Karadeniz Pet

Yavruların Yumurtada Ölmeleri

Ahmet Küren

Yeni Üye
Arkadaşlar öncelikle herkese iyi akşamlar. Size bir sorum vardı. Kuşlarımın bendeki ikinci kuluçkaları ilk kuluçkalarında yumurta yaptılar ilk 3 yumurta çıktı son iki yumurta ise çıkmadı daha sonra kalan 2 yumurtayı kırdım yumurtalardan birinin döllenmediğini diğerinde ise yavrunun oluşup öldüğüni gördüm. 2 kuluçkalarında yine 5 yumurta yaptılar ilk 3 yumurta bir önceki kuluçkalarındaki gibi sorunsuz çıktı ancak son iki yumurta günü geçmesine rağmen hala çıkmadı (en büyük yavru 11 günlük) bende bu akşam yumurtaları kırdım ve iki yavrununda geliştiğini ama yumurtaların içinde öldüğünü belirledim. Kuşlarım bir daha kuluçkaya yatarsa zamanı geldiğinde ve yavrular çıkmamış olursa son yumurtaları ben mi çatlatayım yada yumurtalardan fazlasını alıp sadece 3 yumurta mı bırakayım. Birde diğer yavruların dışkıları bu yumurtaların üzerinde birikiyor bu olay yumurtaların çatlamasını engelliyor olabilir mi? Ne yapmamı önerirsiniz cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

yumurta kabukları sertse kıramamış olabilirler.bir daha kuluçkaya yattıklarında sona kalan yumurtalardan gününde ses geliyorsa kendin kır derim

yumurta kabukları sertse kıramamış olabilirler.bir daha kuluçkaya yattıklarında sona kalan yumurtalardan gününde ses geliyorsa kendin kır derim

Bende öyle düşündüm ama emin olamadım 2 kuluçkada da aynı sorunla karşılaşınca birşeyler yapmak gerek diye düşündüm boşyere hayvanlar ölüp gidiyor. O zaman bir daha kuluçka olursa ben yumurtalara işaret koyayım gününü 1-2 gün geçen yumurtaları anneyi ürkütmeden ses varmı diye bakıp en azından çatlatayım.

Arkadaşım yumurtalara işaret koy hangi gün aralıklar ile çıkar ise 18-19.günlerde yumurta oynuyor ise yumurtayı aç çıkar oynamıyorsa 19-20.günde kesin yavruyu çıkar yoksa ölür

ses varsa yumurtanın sivri yeri değil yuvarlak olan yerine kürdanla toplu iğne deliği kadar delik aç

yumurta içinde embriyo ölümünün en önemli iki sebebi vardır;
birincisi annenin yumurtayı yeterince ısıtılamaması: bunu gidermek için yuva tabanında oval oyuk olması şart, aşağıdaki yuva tabanında olduğu gibi, biraz daha derin olursa daha iyi olur veya plastik folluklu yuva da kullanabilirsiniz...
IMG_0960.jpg

vmn5f.jpg

fgraf0485jpg333166.jpg

ikincisi nem: bunun için yuvanın üst kısımlarına karşılıklı olacak şekilde havalandırma deliği açın ve odaya bir kap içinde su bırakın...
27a4ed_79a3cea523dc4271b3e052b9ba524a7c.jpg_256

Arkadaşım yumurtalara işaret koy hangi gün aralıklar ile çıkar ise 18-19.günlerde yumurta oynuyor ise yumurtayı aç çıkar oynamıyorsa 19-20.günde kesin yavruyu çıkar yoksa ölür

ilk 2 kuluçkada yumurtaları işaretlemedim sonrada günlerini tahmin edemedim tabi olan oldu birde anne ürkmesin diye de pek ellemek istemedim ama bir dahakine kesin müdahale edicem eğer böyle bir durum olursa öneriniz için teşekkürler

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:25 -->-> Daha önceki mesaj 19:23 --

ses varsa yumurtanın sivri yeri değil yuvarlak olan yerine kürdanla toplu iğne deliği kadar delik aç

Bunu söylemeniz çok iyi oldu yoksa ben ortadan çatlatmaya çalışırdım yumurtayı o da belki zarar verirdi hayvana

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:27 -->-> Daha önceki mesaj 19:25 --

yumurta içinde embriyo ölümünün en önemli iki sebebi vardır;
birincisi annenin yumurtayı yeterince ısıtılamaması: bunu gidermek için yuva tabanında oval oyuk olması şart, aşağıdaki yuva tabanında olduğu gibi, biraz daha derin olursa daha iyi olur veya plastik folluklu yuva da kullanabilirsiniz...
IMG_0960.jpg

vmn5f.jpg

fgraf0485jpg333166.jpg

ikincisi nem: bunun için yuvanın üst kısımlarına karşılıklı olacak şekilde havalandırma deliği açın ve odaya bir kap içinde su bırakın...
27a4ed_79a3cea523dc4271b3e052b9ba524a7c.jpg_256

Benim yuvanın altında da oval oyuk var ama delik yok nem için dediğim gibi ilk çıkan yavrularında dışkısı kaplıyor yumurtaları dediğiniz gibi bu nedenle de nemle ilgili problem olabilir bu yavruları büyüttükten sonra açayım 2-3 tane delik

yumurtayı ortadan çatlatırsanız ölür o yuvarlak olan yerden delin yeterli olacakrır

Ölü çıkan yumurtaya ışık tutmuşmuydun bendede son yumurta bir önceki yumurtadan 4 gün sonra çıkmıştı 2. gün kıracaktım yinede bekledim kırdığın yumurtada embriyo gelişimini tamamlayamamış olabilir zaten son 2 gün pek bi değişim geçirmiyor erken kırmış olabilirsin

Ölü çıkan yumurtaya ışık tutmuşmuydun bendede son yumurta bir önceki yumurtadan 4 gün sonra çıkmıştı 2. gün kıracaktım yinede bekledim kırdığın yumurtada embriyo gelişimini tamamlayamamış olabilir zaten son 2 gün pek bi değişim geçirmiyor erken kırmış olabilirsin

Yok ışık tutmadım ama gününü 5-6 gün geçmişti evet gelişimi tamamdı zaten açtığımda ölüydü hiçbir hareket veya ses yoktu.

selamlar.. biraz bilgi de ben vereyim. genelde yumurta sayısına göre kuşlar bir süre sonra yumurtanın üzerinden kalkarlar bunun sebebi çıkan yavruların ezilmemesi ve/veya çarpık bacaklı olmaması içindir. kalktıktan sonra yavru kuşların sıcaklığı diğer kuşlar için yeterli olabiliyor ama haliyle kuşlar birkaç gün gecikmeli çıkar.. eğer yumurta dışkı ile kaplandıysa o yumurtalar çıkmaz bu konuda özen göstermek gerekir. bunun dışında eğer kuş yumurtadan kalkıyorsa boş mu dolu mu diye bakmak boşsa yumurtaları almak doluysa hiç ellemeden yerine koymak gerekiyor. ben kırmanı tavsiye etmem. ya ufak kalır kuşlar ya çabuk hastalanır ya da ölürler. en güzeli yumurtayı bakıcıya vermektir. bu da şu şekilde oluyor çıkmayan yumurtaları hemen hemen aynı dönemde yumurtlamış başka br kuşun altına koymaktır. bu durum kuşun cinsine göre değişir. eğer kuş jumbo ise kırığın altına kırık ise yerli kuşun altına koymak daha mantıklıdır. tam tersi de yapılabilir ama jumbolar biraz sıkıntılı hayvanlardır.

selamlar.. biraz bilgi de ben vereyim. genelde yumurta sayısına göre kuşlar bir süre sonra yumurtanın üzerinden kalkarlar bunun sebebi çıkan yavruların ezilmemesi ve/veya çarpık bacaklı olmaması içindir. kalktıktan sonra yavru kuşların sıcaklığı diğer kuşlar için yeterli olabiliyor ama haliyle kuşlar birkaç gün gecikmeli çıkar.. eğer yumurta dışkı ile kaplandıysa o yumurtalar çıkmaz bu konuda özen göstermek gerekir. bunun dışında eğer kuş yumurtadan kalkıyorsa boş mu dolu mu diye bakmak boşsa yumurtaları almak doluysa hiç ellemeden yerine koymak gerekiyor. ben kırmanı tavsiye etmem. ya ufak kalır kuşlar ya çabuk hastalanır ya da ölürler. en güzeli yumurtayı bakıcıya vermektir. bu da şu şekilde oluyor çıkmayan yumurtaları hemen hemen aynı dönemde yumurtlamış başka br kuşun altına koymaktır. bu durum kuşun cinsine göre değişir. eğer kuş jumbo ise kırığın altına kırık ise yerli kuşun altına koymak daha mantıklıdır. tam tersi de yapılabilir ama jumbolar biraz sıkıntılı hayvanlardır.

Öncelikle cevabınız için teşekkürler bende tek çift var yumurtlayan diğer çiftime yuvalık takmıyorum kuş patlaması yaşamayalım diye:) o yüzden başka bir çiftin altına koyma imkanım yok. Bu arada yumurtaların dışkı ile kaplanmaması için benim yapabileceğim bir şey var mı çıkma günü geldiğinde ıslak bezle falan silsem işe yarar mı sizce dışkı kaplanmış yumurtayı

Geri