Karadeniz Pet

Yavrularimin tuyu yolunmus olabilirmi

Mustafa Sayar

Meraklı Üye
Arkadaslar kuslarimin ilk yavrulari en buyugu beyaz gibi olan 20 gunluk diye biliyorum digerleri daha kucuk.Forumlarda paylasilan ayni yasittaki yavrulari goruyorumda benimkiler daha ufak ve daha tuysuz gibi geldi bana.Arkadasin biride anne baba tuylerini yolmus olabilir dedi.Yavrular yasitlari gibi normalmi yoksa arkadasin dedigi gibi anne baba tuylerini falan yolmus olabilir.Hergun ne mamalarini eksik ediyorum nede vitaminlerini...
f35339dec59bd56b3a189dc0a72b5936.jpg

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Beyaz yavruda sorun yok gibi gözüküyor. Tüy kapsülleri tam açılmamış. Birkaç güne tam açıldığında vücudunu örtecektir. Yavru da sanki 20 günden 1-2 gün daha ufak gibi. 23-24 gün olduktan sonra tüyleri tam anlamıyla açılmaya başlıyor. Tabi bazı kuşlarda daha erken veya geç olabiliyor.

Beyaz yavruda sorun yok gibi gözüküyor. Tüy kapsülleri tam açılmamış. Birkaç güne tam açıldığında vücudunu örtecektir. Yavru da sanki 20 günden 1-2 gün daha ufak gibi. 23-24 gün olduktan sonra tüyleri tam anlamıyla açılmaya başlıyor. Tabi bazı kuşlarda daha erken veya geç olabiliyor.
Nevzat bey dediginiz gibi 20 gunden de ufak olabilir cunku aldigim arkadasta tam gununu bilmiyordu tahmini konusmustu.Iste insan acemi ve ilk olunca biraz takintili oluyor :) Olmadi bir kac gun daha beklemek lazim.Tesekkurler saygilar...

Nevzat bey dediginiz gibi 20 gunden de ufak olabilir cunku aldigim arkadasta tam gununu bilmiyordu tahmini konusmustu.Iste insan acemi ve ilk olunca biraz takintili oluyor :) Olmadi bir kac gun daha beklemek lazim.Tesekkurler saygilar...

Benim yaş konusundaki söylediklerim de bir tahmin aslında. :) Deneyimlerime dayanarak göz kararı bir tahminde bulunuyorum. Ben yumurtlama ve doğum tarihlerini ayrıca not ediyorum. Faydası oluyor. Zaten tüy kapsülleri açıldıkça da durum ortaya çıkar.

Benim yaş konusundaki söylediklerim de bir tahmin aslında. :) Deneyimlerime dayanarak göz kararı bir tahminde bulunuyorum. Ben yumurtlama ve doğum tarihlerini ayrıca not ediyorum. Faydası oluyor. Zaten tüy kapsülleri açıldıkça da durum ortaya çıkar.
Ok.anladdim tesk...

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:00 -->-> Daha önceki mesaj 15:52 --

Nevzat bey simdi gordum anne yavrularin vucudunu gagaliyordu buyuk ihtimalle tuylerini kopartiyor.Bunu neden yapar anne ve ne yapmam gerekiyor acaba...

Selamın aleyküm hayırlı olsun bu kuşlar 10 15 gün arası benim fikrim

Pek yolunmusa benzemiyorlar en son sırt tüyleri belirginlesir Güle güle besleyin çok yavru alınan streste olan kuslarda olabilir yolma

Tesekkur ederim arkadaslar.Annenin simdi yavrularin sirt tarafini gagalaken gordumde suphelendim acaba tuylerinimi kopartiyor diye siz ustalar daha iyi bilirsiniz tabi.Resimleride simdi cektim...
d99dfbc200d8c9eb3b167a444657d7b9.jpg
dff83cacd12c58b5700d8cf374d11684.jpg
8cf04f7aae2fc10fbf14cc4891a3d9ee.jpg
5e4cc8f0b536ece055f998c36bf02c16.jpg

Son düzenleme:
Stresten olabilir. Ayrıca bazı kuşlar yavrulara zarar vermeye daha eğilimli oluyorlar. Böyle durumlarda üreticiler bu kuşları çiftleştirmiyorlar. Biraz daha bekleyin derim. Birkaç güne durumları belli olur. Eğer gerçekten yavruların tüylerini yoluyorsa yavrular yem kırmaya başlayınca ayırmanız faydalı olur. Bu çifti 1 kuluçka daha gözlemleyip tüy yolup yolmadığını takip edin. Eğer tekrar tüy yoluyorsa üretimden çekmek gerekiyor.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:27 -->-> Daha önceki mesaj 16:26 --

Son resimden önce yazmıştım. Şimdi resimlere baktım. Herhangi bir sıkıntı göremedim.
Tüyleri gayet normal bence.

Anne yavrulara yem kusarken kasiyabilir bence problem yok şuanlik

Biraz pimpirikli davraniyorum galiba :) Yuva deliginden baktimda yavrulara yem kusmasinda problem yok yavrulari doyuruyor masallah arada birde vucutlarina gaga atiyor belki onunda baska bir sebebi vardir.Neyse biraz bekleyip gozlemlemek lazim.Tesekkur ederim arkadaslar hepinize...

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:15 -->-> Daha önceki mesaj 15:52 --

Nasil olmus yavrularim vermı gelisme :)

5dda6e433ecbdd9fe78346b927f5d5ed.jpg
f097331e9b6f69e7e95aa78b44ea3193.jpg
56da0b1e12a64a0b14a2d452ec1f8cf2.jpg
d6399715a7d6a23bcfdcaabd14919b2d.jpg

Son düzenleme:
Maşallah bereketli olsun çok tatlılar

Tesekkurler arkadaslar daha guzelleri sizlerin olur insallah...

Geri