Karadeniz Pet

Yavrunun yem yeyip yemediğini nasıl anlarım?

Rüstem EROĞLU

Meraklı Üye
3 adet yavrum var, biri 32, biri 31, biri de 25 günlük. Annelerini yavruların tüylerini yoluyor diye ayırmıştım. Yuvalıkta dal darı vardı, epey yenmiş. Anne olmadığı için sanırım, yavrular yuvadan atlamadı, ben de bugün iki büyüğü aldım. Kafes tabanına dal darı, aspur ağırlıklı yem ve bir kapakta biraz su koydum ve kuşları kafese aldım. Önce en büyük olan epey çırpındı. Şimdi ikisi de sakin. Ama sanırım yer değişikliğinden çok durgunlar. Elimi uzatınca çırpınıyorlar. Ben bunların yem yediklerini nasıl anlarım? Yem kırıp yuvadan ayrılıp sonra yem yiyemediği için ölen kuşlar duydum. Böyle birşey olabilir mi? Yuvaya yeni dal darı koydum, eğer son yavru da dal darıdan yemişse onu da ayırayım mı? Çünkü baba girdiğinde yuvadan bağırır gibi sesler gelmeye başladı, diğer yavruları ayırdığım için mi neyse?

30 günlük ve üzeri kuş yem yer de, 25 günlüğün işi pek kolay değil.
Baba besliyordur. Babayı görünce yem istediği için ciyaklıyordur.
Peki durgunlukları yeni ortamdan dolayı mı? Mesela gece ışığı kapatırken problem olabilir mi? İkisi de yerdeler şu an, tüneğe çıkmadılar. Öylece duruyorlar. Bazen yavruların 20-25 günlük arası iken dal darıyı tırtıkladığını duymuştum, eğer dal darıdan yemişse de ayırmayım mı?

Peki durgunlukları yeni ortamdan dolayı mı? Mesela gece ışığı kapatırken problem olabilir mi? İkisi de yerdeler şu an, tüneğe çıkmadılar. Öylece duruyorlar. Bazen yavruların 20-25 günlük arası iken dal darıyı tırtıkladığını duymuştum, eğer dal darıdan yemişse de ayırmayım mı?

kardedim benimde yavrular ayni tabana daha her yemden koyma kiiramiyorlar ben tabana sadece akdari koydum ve 40 gunluk olana kadar bole devam etcem

kardedim benimde yavrular ayni tabana daha her yemden koyma kiiramiyorlar ben tabana sadece akdari koydum ve 40 gunluk olana kadar bole devam etcem
Ben aspur ağırlıklı karışık yem koydum, ayrıca daal daarı da var. Dal darıyı yuvadayken yemişler ama, kafeste şimdilik birşey yok. Bilmiyorum.

Ben aspur ağırlıklı karışık yem koydum, ayrıca daal daarı da var. Dal darıyı yuvadayken yemişler ama, kafeste şimdilik birşey yok. Bilmiyorum.

yavrulara aspur(kanarya yemi) çok verirsen ishal olup ölür hiç verme derim ben

yavrulara aspur(kanarya yemi) çok verirsen ishal olup ölür hiç verme derim ben

Böyle birşey olacağını sanmıyorum. Benim bildiğim ishal olan kuşa aspur verirler sindirim sistemini düzenler ishali keser. Ben papağan yavrularıma ilk başta aspur ve dal darı verdim. Ne ishal oldular ne öldüler.

benim bilgim böyle denesin versin hep aspur görelim bakalım

Geri