöntemde yavrular çok çabuk üşüyebiliyor. Kendi vücut sıcaklıklarını koruyamıyorlar. Ortamınız 32 derece civarı ise sıkıntı olmaz.

Geçmiş olsun öncelikle kavga sebebi anne yavrularını kıskandığı içinmi çıkıyor babanın ilgilenmesine izinmi vermiyor. Eğer hal böyleyse babayı ayırmanız gerekecek. Anne muhtemelen kıskandığı için bakmıyor yavrulara.

Görüşleriniz için teşekkürler. 5 kg lık yem içinde 40g E vitamini varmış.Çok mu?

Anladığım kadarı ile erkek dişiyi yuvalıkta rahat bıraksın diye erkeği ayırın dediniz.Önceki yavrularda yuva içinde kavga olmadığı halde yavrular gene boş kursakla ya da tırnak yaralaması ile ölmüşlerdi.

Babayı ayırınca anne yavruları otomatik olarak besler mi?

Ya da yavruları baba ile ayırsam baba yavruları besleyip üzerine yatar mı?

Teşekkürler

Cengiz Bey,
Babanın niyetini tam bilemiyorum.Yuvalığın her tarafı kapalı.Gece yavruyu görsünler diye tavanı sadece bir parmak açtım.Karşılarına dizüstü bilgisayar ile ışık verdim.
Bir önceki mesajda yazdım.Baba önceki 3 seferde içeri girmemişti hiç.Ona rağmen ölü yavruların kursağı hep boştu.

Benim kanım anne içgüdüsel olarak yavruları beslemesini bilmiyor. Erkek dişiyi her an besliyor.

Şu an 4 yumurta için deneceğim şey şu mu olmalı : Önce babayı ayırıp yavruların kursağı dolu mu diye ara ara bakıcam.Boşsa anne beslemiyor, baba besler diye en azından yemek zamanı babanın yanına alıcam yavruları.Anneyleyken darbe alıp ölmesinler diye dua edicem.

Yavru çıktığında 2 saat kadar anne ile yalnız bırakın. Yavru aç ise anne beslemiyordur. Bu arada baba başka kafeste olsun. Sonra kuşları değiştirin. Yavrunun bağırmasına baba cevap verip besliyorsa anne ona izin vermiyordur. Yavrularınızı siz kürdanla da besleyebilirsiniz. 2-3 gün sonra hala yavruyu beslemiyorlarsa dişi üretime uygun değildir. Üretime başka dişi ile devam edin.

Çok teşekkürler Ayhan Bey ve diğer arkadaşlar.
Anne yalnızken besliyorsa sorun yok.

Annenin beslemediği durum için soruyorum.

şu anki ilk yavru çıktığında içerde 3 tane daha yumurta olacak.Yavruları sadece ses çıkardıkları zaman mı baba ile beraber bırakıcam?Yoksa sürekli mi? Diğer yumurtaların sağlığı için baba kuluçkada mı yatacak?

Baba eğer kuluçkaya yatmazsa o zaman sadece anneyi yatsın diye tekrar içeri alıcam diye aklıma geliyor?

Cengiz Bey,
Babanın niyetini tam bilemiyorum.Yuvalığın her tarafı kapalı.Gece yavruyu görsünler diye tavanı sadece bir parmak açtım.Karşılarına dizüstü bilgisayar ile ışık verdim.
Bir önceki mesajda yazdım.Baba önceki 3 seferde içeri girmemişti hiç.Ona rağmen ölü yavruların kursağı hep boştu.

Benim kanım anne içgüdüsel olarak yavruları beslemesini bilmiyor. Erkek dişiyi her an besliyor.

Şu an 4 yumurta için deneceğim şey şu mu olmalı : Önce babayı ayırıp yavruların kursağı dolu mu diye ara ara bakıcam.Boşsa anne beslemiyor, baba besler diye en azından yemek zamanı babanın yanına alıcam yavruları.Anneyleyken darbe alıp ölmesinler diye dua edicem.

Bence aydınlatmayı iptal edin yavrular 20 günlük olanakadar karanlık yerde kalmaları sağlık açısından gerekli her anne kuş yavruların nasıl besleneceğini bilir kuluçkaya yatıp yavruyu çıkarıyorsa biliyordur. Sitres olduğu için bakmıyor bence. Önemli olan neyden dolayı sitres olduğunu anlamanız. Onu anladığınız takdirde sorun çözülecektir diye tahmin ediyorum. Ve eğer anne bakmazsa yavruları yerinden oynatmayın anaçları yer değiştirin

Bu arada çıkmak üzere olan 2. Yumurtadan yavru sesleri gelmeye başladı.

Ayırma işlemi sürekli mi olacak? Yoksa ara ara ana kafeste beraber bulunmaları gerekir mi, beslenme vs. açısından?

Anne değil de babanın beslediği anlaşılırsa kuluçkaya baba mı devam edicek?

Arkadaşlar üretimdeki bir çok sorun aslında bizlerin aşırı korumacı davranması ve sabırsız olmasından kaynaklanıyor. Muhabbet kuşları özellikle de dişiler yavrulara çok düşkündür bu aşırı olduğu zaman da yavrular zarar görüyor. Yavru çıktığında siz kontrol için baktığınızda dişi kuş yavruları belemekten ziyade onları koruma moduna geçiyor. Düşünsenize babaya bile güvenmeyen dişi size nasıl güvensin. Yavru yumurtadan çıktıktan sonraki birkaç saat dişinin yavruyu beslememesi normaldir. Hatta bazen bir gün beslemeyebilir. Yavru çıktı hemen kursağına bakayım modundan çıkın biraz rahat bırakın dişiyi. 6-7 saat beslenmese bile yavru yaşayacaktır. yeter ki anne üstlerinde yatsın. Benim tavsiyem kızıştırıcı ilaç veya benzeri şeyler veriyorsanız ilk yumurtadan sonra kesin devam etmenin anlamı yok. Şalgam tohumu ve Elma sakinleştiricidir. İlk yumurtadan sonra bunları verin. ayrıca sürekli olarak probiyotik kullanmak önemlidir. Yavru çıkınca da sularına yarım çay kaşığından daha az şeker katmak dişiyi beslemek için tetikleyebilir. Sabırlı olup gözlemlemek bir çok sorunun tespitinde ve çözümünde önemli rol oynayacaktır.

Bence böyle şeyler yaşıyorsanız bu yumurtalardan sonra yavruluğu çıkartın. Ölü bebek alıp durmaktansa böylesi daha iyi olacak

Çok teşekkürler arkadaşlar.
5 kg lık özel bir yem kullanıyorum.İçeriğindeki maddelerin etkilerini bilmiyorum.Ama baba elmayı çok seviyor.

Yavruluğun kapağını açtığımda dişi dışarı çıkıp bekliyor.Kapatınca içeri giriyor.Yumurta ve yavrulara bakarken hep böyle davrandı.Dişi ile aramız iyi değil.Bir türlü bana ısınamadı.

Dün gece yatmadan babayı yedek kafese aldım.Sabaha karşı 5 e doğru baktığımda yavru çıkmıştı ve kursağı nerdeyse doluydu.Saat 7 gibi de tekrar baktım.Kursak nerdeyse aynı seviye doluydu ve kuşun yüzüne yapışmış çok ufak taneler vardı.Sanırım anne besliyor.
Arada yavru 3 defa aralıklı 3 ses verdi.Sonra hemen kesildi.Yavruluğun içini göremediğimden tam emin olamıyorum.

Babayı ayırma şu an işe yaramış görünüyor.Bu şekilde gittiği sürece babayı içeri almaya gerek yok değil mi? Dişi dışarı çıkıp kendini yemini yiyebilir.Tüm yavrular gözlerini açana kadar babayı ayrı tutmayı düşünüyorum.

Babayı ne zaman ve ne aralıklarla içeri almalıyım? Bu sırada anne nerde olmalı? Bu konuda da tavsiye verirseniz çok sevinirim.

Yuvalığın kapısını karton ile kısmen kapatabiliyorum.Yalnızca baş büyüklüğünde bir açıklık bırakıp babanın anneyi içeri girmeden buradan beslemesi denemeye değer mi?

Değerli yorum ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.Herzlichen Dank der Almanlar:)

Son düzenleme:
Tekrar Merhaba,

Yavru 8 saatim doldurmak üzere.Anne ara ara dışarı çıkıyor.Ama yem yediğini görmedim.

Babayı deneme amaçlı dışarı bıraktım.Teller ardından anne ile buluşmaya çalıştılar.Bu manzara sonunda aklıma bir fikir geldi. Anne dışarı çıktığında yavruluk girişini kapatıp babayı içeri alıcam.Anneyi besledikten sonra babayı dışarı alıp yavruluğu açıcam. Baba ile anne aynı zamanda yavru başında olmazsa anne etkilenmez değil mi? Bu sayede annenin yükünü kısmen hafifletmiş olucaz.

Teşekkürler

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar,
Yavrumun ilk 24 saati dolmak üzere.Kursağı nerdeyse sürekli dolu. Anne de ara ara çıkıp karnını doyuruyor.
Kalan 3 yumurtanın birisi sağlıklı gibi.
Bundan sonra yaşayan yavrular ile ilgili dikkat etmem gereken şeylet nelerdir?

Genel bilgiler için bir link verebilir misiniz?

O kadar kayıptan sonra şu anki durum sanki bir mucize.yavru cik deyince anne hemen ikmale gidiyor [emoji3]

Demekki sorun annenin yavruları babadan kıskanmasından veya babanın aşırı kızgın olmasındanmış..Erkeğin dişiyi beslemesi şart değil Anneye mama verin ve gerisini ona bırakın. ya kendiniz hazırlayıp vereceksiniz ( yumuşak kıvamda olmalı tabi dişi kolay sindirsin ve kolay kusabilsin diye. ) Veya hazır satılan mamalardan yine nemlendirerek kullanacaksın.

Sürekli yuvaya bakarsanız anne yine bakmayabilir biraz rahat bırakın derim.