Karadeniz Pet

Yazık bu zavallı canlılara...

Gittiği yerde huzuru bulsun. Sizin yaşadığınız şeyim bir benzerini ben yaşadım bir ay evvel. Dişi kuşumu kaybettim. Ama hiç bir rahatsızlığı yoktu. Gece onun hapsurma tıskırma sesiyle uyandım. Kafes kapısı 24'saat açıktır bizde. Yatacaklarında salıncaklarına tunerlerdi. Kız tuneğinde tıskırıyordu. Kızım ne oldu sana dedim karanlıkta elime aldım odadan çıktım ışığı açtım. Tıskırırken hm ağzından hem burnundan kanlar geldi hayatımda böyle şey yaşamadımç daha birkaç saat evvel omzuma gelip saçımla oynayan kızım elimde kanlar içinde kaldı bir kaç dk içinde can verdi. Gece 2'ydi. Çok yandı içim. Ağladım saatlerce kızımı optum kokladım. Niye ve neden öldü bilmiyorum. Forumdan yardım istedim o saate o şokla ama bilen çıkmadı. Elimden bırakamadım. Çok acı verdi. Ben hala kendime gelemedim. O benim kızımdı aniden gitmesi beni çok yaraladı. Sizin durumunuz bana bir ay onceyi hatırlattı. Çok uzgunum..

Gittiği yerde huzuru bulsun. Sizin yaşadığınız şeyim bir benzerini ben yaşadım bir ay evvel. Dişi kuşumu kaybettim. Ama hiç bir rahatsızlığı yoktu. Gece onun hapsurma tıskırma sesiyle uyandım. Kafes kapısı 24'saat açıktır bizde. Yatacaklarında salıncaklarına tunerlerdi. Kız tuneğinde tıskırıyordu. Kızım ne oldu sana dedim karanlıkta elime aldım odadan çıktım ışığı açtım. Tıskırırken hm ağzından hem burnundan kanlar geldi hayatımda böyle şey yaşamadımç daha birkaç saat evvel omzuma gelip saçımla oynayan kızım elimde kanlar içinde kaldı bir kaç dk içinde can verdi. Gece 2'ydi. Çok yandı içim. Ağladım saatlerce kızımı optum kokladım. Niye ve neden öldü bilmiyorum. Forumdan yardım istedim o saate o şokla ama bilen çıkmadı. Elimden bırakamadım. Çok acı verdi. Ben hala kendime gelemedim. O benim kızımdı aniden gitmesi beni çok yaraladı. Sizin durumunuz bana bir ay onceyi hatırlattı. Çok uzgunum..

Kuşlar çok farklı canlılar .. hergün ötüşüne alışırsınız hareketleri ilginçtir çekicidir bi kedi yada köpek size huzur veremez ama bir kuş size dinlenmek istediğinizde sesiyle konuşmalarıyla huzur verebilir sizi üzgünken güldürebilir kuşlar bu yüzden çok farklıdır işte .. öldüklerinde de bir okadar farklıdır ki insanın içinde büyük yara açar alıştıgınız ses artık olmaz en çokta bu koyar insana çünkü sevdiklerimizi görmemek biz insanlar için okadar kötüdür ki yıllarca baktığınız bir kuşun sesini duymamakta işte bunun gibi bişey olsa gerek üstelik saf size karşı zarar veremeyecek kadar saf olan bu canlıları kaybetmek çok zor.. ALLAH ta biiliyor ya bu hayvanlara kanat vermiş hangi canlı bu güzel olayı tatmıştır ki?

sizler sağ olun. üzülmeyin. çok acıymış yaşadıklarınız. biz en azından bekliyorduk bu sonu ama kurtarma ümidiyle çabalıyorduk. sizin hikayeniz gerçekten çok hazinmiş. araştırın lütfen, acaba neydi sorun. bazı şeyler kader ama bir nedeni de olmalı. sizin tecrübenizden sonra da bir kez daha anladım ki, doğru bir şey değişmiş kuş beslemek. bence siz de artık kuş almayın... bu kuş bizde yaklaşık 9 aydır vardı. o zaman bir de eşi vardı. yazın köyde kaçırdı anne anne kafesini temizlerken. bu akşama doğru büyük korku ile dönmüş, diğeri dönmedi. 4 ay önce başka bir eş katmıştık yanına. çok zaman geçirdiler, çok mutlulardı. ama diğer kuş satıldığında uçmaz, korkak ve daha sakindi. zamanla bu sakinlik huyu buna da bulaştı. sonra bize sorunlarıyla dükkandaki son kuş olarak satılan kuşda ilerlemiş mantar tespit ettik. vazelin ve travazol tedavisi bizi bugüne getirdi. şimdi keşke yazın bu da dönmeseymiş diyorum... ama, hayatları bu kadarmış, tamamladılar ve uçtular bu dünyadan... daha fazla kuşun eziyet görmemesi temennilerimle... çok sağolunuz... saygılarımızla...

Demek tespitlerim boşuna değilmiş dedirtti bu konu bana. Arkadaşlar benim kuşumda da 3 gündür net şekilde durgunluk söz konusu. Cumartesi akşamı misafir vardı evde. Bir ara sigara dumanından gözlerim yandı ki kuş ta salonda bulunuyor.Neyse dedim kapıyı açayım sadece 2 dakika, 3 dakika olmamıştır 2 dakika kapıyı açtım az biraz oksijen içeri girince kapattım kuş üşütmesin diye. O zamandan beri halsiz, bitkin, neşesi yok. Öyle gemileri batmış kaptan gibi üzgün şekilde duruyor. Dün hanıma söyledim bundaki değişimi farkettinmi sende diye sordum o da evet ya dünden beri pek sesi çıkmıyor dedi. Kafesimiz 7/24 açık ama özellikle son 2 gündür hiç kendi başına çıkıp uçtuğunu şarkılar söylediğini görmedim. Dün elime aldım kafesten çıkartım (kendi elime geliyor) tekrar kafese uçtu. 2 kere daha denedim yine uçtu. ve koşarak kafesinin içine girdi yine dud yemiş bülbül kesildi sessiz sedasız.. Sadece dikizler gibi sağa sola bize bakıyor, arada sırada da ufaktan ötüyor ama o şarkılar söylemesi oyunlar oynaması gitti... Umarım geçici birşeydir ve düzelir...

Maalesef günümüzde türkiye şartlarında Kanatlılardan anlayan veteriner sayısı Bir elin parmakları kadar bile yok... Muayene ücreti tahlil ücreti vs.. derken 300-350tl fatura çıkartıp abuk subuk teşhisler koyup gönderen çok veteriner gördüm istanbul'da. Dün mesaj atmışsınız ama görsem bile maalesef çok geç olacaktı sabah dönüş yaptım acı haberi aldım :(. Keşke en başta yardımcı bir ümit yardımcı olma şansımız olsa idi bu tür durumlarda kendim bizzat evimde dahi müdahale ediyorum ACİL durum söz konusu oldu sürece. Yanlış teşhis, yanlış ilaçlar, geç müdahale maalesef geri dönülmez noktaya sürüklüyor canlarımızı... Sonuçta onlarda bir can, kendi bilgi birikimim le elimden geldi kadar yardımcı oluyorum. 6 yaşımdan beri muhabbet besliyorum ve her kaybettim kuşta çok üzüldüm etkisinden kurtulamadım benzeri durumları küçüklüğümden beri yaşayan birisi olarak teklifinizi red etmesine rağmen kesinlikle en iyi acısını kısa sürede sağlıklı bir yavru bastırır kanaatınızdayım çocuğunuzun. Yerim maslak'ta telefonumda mevcut sizde eyer kızınız la beraber gelme şansınız olur ise ikna edip teselli bulmasına yardımcı olabileceğime inanıyorum bu tür durumları çocukluktan beri yaşayan birisi olarak şuan üretici olmama rağmen onlarca kuşumun arasında 1 kuşum rahatsız olsa gözüme uyku girmiyor...

yardım ve içten destek mesajlarınız için teşekkür ederim. çok sağolunuz.

11'yaşında başladım bende muhabbet beslemeye. bilgisizlik yüzünden 4'yaşında eser yerde tutmuşum kaybettim kızımı. o 4'yılda eşsiz bırakıp ona o yalnızlığı da yaşattım kızıma. bilmiyordum ki işin doğrusunu. yalnızlık Allah'a mahsus.. hiç bir canlı tek olmamalı.. tek tesellim oda 24'saat salıktı evin içinde... sitede oturuyorduk balkona kaçtı geri bile gelmişti içeri. ondan sonra uzun süre muhabbet beslemedim. ama ne varki iş yeri camına oğlum kaçmış da gelmişti. sahibi onu kaçırmıştı.. ama şimdi benim oğlum oldu.. 6'yıldır benimle.. yanına eş aldım o zaman kızımıda aniden kaybettim işte bir ay evvel... yalnız kalmasın diye hemen aynı gün dişi aldım bir daha.. buna oğlum için mecburdum.. doğada yaşayacaklarını bilsem bugün salacağım dışarı.. ama yaşamazlar biliyorum... kayıpları yenisiyle bastırmak belki bir örtüleme ama ölen öldüğüyle kalmıyor en azından benim için.. acı hala acı...

Bundan önceki evimiz çatı katıydı kaçıp kaçıp bizim balkonumuza hatta mutfağımıza kadar gelirlerdi minik mubişler ilk kuşumda böyle gelmişti evinize bir süre sonrada da öldü çok sarsılmıştım aylarca ağladığımı bilirim bu sebepten dolayı da bir daha bakamayacam demiştim ki bunuda uyguladım uzun yıllar.Doğum günü hediyemdi,hayvanları çok sevdiğimi bildikleri için almışlar arkadaşlarım,böyle başladı miniğimle hikayemiz,5 yıldır bizimle,yavruydu geldiğinde müthiş bir bağ var aramızda,işten geldiğimde bile zilin sesinden hisseder geldiğimi ötmeye başlar,bulunduğu odadan ayrılınca yine aynı tonda öter beni çağırır gibi (sadece bana ve dışarda gördüğü kuşlara bu tonda ötüyor)yaklaşık 2 hafta önce miniğimin karnında bir şişlik olduğunu farkettim durgunlaşmıştı da zaten demek ki sebep buymuş.Veterinere götürdüm bu kuş artık yaşlı,yaşa bağlı böyle durumlar kuşlarda yaşanır tedavisi yok doğal akışına bırakın,başka yere götürmeyin suistimal ederler dedi çıkıp geldik tekrar,Ankara üni.veterinerlik fakültesine götürdüm tekrar ilk baktıklarında şırıngayla alınabilir ödem gibi bir şey dediler,röntgen çekildikten sonra bu şırıngayla alınamaz kitle dediler şu anda da çok büyük olmadığı için müdehale edemeyiz dediler şaşırdım kaldım buraya yazdığımda arkadaşlar hemen götürün erken müdahale ederler derken fakülte küçük bir şey yapılamaz dedi.Nasıl neden diye irdeleyince en sonunda kuştan çokta anlamadıklarını anlayan hocanın da orda olmadığı,hocanın orda olduğu bir gün tekrar getirebileceğimi söylediler çaresiz çıkıp geldik;özetle veterinerlik fakültesinde bile kuştan anlayan bir tane veteriner bulamadık miniğim her gün biraz daha kötüye gidiyor gözümüzün önünde hiç bir şey yapamamak çok acı,pazartesi tekrar götüreceğim son bir umut..

Önemli olan hastalandıktan sonra müdahale etmek değil. Önemli olan hastalanmadan önlem almak. Hastalanmaması için ne yaptınız. 10-12 yıl yaşayan kuşlar var. Hastalanmaması için ne yaptım diye kendilerine sorsunlar tüm kuş sevenler. Ne yapabilirim diyenlerde tecrübeli arkadaşlara danışsınlar buradaki herkes canı gönülden tecrübelerini ve bilgilerini seve seve paylaşır

Kujum nickli arkadaşım hasta olan minik canlınız için şifa diliyorum.. Türkiye de evlerde en çok kanatlı canlılar besleniyor ama veteriner olan hiç bir kişi bu konuda uzmanlaşmıyor. bu bir paradoks... neymiş sürü hayvanlarında (inek koyun keçi vs) daha çok para kazanılıyormuş.. bu nasıl mantık anlayamıyorum veterinerlik okuyanlar canlıların hepsini sevmiyorlar mı? işin ucunda çok para var diye mesleklerine leke sürüyorlar resmen. biz bakıcıların veterinerlik eğitimi almadığımız için hastalıklarını anlamamız mümkün değil.. onlara en iyi nasıl bakarız nelere dikkat etmeliyiz hastalıklarda ilk belirtiler neler bunları bize aktaracak ehil bir veteriner hiç yok. biz anca iş işten geçince durumu fark ediyoruz veterinerler de bilgisiz olunca yavrularımızı kaybediyoruz. Kujum nickli arkadaşım evinizdeki minik arkadaşınızın iyi haberlerini dilerim alırız durumu hakkında bilgi verin..

Biz travmayı yavaş yavaş atıyoruz inşallah, ancak hiç de kolay olmuyor. Henüz, evde kuşlardan kalan eşyalara dokunmadık bile. Hepsini kışın kullanmadığımız bir balkonda gözden uzakta tutuyoruz, onlardan kalan son şeyler olan kafesi, yemleri atmak da hiç kolay değil. Eşyalar gözden uzakta olsa da günlük yaşamımıza işlenmiş o kadar çok hatıraları ve alışkanlıklarımız varki, her anımızda, her adımımızda onlar hala bizimle. Bu hem iyi hem kötü. Bu başlığa yazan arkadaşlara yeniden çok teşekkür ediyorum. Malum işlerim gereği çok zamanım olmuyor, her mesaja ayrı ayrı cevap yazamadım.

Kujum'un yazdığı haberler şimdilik üzücü ama ben de inşallah önümüzdeki zamanda daha güzel bir haber bekliyorum. Dua edeceğim, gerekli adımları geciktirmeden atın, bir de teşhisten emin olmadan gereksiz tedavi denemeyin, zavallı kuşları çok yoruyor. tedavi adı altında sevdikleri yitecek ve içecek gibi yaşamsal desteklerini de kesmeyin lütfen. Biz sanırım bu hatayı yaptık. Daha güzel günlere inşallah...

"Dünyayı güzellik kurtaracak.Her şey bir canlıyı sevmekle başlayacak" sizler bunun karşılığısınız,ilginiz alakanız ve güzel dilekleriniz için hepinize çok teşekkür ederim.İyi ki varsınız.

Güzel haberler vermek isterdim ama ne yazık ki miniğim iyi değil,karnındaki kitle çok daha belirgin halde şu an,çok hızlı nefes alıp veriyor o kadar hızlı ki biz bile duyabiliyoruz saat gibi ritmik bir ses çıkarıyor her nefes alış verişinde ve çok zorlandığı belli oluyor,3 gündür çok az yem yiyor,yemlikle birlikte elime alıp verdiğimde yıyor sadece o da çok az hatta bir kaç tane diyebilirim,dışkılama çok az son 2 gündür yemediği için mi yoksa karnında ki kitleyle mi alakalı bilemiyorum,poposuna yapışıyor kendi uğraşıyor ama temizleyemiyor sıcak suyla ıslattığım pamukla ben temizlemeye çalışıyorum tüm bu olanlara karşılık sürekli kabarık ve uyuyor tabi,işte durumu böyle ben onu böyle görmeye gerçekten dayanamıyorum ne yapacağımı da bilemiyorum

Güzel haberler vermek isterdim ama ne yazık ki miniğim iyi değil,karnındaki kitle çok daha belirgin halde şu an,çok hızlı nefes alıp veriyor o kadar hızlı ki biz bile duyabiliyoruz saat gibi ritmik bir ses çıkarıyor her nefes alış verişinde ve çok zorlandığı belli oluyor,3 gündür çok az yem yiyor,yemlikle birlikte elime alıp verdiğimde yıyor sadece o da çok az hatta bir kaç tane diyebilirim,dışkılama çok az son 2 gündür yemediği için mi yoksa karnında ki kitleyle mi alakalı bilemiyorum,poposuna yapışıyor kendi uğraşıyor ama temizleyemiyor sıcak suyla ıslattığım pamukla ben temizlemeye çalışıyorum tüm bu olanlara karşılık sürekli kabarık ve uyuyor tabi,işte durumu böyle ben onu böyle görmeye gerçekten dayanamıyorum ne yapacağımı da bilemiyorum
Veterinerlik fakültesine götürdünüzmü kuşunuzu.

Veterinerlik fakültesine götürdünüzmü kuşunuzu.
Götürdüm,ilk muayenede şırıngayla alınabilir dediler röntgenden sonra bu şırıngayla alınamaz müdehale için küçük demişlerdi tabi 1 hafta önceydi bu şimdi daha büyümüş halde P.tesi tekrar götüreceğim ama kuştan anlayan bir hoca varmış sadece artık onunlada denk gelirsek

Götürdüm,ilk muayenede şırıngayla alınabilir dediler röntgenden sonra bu şırıngayla alınamaz müdehale için küçük demişlerdi tabi 1 hafta önceydi bu şimdi daha büyümüş halde P.tesi tekrar götüreceğim ama kuştan anlayan bir hoca varmış sadece artık onunlada denk gelirsek
Anladım inş sağlığına kavuşur.

Geri