Karadeniz Pet

Yavrulatma Konusunda Tamamen Ümidimi Kestim

muhabbet_kuşu755

Meraklı Üye
bir çift muhabbet kusum var 3 ay olcak birlikte oldukları dişi kus aldığımız 4-5 gunden sonra yuvayla ilgisi hemen basladi heralde yavru geliyor dedim ama 3 aydır yuvayi kemiriyor ve yavru yok çiftleşme de yok ama yem kusma,kaşima vs var erkek kus dişinin üstüne de çıkmaya çalısmıyor ama kur yapıyor yuvalığıda çıkardım bu gune kadar yavrulamaları için yapmadığım şey kalmadı 2 haftada 1 yumurtalı ve havuclu mama yapıp veriyorum kuş kumu kalamar kemigi, kızıştırıcı hersey var kafeste

ben 6 ay bekledim kardeş sonun da muradıma erdim se nde bekle sabret

erkek kuş dişinin yaninda cok küçük kaliyor çiftleşmeleriyle alakasi olduğunu düşünüyorum

o zaman ona göre bir eş seç hatta kendi seçsin dişi yada erkek ümidini kaybetme :D

bir yıl yavru için beklediğim çiftler var. sabır sabır. inşallah istediğiniz yavruları tez zamanda alırsınız

Bi çift kuş besliyosan ilk olarak sabretceksin
Bide bol bol muhabbet kuşu sesi dinlet yardımı çok oluyor
Ayarında kizistiricilar havuç Nijer ver fazlası tüy değişimine sokar beklenen uzar

kuşları değiştirmeme büyüklerim izin vermiyor bu çiftimden önce 19 çift daha baktım ve dediğim gibi onlardan da yavru alamadım

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:06 -->-> Daha önceki mesaj 18:41 --

güncelllllllll

Yuva kemirme varsa hazırlık yapıyordur. Biraz daha sabret benim 6 aydır yavru için beklediğim çiftim var.

Hazır yavrulu, yumurtalı, yavru garantili vs. çiftler satılıyor bir sürü ilan görüyorum, bu ilanları değerlendirebilirdin. 19 çifti sanıyorum rastgele erkek dişi alıp denemişsin.

19 Cift de degil o zaman sende sorun var Kuslari cok fazla rahatsiz ediyorsan olabilir Kitapligin veya gardolabinin uzerine koy yemini suyunu ver haftada 1 Altini degistir daha hic dokunma onlar kendileriyle ilgilensinler :D

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

dişi kuş aldığımız 2. günden itibaren yuvayla ilgisi başladı 2.5 aydır bizde 2.5 ay yuva hazırlığımı yapıyor birde ara sıra yuvayı kemirip talaş yapıyor

İlk önce sunu belırtmek gerekır kı kus uretmek oldukca guctur. Her kus uruyecek dıye bır kaıde yoktur. Kuslarınız cok ıyı anlasıyor olabılır. Bu durum onların cıftleseceklerı anlamına gelmez.

Cıftlestırmeyı kolaylastırmak ıcın

1 kuslarınız en az bır yasında olmalı

2 es tutmus olmalı

3 kafes bos bır oda ya da cok gırılmeyen bır odada yuksek bır yerde asılı olmalı

4 kızısmıs olmalı

5 yem ve su degısımı dısında yalnız bırakılmalı

6 haftada 3 kez yemlerıne bır cay kasıgı kısnıs atılmalı. Baharatcılarda bulunur.

7 haftada ıkı kez yumurta maması yapılmalı

8 kafeslerıne taze nane ve havuc asılmalı

9 yuvalık takılmalıdır.

Kesın olmamakla bırlıkte bazı ele alısık erkek ya da dısıler cıftlesmemektedır. Unutulmamalıdır kı muhabbet kusları kalabalık ortamlarda yasamayı seven kuslardır. Erkek kusun kalabalık ortamda üreme güdüsü artar. Ayrıca bu tür haycanlarda grup psıkolojısı vardır. Evde 2 cıftle (4 kus) uretım yapmak yavru ozlemınızı gıderecek ve daha kolay yavru almıs olacaksınız. Buna ımkan yoksa kuslarınıza gunde 1 saat ınternetten cıftlesme ya da yavru sesı dınletmenız onerılır.
Son olarak belırlı bır uyku duzenıne sahıp olmalı; en az 10 saat sessız ortamda uyumalılardır.

İlk önce sunu belırtmek gerekır kı kus uretmek oldukca guctur. Her kus uruyecek dıye bır kaıde yoktur. Kuslarınız cok ıyı anlasıyor olabılır. Bu durum onların cıftleseceklerı anlamına gelmez.

Cıftlestırmeyı kolaylastırmak ıcın

1 kuslarınız en az bır yasında olmalı

2 es tutmus olmalı

3 kafes bos bır oda ya da cok gırılmeyen bır odada yuksek bır yerde asılı olmalı

4 kızısmıs olmalı

5 yem ve su degısımı dısında yalnız bırakılmalı

6 haftada 3 kez yemlerıne bır cay kasıgı kısnıs atılmalı. Baharatcılarda bulunur.

7 haftada ıkı kez yumurta maması yapılmalı

8 kafeslerıne taze nane ve havuc asılmalı

9 yuvalık takılmalıdır.

Kesın olmamakla bırlıkte bazı ele alısık erkek ya da dısıler cıftlesmemektedır. Unutulmamalıdır kı muhabbet kusları kalabalık ortamlarda yasamayı seven kuslardır. Erkek kusun kalabalık ortamda üreme güdüsü artar. Ayrıca bu tür haycanlarda grup psıkolojısı vardır. Evde 2 cıftle (4 kus) uretım yapmak yavru ozlemınızı gıderecek ve daha kolay yavru almıs olacaksınız. Buna ımkan yoksa kuslarınıza gunde 1 saat ınternetten cıftlesme ya da yavru sesı dınletmenız onerılır.
Son olarak belırlı bır uyku duzenıne sahıp olmalı; en az 10 saat sessız ortamda uyumalılardır.
1-erkek kuş 1 yaşına yakın dişi ise 1 yaşın da
2-eş tuttular yem kusma kaşıma var sırayla yuvayı kemiriyorlar talaş yapıyorlar biri kemirirken diğeri yuvanın konargasın da bekliyor
3-kardeşimin odasında çok yüksek olmasa da küçük bir dolabın üstünde kafesleri. rahatsız edilmiyorlar kardeşim zaten odasına çok nadir girer
4-erkek kızıştı ceresi koyu mavi dişiyi aldığımız da da ceresinin ortasında çok az bir kahverengilik vardı günler geçtikçe kahverengi olan yer kayboldu şu an ceresi açık mavi
5-erkek kuşun ayağı çok uzun süredir sakat çok önceden bir konu açmıştım erkek kuşun ayağı kafes tülüne takıldı diye üzerine basabiliyor tünekte rahatça durabiliyor ama ayak bileğinin üstü çıkık ve kırmızı tüyde yok orasında kontrol etmek için elime alıp bakıyorum birşeyi var mı diye bu arada 2.5 AYDIR AYAĞI BÖYLE İYİLEŞİR Mİ?
6-yemleri bittiğinde ilk normal yem koyup üstüne dişinin de kızışması için 1 çay kaşığı kızıştırıcı koyuyorum (kısnıs ne bilmiyorum :D)
7-vakit buldukça yumurtalı ve havuçlu mama yapıyorum mama kuru olmasın diye 1-2 damla su katıyorum ve karıştırıyorum özellikle havuca ve yumurtanın beyazına bayılırlar
8-mama yaptığım için taze nane ve havuç asmıyorum
9-ne olur ne olmaz diye yine bir kaç gün önce yuvayı takıp talaş koydum

Son düzenleme:
Geri