Karadeniz Pet

Yavrunun oluşup kabuğu kıramaması :(

Muhammed Necib Karabulut

Paylaşımcı Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Arkadaşlar yumurtaların günü geçmesine rağmen çıkmamıştı konu acmistim hatırlarsanız. Bugün yumurtalardan ikisini açtım ve gördüm ki iki yavru da tam olarak oluşmuş fakat kabuğu kırıp da çıkamamış. Sizce bu durumun oluşmasına sebep olan şey nedir ve nasıl giderilebilir?

2. Sorum ise 4yumurtam var ikisini açtım ikisi duruyor sizce kalan ikisini de açmalı miyim?
A7Oyjr.jpg

Muhammet Bey,

Alttaki yavruda yumurta sarısı bitmemiş halde görüyorum gibi. Bu durumda gelişme tamamlanmamış oluyor. Yani kabuk kıramama durumu değil.
Alttaki paylaşımımı okursanız belki faydası olur. Ben bunu Manisa'daki tecrübeli kuşçularla tartıştığımda bazıları yumurtanın o dönemde soğuyarak yavrunun ölmesi olarak niteleyenlerde oldu. Bazılarıda dişi yumurtaları iyi çevirmiyor dedi. Bende bazılarını sizin gibi günü geçince açmıştım. Benimkiler yaşıyordu fakat 6 saatte öldüler.
Arkadaşlar,
Bazı yerlerden aşağıdaki muhtemel sebepleri derlemeye çalıştım. Umarım faydası olur.

1. Kümeste nem oranının düşük oluşu denirken, birçoğu da problemin en çok kış aylarında ortaya çıktığını yani nem oranının yüksek olduğu dönemde görüldüğünü belirtiyorlar.
2. Bazı üreticiler çok fazla rutubetten ve yuvalardaki dışkıların yumurtanın üzerindeki delikleri tıkayarak yavrunun oksijensizlikten ölümüne sebep olduğunu savunuyorlar.
3. Günümüzde yarışma show kuşlarının vücutlarının iri ve tüylerinin kalın olmasının yine aynı neticeyi (oksijensiz kalma) doğurduğunu söylüyorlar.
4. Çok yakın kan bağları ile yapılan eşlemelerde yine aynı kötü sonucu doğurduğu söylenmektedir.
5. İhtimallerin biri ise yanlış veya yetersiz havalandırma olarak karşımıza çıkıyor.
6. Kuluçka dönemi öncesi yetersiz veya yanlış beslenmede çok tartışılan sebeplerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğu üretici kuluçka döneminden önceki haftalarda proteince zengin besleme taraftarıdır.
7. Kuluçka kondisyonun eksik olması yine bir çok üretici tarafından savunulmaktadır.
8. Kimileri de uygun olmayan keçeli kalemler ile yumurta üzerinde yapılan işaretlemelerin embriyoların ölümüne sebebiyet verdiğini savunmaktadır.
9. Yumurtaları çok sık ele almanın da olumsuz etkilediğini dikkate almak gerekmektedir. Ayrıca bulaşıcı bir hastalık olması durumunda bir yuvalıktaki hastalığın diğer yuvalıklara da taşınması gerçekleşmektedir.
10. Dişinin tedirgin olması veya parazit gibi problemlerle yuvalığı sık sık terk etmesi, özellikle bunu gece yapması ve karanlıkta tekrar yuvalığa geri dönememesi.
11. Çok kızgın eşleşme isteği dolu erkeğin dişiyi sürekli yuvalık içinde rahatsız etmesi ve onu eşleşmek için kuluçkadan kalkmaya zorlaması.
12. Dişilerin dışarıda olduğu bir anda gece ışık tesisatının ani sönmesi sonucu yuvalığı bulamayarak yumurtaların soğuması.
13. Yuvalık kontrolleri sırasında dişinin aniden ürkerek yumurtanın üzerinden ani fırlaması ve yumurtaların zarar görmesi.
14. Yumurtaların dişi tarafından gerektiği kadar çevrilmemesi.
15. Çok fazla yumurtlama sonucunda önce çıkan ve büyüyen yavruların altında kalan veya etrafa saçılan yumurtaların anne tarafından toplanamayarak soğuması.
16. Yumuşak altlık malzemesinin içine gömülen yumurtaların dişi tarafından ısıtılamaması ve soğuması.

Mutlaka daha birçok sebepler olabilir. Umarım diğer arkadaşlarda değerli katkılarını esirgemezler

Çok teşekkür ederim Ayhan bey cevabınız gerçekten beni aydınlattı. Fotoğraflarda sağda olan kuş kokuyordu yani anladığım kadarıyla 2 3 gundur olu. Belki kiramadigindan belki de başka bir durumdan dolayı oldu. Ama bu sebeplerin tam yavru gelişip çıkacağı zaman olması çok manidar değil mi. Yani benim tahminimce Gore ne oluyorsa yavrular çıkmaya yakın oluyor ama ne olduğunu anlayabilmiş değilim. Bu durum 2 kere başıma gelmesine rağmen bir çözüm getiremedim. Ama şunu fark ettim ki YUMURTADA UFAK BİR DELİK GORDUGUNUZ AN O YUMURTAYI ACMALİSİNİZ. Bu çok önemli bir bilgi. Bu olayla ilk karsilastigimda kuş yine ufak bir delik açmıştı yumurtada fakat ben müdahale etmedim ve yavru çıkmadı aynı durum fotoğraftaki solda ki yavruda da oldu tahminimce kuş YUMURTADA delik acacak kıvama geldiğinde çıkmasına yardım ederek yumurtayı acmak bir sorun olusturmayacaktir.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:33 -->-> Daha önceki mesaj 00:32 --

Ayhan bey sizce kalan iki yumurtayı açmalı miyim ? Zaten birisini acacaktim fakat zarı yirttigimda elime hafif köyü kıvamda bir sıvı geldi bende öylece yivaliga biraktim

Muhammed, bir daha sen müdahale etme. Kendi çıkabiliyorsa çıksın, çıkamıyorsa çıkmasın. Ortam koşullarını onların rahatına göre ayarla yeterli olacaktır. Isı ve nem ölçer alabilirsin. Yumurta çok kuruysa çıkmasına yakın ılık suyla ıslanmış kağıt havlu ile 10-15sn. sarıp nemlendirebilirsin.
Fotoğrafta sağdaki yumurta içinde ölmüş. Yapacağın bir şey yok. Ancak soldaki yavrunun oluşumu tamamlanmamış. Erken çıkarmışsın. Bu nedenle sen müdahale etme bundan sonra. Diğer yumurtalara da dokunma. Kuş genelde ilk yumurta geldikten sonra yatmaz, yatsa da ısıtmaz. 3. yumurtadan itibaren 19 gün say, ilk 2-3 yavrunun çıkacağı gün o dur. Yazık etme.

Son düzenleme:
Muhammed Bey,

Benim başıma hiç kırmaya çalışıp ta kıramayan yavru durumu gelmedi. Yavru ya kırıp sağlıklı çıktı. Ya da 1-2 gün sonra içinde hareket ederken ben kırdığımda sarısı hala göbek bağına bağlı ve gelişim tamamlanmamıştır. Dikkat diyorum 1-2 gün geçtiği halde gelişim tamamlanmamıştı. İçinde ölenleri tecrübeyle anlamaya başlarsınız yumurtanın rengi koyulaşıyor. Gri siyah gibi oluyor ve yavru içeride hareket etmiyor.
Bence kırarak kurtaramazsınız. Kuş sağlıklı gelişmişse kırıp çıkacaktır. Tamamında sıkıntı varsa ki sizde hala 2 yumurta var kuşlarınızda yukarıdaki yazıda bahsettiğim durumlardan biri vardır. Nasıl anlarım derseniz sanırım yumurtanın uzman bir labaratuarda kapsamlı incelenmesi lazım. Belki o zaman bilimsel bir sonuca varılabilir. Yoksa diğer fikirler herkesin kendi fikri olmaktan öteye gidemeyecektir.

Saygılar

Kalan iki yumurtaya ışıkla baktığımda onların içinde de yavru oluşmadığını gordum. Ve birisini yuvadan aldım. İkincisini de yarın alacağım.
v5a3nm.jpg

Geri