Karadeniz Pet

Yavrunun annesiyle çiftleşmesi

Ekincan EROL

Emektar Üye
Merhaba arkadaşlar, kuşlarım yaklaşık 6 aydır salmadalar. Çiftlerin kuluçkası bittiğinde, yavrularıyla beraber salmaya atmıştım. 4 gündür 7 aylık yavrunun annesine kur yaptığını görüyorum. Anne kuşta yavrusuna olumlu yönde karşılık veriyor. Ben bu kuşları ayırsam ki çiftleşeceklerine eminim, yavru alımında sıkıntı olur mu?

buradan edindiğim bilgilere göre olur sakat doğum küçük boyutta yavru gibi şeyler olabilir

doğcak olan yavrularda sakatlık riski artar

Doğa Ortamında Bunlar Böyle Ürüyor %1 İhtimal Sakat Doğabilir Sıkıntı Oluşturmayacağından Eminim.Aynı Yumurta Kardeşiyle Bile Yavru Alan arkadaşlarım Var Bir Sıkıntı Olmadı.

Doğal ortamında bunlar böyle üremiyorlar, çiftlerin ebevyn,kardeş olmayan eşleri seçme tabiatları var, tutsak ortamlarda hayvanlar böyle davranış sergiliyorlar... Kendi aralarında çiftleştirilen hayvanlarda gizli veya açıktan olabilecek birçok (sağlığı etkileyen) mutasyonlar, kısa ömür, davranış bozukluğu gibi sebeplere maruz kalıyorlar..

Düşük bir ihtimal bile olsa böyle bir riske girmeye gerek yok bence.

hiç bir sıkıntı olmuyor, bir çok çift yaptım bu şekilde, anne-yavru veya baba-yavru şeklinde. Sadece aynı kuluçkada çıkan yavruları birbiri ile eş yapmayın, bu durumda sakat doğma riski var.

Sakat cikar diye birsey yok. Vasifsiz cikar.. genelde babayla disi yavruyu eslediginde bir sikinti cikmaz. Bunun disinda onermem

Kısaca '' ne gerek var böyle bir şeye '' ?

Kuş bile olsa yavrunun annesiyle çiftleşmesi çirkin. Doğada kardeş ebeveyn yada yavruları haricinde alternatifleri var. Böyle birşeye onları biz mecbur bırakıyoruz.

Son düzenleme:
Geri