Karadeniz Pet

Yavrularım yaşamıyor.

Yorumlar için çok teşekkürler.
Yavruluğu kapatıp günde bir kaç kez babayı anne ile 3-4 dakikalığına buluşturuyorum.Öpüşüp koklaşıyorlar.Heralde dişinin tok zamanlarına denk gelince besleme olmadı. Babayı geri alırken dişi elime yapıştı ve kanattı.Bu sefer de babayı benden kıskandı heralde:) Nedir bu dişi milletinden çektiğim.Bekar olduğuma sevinmeliyim galiba :)
Yavruya günde 3-4 kez bakıyorum. Anne hemen kalkıp çıkıyor, kapağı kapatınca içeri giriyor.Rahatsızlık yok sanırım bu sıklıkta.
Bakalım kalan 3 yumurta ne olacak.
Büyüme süresince yuvalığı temiz tutma haricinde dikkat gerektiren konu var mı?

Çok teşekkürler
Anıl

Gesendet von meinem GT-I9195 mit Tapatalk

Anıl Bey,
Doğru eylemi bulmuşsunuz. Erkek ayrı durabilir. Günde 15 dakika da birleştirip ayırabilirsiniz. Durumu iyice seyredip süreyi uzatabilirsiniz. Anne artık yavru besliyor. Hayırlı üretimler.

Yorumlar için çok teşekkürler.
Yavruluğu kapatıp günde bir kaç kez babayı anne ile 3-4 dakikalığına buluşturuyorum.Öpüşüp koklaşıyorlar.Heralde dişinin tok zamanlarına denk gelince besleme olmadı. Babayı geri alırken dişi elime yapıştı ve kanattı.Bu sefer de babayı benden kıskandı heralde:) Nedir bu dişi milletinden çektiğim.Bekar olduğuma sevinmeliyim galiba :)
Yavruya günde 3-4 kez bakıyorum. Anne hemen kalkıp çıkıyor, kapağı kapatınca içeri giriyor.Rahatsızlık yok sanırım bu sıklıkta.
Bakalım kalan 3 yumurta ne olacak.
Büyüme süresince yuvalığı temiz tutma haricinde dikkat gerektiren konu var mı?

Çok teşekkürler
Anıl

Bakmaya devam ettiğiniz sürece yavruların hayatını riske atmış oluyorsunuz günde 3-4 sefer bakmakla. Aslında erkek kuştan yada anne kuştan kaynaklanmıyor sorun. Sorun sizin sık sık yuva kontrolü yapmanız bu şekilde rahatsız edildiği sürece dişi kuş yavruları beslemeyecektir dikkate alıp almamak size kalmış.

Tabi ki dikkate alıyorum.Çok teşekkürler.Fakat anne tüy döküyor.Bu sabaha karşı 2. yavru gelmiş.Genel temizlik yapmak için sabah ve akşam üst kapağı açarak görünen çöpleri alıyorum.Yavrulara elimi sürmüyorum.
Bu arada baba sürekli yuvaya girip çıkıyordu.Benim bakmamdan ziyade anne bundan rahatsız oldu bence.Çünkü kavga vs ediyorlardı.

Teşekkürler
Anıl

3f4a288b0f3e3528329b0e5dbd3ddcff.jpg

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar,
Yavrular hızla büyümeye devam ediyor.Arada yuva içinde koyu kıvamlı dışkı bulup alıyorum. Heralde yavrular yapmış olamaz.Anne de yuvayı batırmamak için yapmazdı.Bunda ters bir durum var mı?
Yavruların ayaklarına pislik bulaşıp katılaşmadan temizlemek için de ara ara yavrulara bakıyorum.Anne hiç kıskanmıyor.Hatta bu sabah 3. yumurta çatlamış mı diye bakmak için kapağı açtım.Anne oralı bile olmadı.Bana güveni oluştu sanırım.

Bir numaranın karnı aşırı şiş mi?
6cfdfb6e37fef399e6ae2a720ec6b182.jpg

Son düzenleme:
Tekrar Merhaba Arkadaşlar.İki gün arayla doğan iki yavru bir haftayı doldurdular.Yuva daha sık kirlenmeye başladı. Yavrular da ciddi miktarda dışkı üretmeye başladı.

Vücuda yapışan ufak kurumuş dışkı parçalarını temizlemem gerekir mi? Ayak gelişimi için ayaklara özellikle bakıyorum.

Arada babayı salıyorum.Dışardan içerdeki anne ile buluşup teller arasından ikmal yapıyorlar.İçeri de alıyorum babayı yavru girişini kapatıp.
Kaçıncı haftadan sonra anne yavruyu dışarı atıcak? Yere yem koymam gerekicek değil mi?
Baba ile yavruları en güvenli nasıl tanıştırabilirim.Yem kırmayı babadan öğreniyorlar sanırım.
6a822b78aa0f12ede2c4cd0675f03d5c.jpg

Anne yuvadaki gerekli temizliği yapacaktır. Merak etmeyin. Sizin sık sık temizlik için yuvayı rahatsız etmenize gerek yok. Haftada bir yapsanız yeter. Siz Anaçlara Probiyotik takviyesi yapın Probiyotik ishali önleyecek ve dışkının yavrulara vereceği zararı azaltacaktır. haftada iki kere de multivitamin takviyesi yapın ve gerisini annelerine bırakın. çok da rahatsız etmeyin.

Cevaplar için çok teşekkürler.
Yumurtalar boş.Yastık olsun diye tutuyordum.Yer darlığı başlayınca aldım yumurtaları.
Talaş yerine evde kendim hangi malzemeden hazırlayıp koyabilirim?

Dirseklerde dışkı kurumuş.Temizlemek gerekir mi?

Babayı tam zamanlı içeri almaya başladım.Sorun yok gibi.Anne daha fazla dışarda durmaya başladı.Yavrular yuva içinde geziyorlar.Köşelere sinmeleri üşüme anlamına gelir mi?

Yavrular huysuzlanma sesleri çıkarıyorlar.Elime alınca çevreyi keşfetmek istiyorlar ve sakinleşiyorlar.

Babayı ortalık sakinleşsin diye ara ara ayırıyorum.Yalnız kalınca çenesi düşüyor konuşmaktan.Tam bir üçkağıtçı; )

Teşekkürler

Anıl

84de3083776c694b10023211ff7bd7d9.jpg

Son düzenleme:
Selam Arkadaşlar.
Büyük yavru 18 günlük.2 gün sonra doğan yavrudan baya büyük.
Bugün 3 defa yuvadan atladı.İçerdeyken çoğu zaman gaklıyo. Dışarda gezdirince sakinleşiyo.

Bu davranışın sebebi ne olabilir?
Teşekkürler

Zayıf ve daha küçük olan 2. Yavruyu bu sabah ölü buldum.Kursağı boş gibiydi. Tahminim büyük yavru beslenmede baskın çıktı ve anne ona yoğunlaştı.

Son bir haftadır baba nerdeyse tam gün içerde.Sadece hırgür olunca sakinleşsin diye kısa süreli ayırdım.
Anlaşılan anne 2 yavruyu beraber besleyemedi.Baba destek vermesine rağmen...

Bu gibi yavrı ölümleri 3. haftadan sonra olabiliyor mu? Sonuçta her yavru sağlıklı gelişim gösteremeyebilir sanırım. Bu annenin beslemesinden ziyade kendi yapısından da olabilir mi?

Teşekkürler

Son düzenleme:
sorun annenin yada babanın yetersiz beslemesi değil. Anne diğer yavru içinde beslemeyi bırakabilir. Bunun sebebi rahatsız edilmeleri yavruları elinize aldığınızda sizin kokunuz siner. Belkide ondan dolayı bakmadı. Yada kıskançlıktan dolayı. Yani daha önce belirttiğim gibi bu şekilde elinize aldığınız sürece yada rahatsızlık verdiğiniz sürece diğer yavruyada bakmayı bırakabilir ve ölüme sebeb vermiş olursunuz. Eğer söylediklerimi dikkate alsaydınız emin olun şimdi o yavru yaşıyor olurdu. Ve burdan söylüyorum bu şekilde elinize alıp rahatsızlık verirseniz o yavruda yeme düşmeden ölür.

Cengiz Bey, keyfi amaçlı ve uzun süreli elime almadım.Kısa kontrol edip bıraktım. Babayı ara ara içeri alıyordum alışsınlar diye.Önceki seferlerde olduğu gibi bundan kaynaklı olabilir.Nitekim durum böyle olunca babayı tam zamanlı ayırınca yeniden anne beslemeye başlamıştı.Fakat bir gün sonra yeniden bıraktı.Tavsiye üzerine yemleri yuvaya serptim.Anne acıkırsa yuvada yem yiyecek ve yavru bunu görecek.
Bunun dışında anne bana karşı yavruyu hâlâ korumaya çalışıyor.Koku sinme olayı olsa veya sahiden rahatsız etmiş olsam bu kadar korumacı olabilir mi?
Başka bir yorumda annenin yetersiz şartlar durumunda annenin önce kendini hayatta tutmak için yavruyu beslemeyi bırakabileceğini okudum.Fakat öyle bir yetersiz şart da yok.Full time yeme tam erişimleri var.
Bu aşamada artık gece birkaç kez kalkıp yavruyu besliyorum.Düzenli beslendiğini görünce sakinleşti, yuvada uzun süre sessiz duruyor. Meğer tüm o gaklamalar açlıktanmış. Annenin zaman içinde beslenmeyi bırakabileceği hiç aklıma gelmedi.Tam artık bundan sonra bişey olmaz derken olanlar oldu.Ölen yavrunun gelişimi eksik kalınca ordan da anlamalıydım.

Kıskanma konusu anne ile kimin arasında, baba ya da benimle olabilir :) Şayet konu kıskançlık ise artık ilerisi için bunu nasıl çözebiliriz?

Tavsiyeler için çok teşekkürler.

Cengiz Bey, keyfi amaçlı ve uzun süreli elime almadım.Kısa kontrol edip bıraktım. Babayı ara ara içeri alıyordum alışsınlar diye.Önceki seferlerde olduğu gibi bundan kaynaklı olabilir.Nitekim durum böyle olunca babayı tam zamanlı ayırınca yeniden anne beslemeye başlamıştı.Fakat bir gün sonra yeniden bıraktı.Tavsiye üzerine yemleri yuvaya serptim.Anne acıkırsa yuvada yem yiyecek ve yavru bunu görecek.
Bunun dışında anne bana karşı yavruyu hâlâ korumaya çalışıyor.Koku sinme olayı olsa veya sahiden rahatsız etmiş olsam bu kadar korumacı olabilir mi?
Başka bir yorumda annenin yetersiz şartlar durumunda annenin önce kendini hayatta tutmak için yavruyu beslemeyi bırakabileceğini okudum.Fakat öyle bir yetersiz şart da yok.Full time yeme tam erişimleri var.
Bu aşamada artık gece birkaç kez kalkıp yavruyu besliyorum.Düzenli beslendiğini görünce sakinleşti, yuvada uzun süre sessiz duruyor. Meğer tüm o gaklamalar açlıktanmış. Annenin zaman içinde beslenmeyi bırakabileceği hiç aklıma gelmedi.Tam artık bundan sonra bişey olmaz derken olanlar oldu.Ölen yavrunun gelişimi eksik kalınca ordan da anlamalıydım.

Kıskanma konusu anne ile kimin arasında, baba ya da benimle olabilir :) Şayet konu kıskançlık ise artık ilerisi için bunu nasıl çözebiliriz?

Tavsiyeler için çok teşekkürler.

Anıl bey kuluçka dönemindeki kıskançlık tamamen anne kuşun karakteriyle ilgili o düzelmez ve bu tüm kuşların karakterinde var. Koku kısa sürede sine bilir ve anne bundan rahatsız olur. Mümkün mertebe rahatsızlık vermeyin gözlemleyin eğer anne beslemeye başlarsa tekrar müdahale etmeyin eğer beslemezse elle besleme maması ile bekleyebilirsiniz inş sağlıklı bir şekilde yeme düşer

Çok teşekkürler. Bugün son çare olarak babayı devreye aldım.Baba ilgili ama henüz tam ısınamadı.Anneye bi daha şans vermicem.

Selam arkadaşlar,
Maalesef son yavruyu herşey çok iyi giderken gece maması sırasında kaybettim.

Yeni mama baya tok tuttuğundan kendi mama istemesini bekledim.Acıkınca en başından beri ortalığı yıkıyordu zaten.

Her zamanki gibi şırınganın ucunu biraz ilerlettim, kendisi ileri bir hamle yaptı.Daha önce de ileri geri rahatlamak için çıkardı. Fazla mama ağızdan görünürse hemen keserdim.

Bu sefer hamleden sonra hemen hareketsiz kaldı.Heralde tam yerine oturunca rahatladığından hareketsiz bekliyor dedim.Mamayı kursağa gönderip şırıngayı çektiğimde yavru hareketsizdi.5 dk boyunca masaj yaptım, ama döndüremedim.

Daha önceki beslemelerden farklı hiç bir şeyi farklı yapmadım.Yavrunun şırıngayı daha fazla içeri alması için yaptığı hareket hariç.Onu da önceleri yapıyordu.

Bu sefer ne oldu anlamadım.Kursakta mama var.Ağızdan mama taşmadı.Yemek borusu zarar görüp mama sanırım iç karın bölgesine gitti.

Şimdi aklıma geldi.Yeni mamayı çok sevdiği için heyecanlıydı.Heyecandan dolayı kalbi durmuş olabilir mi?Kanaryalarda ele alma sırasında ölme olayını gördüm.

Sonraki yavruları beklicez. Sayenizde baya bilgi ve birikim edindim.Çok teşekkürler.

Son düzenleme:
Selam Arkadaşlar,
Son yavruyu bir hafta elle besleyip kaybettikten tam bir hafta sonra kuşlarım yeniden çiftleşmeye başladı.Son 3 gündür yumurtaya alıştırdım.Dişi yuvayı kazıyor bayadır.

Kafesi ve yuvayı temizleyip doğal ilaç püskürttüm.

Kafeste özel karışım yem ile birlikte mineral taşı, balık kemiği ve kuş kumu var.A21 maması da mevcut.

Geçen sefer babayı en başta ayırıp 15.gün sonrası kısa sürelerle içeri almıştım.Yuvayı rahatsız etmekten vazgeçtiğini görünce anneye 2 yavruyu beslemede yardımcı olsun diye sürekli içerde bırakmıştım.Meğer anne beslemeyi bırakmış.Zayıf olan yavru açlıktan ölmüş.Güçlü yavruyu babayı yeniden ayırsam da annesi beslemedi.Ben besledim.

Sorum şu; Babayı gene ilk yavru çıkmadan ayırıcam.Yavruların hepsi bir aylık olana kadar babayı tamamen ayrı mı tutmalıyım? Ya da buna nasıl karar vericem?

Anne tek başına kaç yavruyu kaç gün besleyebilir? Benim hangi aşamada A21 mama takviyesi yapmam gerekir?

İnşallah bu sefer can kaybı olmaması için çok daha dikkatli olucam.

Tavsiyeleriniz benim için çok değerli.

Selamlar

Çok müdahale edilmemeli. Babay ayırmayın. Hayvanları biraz kendi haline bırakın.

Kuluçka boyunca yani yavrular çıkana kadar sade besleyin yulaf , şalgam tohumu ve aspur ağırlıklı olsun. mamayı haftada bir verin oda mamayı unutmasınlar diye çok az miktarda. vitamin takviyesi yapmayın sularına her gün Probiyotik takviyesi yapın. Ve ben olsam erkeği ayırmam beraber baksınlar yavrulara. Yumurtalara ve Yavrulara da mecbur kalmadıkça dokunmayın.

Şu ana kadar 10 yavru baba içerdeyken ilk 5 saat içinde yaralanma sonucu telef oldu.İlk kez burdaki tavsiye ile babayı ayırınca yaşamaya başladılar.Babayı kısa süreli içeri alıp sorun çıkarmadığını görünce sürekli içeri aldım.Anne gene beslemeyi bıraktı. Bunca olaydan sonra babayı içeri alamam, en azından ilk ay.

3 gündür yumurta yemeye başladılar.Kullandığım yem markalı özel karışım, tek başına beslenme yemi olarak geçiyor.
20.güne kadar yavrular bu şekilde iyi gelişmişti.
Tavsiye üzerine günlük sularına 2 damla vitamin veriyorum.Günde yarım yumurta yiyorlar.

Yulaf ve probiyotik olayına bakıcam.

Çok teşekkürler