Karadeniz Pet

Yem, Vitamin, Öneri

wildwing

Yeni Üye
Biz muhabbet kuşuna şu ana kadar pet shoplarda şeffaf torbada satılan 2-3 liralık yemlerden alıyorduk, bunun zararlı olduğuna dair yazılar okuyana kadar. Hangi marka yem önerirsiniz ve nereden alınır? Tüy dökme dönemi de epeydir devam ediyor, vitaminlere başvurulmalı mıdır? Kalamar kemiği gibi kesinlikle gerekli ekipmanlar nelerdir?

Versele-Laga marka yem iyidir,tavsiye ederim.
Vitamin kullanımı size kalmış.Bana sorarsanız kuş düzenli meyve,sebze,mama dahi tüketse var olan 13 çeşit vitamini ve aminoasiti temin edemeyebilir.Bu yüzden haftada 1-2 gün vitamin takviyesi yapılabilir.Ama petshoptaki dandik ürünleri tavsiye etmem.Nekson S,Quiko,Versele Laga markaları iyidir.Özellikle Nekton'u kullanmış biri olarak tavsiye ederim.
Kafeste kalamar kemiğine ek olarak mutlaka kuş kumu bulunmalıdır.Kuş kumunu ayrı boş bir kaba(küçük suluğa mesela) koyarsanız ihtiyacı oldukça tüketecektir.Ayrıca mineral blok,iyot blok gibi farklı taşlar da vardır.Bence hepsinin niteliği farklı ve hepsi kafeste bulunmalı( hepsini temin etme durumunuz olmazsa en azından mutlaka kalamar kemiği ve kuş kumu hep kafeste olsun)

Teşekkür ederim, bu bahsettikleriniz pet shoplarda bulunur mu?

evet bulabılırsınız belkı onerdıgı vıtamınlerı bulamayabılırsınız petshop da genellıkle avısol yada 5 liralik vıtamınler var

Üreticilerin kafeslerinde sadece yemlik , suluk,kuş kumu bulunuyor,yumurta ve yavru zamanlarında da,özel hazırladıkları mamalardan verdiklerini belirtiyorlar,

tecrübeli üretici arkadaşlardan rica etsek hobi maksatlı kuş besleyenlerin,kafeslerine çeşitli maddelerden yapılma (alçı vb.) gaga taşı,kalamar,mineral taşları koymalarının gerekli olup olmadığını varsa faydalarını gerek yoksada zararlarını belirtebilirlermi acaba.

Kafeste mutlaka olması gerekenler:
1- Yem 2- Su 3- Kuş Kumu 4- Mürekkep balığı kemiği (kalamar kemiği) Bunlar mutlaka olmalı tartışmalı olan konu gaga taşı mineral blok v.s denen beyaz alçımsı şeyler. Ben bunu kullanmıyorum gaga uzaması v.s sorunu yaşamadım ama şuda var benim kafeste tahta oyuncak var ve sıklıkla kuşu salıyorum duvara falan bile sürtüyor gagasını dışarı salmıyorsanız gerekebilir. Ayrıca zaman zaman yemliğe biraz kumda atıyorum

Quıko vıtamın ve Versela laga yem ıyıdır.

Geri