Karadeniz Pet

Yavrumuz yuvadan atladı :)

Maşallah güzel kuş.

öncelikle hayırlı olsun diyorum. yıllardır üretim yapan birisiyim, eskiden başka bir sitede yöneticiydim işlerim nedeniyle online konulara ara vermek zorunda kaldım. bu sitede ilk mesajım.
yavrularınız çok güzel ve sağlıklı görünüyor. ancak dişi kuşunuz oldukça yorgun düşmüş. mama takviyesi yaptığınıza inanıyorum ancak yeterli gelmiyor olabilir. mama kombinasyonunuzu gözden geçirmenizi ve kuşlarınızın yuvalığını birkaç haftalığına çıkartmanızı öneririm aksi halde hemen tekrar çiftleşeceklerdir.

iyi akşamlar dilerim

Güzel yorumunuz için teşekkür ederim, hoş geldiniz forumumuza. Mama yaptığım halde yemiyor bu çiftim. Yani çeşit çeşit denedim ama tadına bile bakmadılar. Evet kuşun çok yoruldu fakat yavru daha atlamadan tekrar yumurtladı. Yani engel olamıyorum. Üst üste 3. Kuluçkasına yattı

Güzel yorumunuz için teşekkür ederim, hoş geldiniz forumumuza. Mama yaptığım halde yemiyor bu çiftim. Yani çeşit çeşit denedim ama tadına bile bakmadılar. Evet kuşun çok yoruldu fakat yavru daha atlamadan tekrar yumurtladı. Yani engel olamıyorum. Üst üste 3. Kuluçkasına yattı

merhaba,
benim de mama yeme konusunda sıkıntı yapan çiftlerim vardı, şu şekilde deneyip başarılı olmuştum. çünkü bir kuşumda boş yuva sendromu vardı. 3 yıl boyunca hiç durmadan yavru yaptı, dolayısıyla da dışarıdan hep destek yapmak zorunda kalmıştım.

1 yumurtayı iyice kaynatın. kabuğunun zarını ayıkladıktan sonra kabuğu iyice toz haline getirin. yumurtanın sarısını ve beyazını iyice ezin ve 1 çorba kaşığı yemle karıştırıp harmanlayın. içine de bir miktar havuç ve elma rendeleyin ve 1 -2 bebe bisküvisi ezin. 1 çay kaşığı da bal koyun. hepsini iyice karıştırdıktan sonra mutlaka ağzı geniş bir mama kabıyla asın kafese, yuvaya yakın olmalı. dişi ya da erkek hangisi yerse yesin sorun olmaz.

bir de yavruların 1-2 tanesi yem yemeye başladıysa ayırın kafesten çünkü anne ve babalarını kendilerini beslemeye zorlayacaklardır hala. yavrular birbirlerini beslerler.

yem karışımınızı kendiniz yapıyorsanız karışımınıza bir miktar iç yulaf (%20 kadar), toplam yemin %5i kadar nijer tohumu eklemenizi, kuş kumunuzu da anasonlu (pek yaygın bulunmaz) ve mutlaka kömürlü almanızı tavsiye ederim.

bir de tecrübe ile sabit, yuvalığın olduğu kısımda dış sıcaklık 20 derecenin üzerindeyse yuvalıkta talaş olduğu dişi kuş yumurtaların üzerinde çok yatmak için kendini paralamıyor. sıkça dışarı çıkabilir. aksi durumda ise kendini bayağı zorlayarak yumurtalarına bakıyor.

iyi akşamlar dilerim

Maşallah su güzelliklere bak.
İnşallah bizde görürüz o günleri

MaşAllah :) Güzel günlerin olsun ufaklık :) Ana yine yüklü görünüyor hayırlısı olsun :)

öncelikle hayırlı olsun diyorum. yıllardır üretim yapan birisiyim, eskiden başka bir sitede yöneticiydim işlerim nedeniyle online konulara ara vermek zorunda kaldım. bu sitede ilk mesajım.
yavrularınız çok güzel ve sağlıklı görünüyor. ancak dişi kuşunuz oldukça yorgun düşmüş. mama takviyesi yaptığınıza inanıyorum ancak yeterli gelmiyor olabilir. mama kombinasyonunuzu gözden geçirmenizi ve kuşlarınızın yuvalığını birkaç haftalığına çıkartmanızı öneririm aksi halde hemen tekrar çiftleşeceklerdir.

iyi akşamlar dilerim

Hocam benimde arkadas gibi derdim var. 3 yavru ckmsti yumurtadan 1 i hayatta kaldi. Ama yavru daha atlmadn yeniden yumurtladi 3 tane var suan ve devami gelecek gibi. Ve biraz once gozumun onunde ciftlesti utanmazlar :) disi cok yorgun. Mama veriyorum neyseki istahla yiyor onu :) baska ne yapabilirim? Ve bir de yavru yuvadan atldi yem kriyor ucabiliyor fakat kafese koyunca yuvaya giriyor annesi de izin veriyor. Yumurtalarn kurumasndan korkuyorum. Ayri kafese alnca yavruyu cubukta uyuyamiyor yorulup zemine inip orda yatiyor. Bende kiyamayip geri koyuyorum annesinin yanina. Bu konuda ne yapabilirim? Biraz uzun oldu ama ilk yavru oldugu icin heyecanliyim biraz :)

GT-I8160 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Tekrar merhaba arkadaşlar, Yavru kuşumuz bir hafta önce ilk tüy dökümüne girdi. Ancak bir sorunumuz var. Kafasındaki tüyler yenilendi ve gürleşti fakat kanatlarındaki uçma tüyleri döküldü ve daha yenisi çıkmadı kuşumuz hiç uçamıyor çok çabalıyor ama kanat tüyleri olmadığı için uçamıyor. Acaba bu ilk tüye özel bir şey mi çünkü diğer büyük kuşlarımda hiç böyle uçma tüyleri dökülen olmamıştı.
Kqv0pR

anne salmış kanatları yumurta hazırlığı baslamış şimdiden

Maşallah güzel bir erkek yavru :) ikinci yumurta yolda anneye bakılırsa

LG G2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi.

Maşallah çok güzel rengi var...

massallah darısı yavru bekleyenlerın basına ınsallah