Karadeniz Pet

Yavrusu olan dişi

sjsb

Yeni Üye
Merhabalar
Dişi muhabbet kuşum yumurtladı. İlk yumurtasından çıkan yavru c.tesi günü 8 günlük iken nedenini anlayamadığımız bir şekilde öldü. Çok iyi beslenip büyüyordu ama ölü bulduk. Şuan 5 günlük ikinci bir yavru var onu da iyi besliyorlar. Ölüm nedenini çok düşündük ve yuvalığa dokunmamak adına yuvalık temizliği pek yapmamıştık, ondan olabilir mi? Bir de dişi ve erkek kuş çok kirlendi. Dişi kuşumuz beyaz ve kafası tamamen yemlerden ötürü sarıya dönmüş durumda. Yıkasak sorun olur mu? Yavru üşür mü? (Anne sürekli üstüne oturuyor)
Başka hiçbir neden gelmiyor aklımıza; tamamen sağlıklı büyüyen bir kuşun ölümü konusunda. Bu yavruyu da kaybetmekten çok korkuyorum, üzerlerine fazladan titremeye başladım; sürekli yuvalığı dinliyorum ses geliyor mu diye. Dişi kuşu ve yuvalığı pis bıraktığımız için enfeksiyondan ölmüş gibi geliyor bana; yuvalığı temizledim ama kuşları da yıkamak istiyorum. Tabii yavruyu değil. Yıkasam bir sorun olur mu???

Yuvalikda talas ve folluk yok mu?
Yuvalığın ortası kendiliğinden folluk gibi yuvarlak şekilde çukur, kuş kumu var içinde. Ölen kuştan sonra kumu değiştik. Kum koyun dedikleri için kum almıştık. Yumurtlamasını pek beklemiyorduk kuşun. Acemi olduğumuz için de hamile olduğunu geç fark ettik, biz fark ettikten 2 gün sonra ilk yumurtayı çıkardı, pet shopa gidip sorunca kuş kumu dedikleri için kum aldık.
Bu olaydan sonra internette herkesin talaş dediğini gördüm. Dişi kuşum çok uysal, değişikliklerden hiç etkilenmiyor. Talaşla şimdi değişsem sorun olur mu?

Folluklu bir yuvalik almaniz ve talas eklemeniz daha saglikli olur. Mama da yapiyorsunuz degil mi?

Folluklu bir yuvalik almaniz ve talas eklemeniz daha saglikli olur. Mama da yapiyorsunuz degil mi?
muhabbet-kuslari-icin-yuvalik1.jpg

Yuvalık bu, ortasındaki çukur folluk görevi görür demişti satan kişi. Kuş da yumurtaları hep orada sakladı.
Kumu talaş ile değişeceğim o zaman. Sanırım yıkamakta sorun yok kuşları? Zaten evin oda sıcaklığı 29 şu anda, klima falan da yok.

Yuvalık bu, ortasındaki çukur folluk görevi görür demişti satan kişi. Kuş da yumurtaları hep orada sakladı.
Kumu talaş ile değişeceğim o zaman. Sanırım yıkamakta sorun yok kuşları? Zaten evin oda sıcaklığı 29 şu anda, klima falan da yok.
Hayır yikamayin uzakdan fisfis kutusu varsa 5 6 defa fisfislayin, bu yuvaliklar pek saglikli degil.

Şuan yuvayı kesinlikle değişmeyin sadece temizlik yapabilirsiniz kuşları ise kesinlikle siz yıkamayın banyoluk takın onlar yaparlar

Tahta degilde plastik folluklu bir yuvalik kullanin birdahaki sefere

Taş tabletten çivi yazısı ile gönderildi [emoji23]

Mısır koçanı veya talaş ekleyebilirsiniz. Plastik folluktan haberi bile olmayan petshoplar var. Ne yazık ki doğru bir kaynak değiller. Ben internetten araştırmamı yapıp, ona göre alışveriş yapıyorum. Petshoplara soru bile sormuyorum.

Plastik folluklu bir yuvalık alırsanız bir sonraki kuluckada daha rahat edersiniz.

Kirlenmesi normal. Kendi temizliğine pek vakit ayıramıyordur. Yem kustuğu için de çabuk kirleniyordur.

Fotoğraf atabilirseniz daha iyi olur. Kirliliğin dozunu da görmüş oluruz.

Geri