Karadeniz Pet

Yavrulu muhabbet kusu aldim anne baba bakarmi

bence uyku düzenlerini bozma bırak sabaha yesinler

Bakalim su an icin sikinti yok gibi anne vaktinin cogunu yuvada geciriyor arada bir disari cikiyor.Yalniz ne annenin nede babanin yem yedigini gordum bu yuzden yavrularinda ac kalmasindan korkuyorum acaba yeme katki saglayacak bir sey koymalimiyim.Bir yerde yavru bakan kuslarda aspurun fazla olmasi gerektigini gormustum dogrumudur.Yoksa verdigim yemdeki karisim yeterlimi bu arada Versele laga prestige yem veriyorum.Mama hazirladim onuda koydum ayrica...

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:
Hayırlı olsun. Sen şimdi kuşları yalnız bırak. Yem de yerler ortama da alışırlar.
En ufak bir hareket zaten yabancı ortam tedirgin olurlar.
Tesekkur ederim Levent bey.Benim korkum yuvayla ilgilenmemeleriydi.Anne girip cikiyor insallah yerlerde yavrularida doyururlar.Levent bey yavrulari doyurma gorevini sadece annemi yapar.Babanin girdigini hic gormedim yuvaya.Bunda surec nasildir acaba...

Ok.Tesekkurler...

Annenin yuvayla ilgilenmesi. Yuvada zaman geçirmesi olumlu bir durum. Anne de baba da besler yavruyu. Kimi zaman anne daha çok besler kimi zaman baba daha çok besler. Zaten yavrulara baktığınızda kursakları şişse sorun yok. Umarım sorunsuz atlatırsınız bu süreci.

Yalnız bir şey dikkatimi çekti. Kuşlar albino ve lutino demiştiniz. Kuşlar kırmızı göz değil gibi geldi. En azından biri beyaz olan kırmızı göz değil gibi geldi. Ayrıca fotoğraftaki yavrulardan biri siyah gözlü. İki kırmızı gözlü (albinizm olan kuşlardan) kuş eşleşmesinden siyah gözlü yavru çıkmaz.

Annenin yuvayla ilgilenmesi. Yuvada zaman geçirmesi olumlu bir durum. Anne de baba da besler yavruyu. Kimi zaman anne daha çok besler kimi zaman baba daha çok besler. Zaten yavrulara baktığınızda kursakları şişse sorun yok. Umarım sorunsuz atlatırsınız bu süreci.

Yalnız bir şey dikkatimi çekti. Kuşlar albino ve lutino demiştiniz. Kuşlar kırmızı göz değil gibi geldi. En azından biri beyaz olan kırmızı göz değil gibi geldi. Ayrıca fotoğraftaki yavrulardan biri siyah gözlü. İki kırmızı gözlü (albinizm olan kuşlardan) kuş eşleşmesinden siyah gözlü yavru çıkmaz.
Tesekkur ederim Nevzat bey.Gozleri su renk olsun demedim acikcasi alirken goz renkleri icin almadim benim icin renkleri sari beyaz olsun yeterli dedim Ama beyaz olan disi kirmizi goz resimde belli olmamis olabilir.Artik yavrularda ne olursa sansa kader :)
Bu resimde daha net gozukuyor.
646b73490fa5fbd1d40cf9e610ad0507.jpg

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:17 -->-> Daha önceki mesaj 10:13 --

Birde bu kuslar cekmi kuyruklar uzun...

Son düzenleme:
Evet beyaz kırmızı gözmüş ve albino. :) Sarı olan ise siyah göz oluyor o zaman. Eğer öyleyse sarı kuş lutino değil çift faktör sarı. Genelde bu lutino, albino ve çift faktör olayı karıştırılıyor. Gerçekten güzel kuşlar. Sağlıkla besleyin. Bol yavrular alın.
Aslında bu Çek, Hollanda olayı literatürde yok. Hatta şimdi Slovak diye bir şey çıkardılar. Dediğiniz gibi ince uzun, iri cüsseli ve kuyruklu kuşlara 2 sene öncesine kadar Çek diyorlardı. Sonra ne oldu, ne değişti bilmiyorum bu sefer hafif iri kuşlara Çek demeye başladılar. Sonra öğrendim ki Çek, Hollanda diye bir sınıflandırma gerçekte yok. İngiliz'e kadar olan kuşlara normal ya da minyatür muhabbet kuşu (forumdan bir üye Türkiye'deki yarışmalarda bu adın kullanıldığını söyledi) deniyor. Bunu öğrenmiş oldum.
Eğer siz kuşları beğendiyseniz bence ırkının ne olduğunun önemi yok diye düşünüyorum.

Evet beyaz kırmızı gözmüş ve albino. :) Sarı olan ise siyah göz oluyor o zaman. Eğer öyleyse sarı kuş lutino değil çift faktör sarı. Genelde bu lutino, albino ve çift faktör olayı karıştırılıyor. Gerçekten güzel kuşlar. Sağlıkla besleyin. Bol yavrular alın.
Aslında bu Çek, Hollanda olayı literatürde yok. Hatta şimdi Slovak diye bir şey çıkardılar. Dediğiniz gibi ince uzun, iri cüsseli ve kuyruklu kuşlara 2 sene öncesine kadar Çek diyorlardı. Sonra ne oldu, ne değişti bilmiyorum bu sefer hafif iri kuşlara Çek demeye başladılar. Sonra öğrendim ki Çek, Hollanda diye bir sınıflandırma gerçekte yok. İngiliz'e kadar olan kuşlara normal ya da minyatür muhabbet kuşu (forumdan bir üye Türkiye'deki yarışmalarda bu adın kullanıldığını söyledi) deniyor. Bunu öğrenmiş oldum.
Eğer siz kuşları beğendiyseniz bence ırkının ne olduğunun önemi yok diye düşünüyorum.
Tesekkur ederim ben kuslari cok sevdim.Ilk kuslarim iri kuslardi onlara pek isinamadim ve bana gore yanlis tercihti acikcasi nazli ve narin kuslardi sabah aksam oylece tunek uzerinde duruyorlardi.Nevzat bey simdi bu yavrular siyah gozmu kirmizi gozmu olur ne dersiniz.Gerci dedigim gibi benim icin su an beslenmeleri ve yasamalari onemli artik goz renkleri ne olursa nasip.

Son düzenleme:
Kuşlardan biri çift faktör biri de albino olduğuna göre hem kırmızı gözlü hem de siyah gözlü kuşlar çıkar. Çift faktör kuşlar albinizm taşıyıcısı olduklarından eğer yavruya bu geni aktarırlarsa kırmızı gözlü kuşlar olur. Şu an zaten bellidir. Gözleri açılmadan bile kırmızı göz mü siyah göz mü belli olur. Gözleri açılmamış olsa bile göz kapağının altındaki göz küreleri koyu renkse siyah göz. Açık renkse, kırmızı, pembe gibiyse kırmızı gözdür.

Kuşlardan biri çift faktör biri de albino olduğuna göre hem kırmızı gözlü hem de siyah gözlü kuşlar çıkar. Çift faktör kuşlar albinizm taşıyıcısı olduklarından eğer yavruya bu geni aktarırlarsa kırmızı gözlü kuşlar olur. Şu an zaten bellidir. Gözleri açılmadan bile kırmızı göz mü siyah göz mü belli olur. Gözleri açılmamış olsa bile göz kapağının altındaki göz küreleri koyu renkse siyah göz. Açık renkse, kırmızı, pembe gibiyse kırmızı gözdür.
Eve varinca bir bakayim o zaman nasillar.Dun aksam urkutmemek icin aldigim gibi yavrulari hemen yuvaya koymustum elime bile alirken korktum acikcasi :) Tesekkur ederim Nevzat bey bilgilendirmeler icin...

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 17:56 -->-> Daha önceki mesaj 12:15 --

Allahima sukurler olsun simdilik hersey yolunda gibi baba anneye kusmayada baslamis insallah annede yavrulari besliyordur... Cok mutluyum :D :D :D
d2724bc37895ee5cb04f6dd1d38d580d.jpg

Son düzenleme:
Geri