Karadeniz Pet

Yavrunun büyüdüğünü nasıl anlarsınız

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

muhabbetkusu

Yönetici
Site Yöneticisi
Yavrunuzun büyüdüğünü kıçındaki tüylere bakarak anlayabilirsiniz..
Yavruyu elinize alın ve kıç kısmını yüzünüze çevirin ve 3 saniye kadar üfleyin ve sonra üflemeyi kesin eyer tüyler kıç deliğini kapatıyorsa ve kıçı gözükmüyorsa o zaman yavru büyümüştür..

Fakat sadece bu yeterli değil diğer işleminizde anneden mama isterken çıkardığı bir ses vardır bu sesi zamanla duyarak alışacaksınız bu sesi çıkarmaya devam ediyorsa halen büyümemiştir. Yuvaya tekrar bırakın..

Yuvadan çıkarıpta yavruların arasına bırakın eğer orada diyer yavruların yanına gidip gagalarına gagası ile dokunarak yem istiyorsa ki o esnada gene anneden mama isteme sesini çıkartır gene büyümemiştir.. Tekrar yuvaya bırakın ..

Anlatım için sağol :D

O zaman işin boyutu değişir.Anne babanın bakmadığı kuşlara mecbur siz yavru besleme şırıngası ile mama hazırlayıp kendiniz besleyeceksiniz.

Ama bazı yavru kuşlar 28 32 gün arasında yem kırabildikleri halde tembellik yaparak halen anne babanın beslemesini istiyor fakat anne baba beslemeyebiliyor.

Ben bu gibi durumlarda ayrı bir kafese alıp tabana akdarı ve daldarı koyuyorum rahatlıkla kırabiliyor ve artık kendi ayakları üstünde durmayı mecburende olsa öğreniyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...