petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Yavruluk temizliği ne zaman yapılır?

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Yenikent tarafından 30 Ocak 2016 başlatılmıştır.

1. Yenikent

Yenikent New Member

Beğenileri:
    0
    Yavrular 10günlük oldu içerisi oldukça pis yavruları dışarı alıp temizliyip geri koymamın bi sakıncası varmı ?

2. Uğur GENÇ

Uğur GENÇ Moderator

Beğenileri:
    273
    Çiftleriniz sizden ürkmüyorsa ve yavruları elinize almanızı yadırgamıyorlarsa hızlı bir şekilde yuvalığı temizleyebilirsiniz. Plastik folluk kullanıyorsanız bu işlem daha hızlı olup dişiyi rahatsız etmeyecektir.

3. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    75
    Bu işlemde farklı farklı taktikler kullanılıyor. Kimisi hiç temizlemez yavrular uçana kadar. Kimisi yavrular tüylenince temizler. Kimisi çok titizdir 5-7günde bir temizler.. Uğurundediği gibi plastik folluk kullanmanın avantajı var.

4. Gokhan ERKAN

Gokhan ERKAN New Member

Beğenileri:
    1
    Ben 2 günde bir folluğu değiştiriyorum.(Tabii bu anaçların yapısına da bağlı) Yedek folluğu hazır tutup, hemen yavruları temiz folluğa alıp, yuvalığa geri koyuyorum.(Bazen aralarından elime alıp oynadıklarımda oluyor tabii ki :) ) Yine de her yavru için tavsiye etmem.

5. Doğu kan

Doğu kan New Member

Beğenileri:
    0
    hocam yavrular yeme düşene kadar dokunmuyorum ben. böylesi bence daha iyi

6. Gokhan ERKAN

Gokhan ERKAN New Member

Beğenileri:
    1
    [MENTION=17734]Doğu kan[/MENTION] bu söylediğin durumda yavrularda bit ya da ayaklarda dışkıya bağlı kireçlenme ve sakatlık durumları olabiliyor. Sana göre daha iyidir belki ama genelde tavsiye edilmez.

7. Caner ERGÜL

Beğenileri:
    0
    Bende tek yavru vardı yuvadan atlayana kadar temizlemedim çok kirlenmedi tek yavru olduğu için belkide.

8. Ercan YAŞAR

Ercan YAŞAR Active Member

Beğenileri:
    11
    Yuva her halükarda kirlenir nem yapar 2 günde bir olmasa da düzenli kontrol le nemlendigi veya pislendigi zaman değiştirilmeli gokhanin bahsettiği gibi diski ayaklara yapışır talas varsa alçı gibi olur ve kus sakat kalır. Anne ile kuluçka döneminde hasirnesir oliyorsunuz alisiyor bi nebze zaten kontrole. Elleriniz de keskin bir koku olmasin diye yikayip hizli bir sekilde yaparsaniz sikinti olmaz diye dusunuyorum.

Yavrular zaten 10 günlük oldularsa yem isteme sesini cikariyorlardir anne baba beslememezlik yapmaz.

9. Doğu kan

Doğu kan New Member

Beğenileri:
    0
    o zaman yuvadan atlamaya hazır oldukları dönem temizleyim

10. Gokhan ERKAN

Gokhan ERKAN New Member

Beğenileri:
    1
    Ercan'ın da dediği gibi zaten belli bir sürede kirlenecektir. Günlük gözlemlerle temizlik vaktini kendin de belirleyebilirsin.

11. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    231
    10 Günlük yavruların olduğu bir yuvalık temizlenebilir hayırlı üretimler

Sayfayı Paylaş