Karadeniz Pet

Yavruluk temizliği ne zaman yapılır?

Yenikent

Yeni Üye
Yavrular 10günlük oldu içerisi oldukça pis yavruları dışarı alıp temizliyip geri koymamın bi sakıncası varmı ?

Çiftleriniz sizden ürkmüyorsa ve yavruları elinize almanızı yadırgamıyorlarsa hızlı bir şekilde yuvalığı temizleyebilirsiniz. Plastik folluk kullanıyorsanız bu işlem daha hızlı olup dişiyi rahatsız etmeyecektir.

Yavrular 10günlük oldu içerisi oldukça pis yavruları dışarı alıp temizliyip geri koymamın bi sakıncası varmı ?
Ben 2 günde bir folluğu değiştiriyorum.(Tabii bu anaçların yapısına da bağlı) Yedek folluğu hazır tutup, hemen yavruları temiz folluğa alıp, yuvalığa geri koyuyorum.(Bazen aralarından elime alıp oynadıklarımda oluyor tabii ki :) ) Yine de her yavru için tavsiye etmem.

hocam yavrular yeme düşene kadar dokunmuyorum ben. böylesi bence daha iyi

[MENTION=17734]Doğu kan[/MENTION] bu söylediğin durumda yavrularda bit ya da ayaklarda dışkıya bağlı kireçlenme ve sakatlık durumları olabiliyor. Sana göre daha iyidir belki ama genelde tavsiye edilmez.

Bende tek yavru vardı yuvadan atlayana kadar temizlemedim çok kirlenmedi tek yavru olduğu için belkide.

Yuva her halükarda kirlenir nem yapar 2 günde bir olmasa da düzenli kontrol le nemlendigi veya pislendigi zaman değiştirilmeli gokhanin bahsettiği gibi diski ayaklara yapışır talas varsa alçı gibi olur ve kus sakat kalır. Anne ile kuluçka döneminde hasirnesir oliyorsunuz alisiyor bi nebze zaten kontrole. Elleriniz de keskin bir koku olmasin diye yikayip hizli bir sekilde yaparsaniz sikinti olmaz diye dusunuyorum.

Yavrular zaten 10 günlük oldularsa yem isteme sesini cikariyorlardir anne baba beslememezlik yapmaz.

[MENTION=17734]Doğu kan[/MENTION] bu söylediğin durumda yavrularda bit ya da ayaklarda dışkıya bağlı kireçlenme ve sakatlık durumları olabiliyor. Sana göre daha iyidir belki ama genelde tavsiye edilmez.

o zaman yuvadan atlamaya hazır oldukları dönem temizleyim

10 Günlük yavruların olduğu bir yuvalık temizlenebilir hayırlı üretimler

Geri