Karadeniz Pet

Yem yapımı (önemli)

• Konbuyu başlatan Yasin Coşkun
  • Başlangıç tarihi
Y

Yasin Coşkun

Guest
Arkadaşlar nette aşagıda vereceğim bilgilere denk geldim.Ben eger besleyici, vitaminli yem karışımı yapmak istesem hangi tohumları nasıl bi ölçüde katmalıyım..benim için cok onemli tavsiyelerinizi esirgemeyin simdiden sagolun...

Ak Darı : % 10 protein,% 72 karbonhidrat , 2,5 % Yağ, 2,5 % Seliloz
Muhabbet kuşlarının ençok tükettikleri yemlerden birdir ve temel besin kaynakları arasındadır.

Aspur : % 10 protein,% 70 karbonhidrat, 2% Yağ, Selüloz % 4
Genellikle kanarya yemi veya sade yem olarak bilinir. Bu tohum kabuğu kolay soyulduğu içn kuşlar arasında çok popülerdir. Muhabbet kuşlarının yem karışımında % 50 ye kadar kullanılabilir.

Ayçekirdeği: % 19 protein,% 20 karbonhidrat , % 10 Selüloz ,% 40 yağ
Ayçekirdeği %48 le % 50 arasında yağ içeriri ve muhabbet kuşları için gerçek bir besin kaynağıdır. Ayrıca, birçok önemli amino asitler, mineraller, vitaminler ve eser elementler dahildir. Ayçekirdeği aşırıya kaçmadan kuşlarınız sağlık beslenir.

Dal Darı : % 15 protein,% 67 karbonhidrat , 3,5 % Yağ, 1,5 % SelilozTohum taneleri diğer darı türlerine göre nisbeten daha küçüktür. Yavru muhabbet kuşlarına yem kırmayı öğretmek için birebirdir.Genede yetişkinlerinde tüketmesinde yarar vardır.

Siyah Darı : % 10 protein,% 70 karbonhidrat , % 4 Selüloz ,% 2 yağ
Ak darı ile aynı özellikler taşır ancak kabuk yapısı birazdaha sert olduğundan kuşlar tarfından ikinci plan da yenilir. Fiyatınında biraz farklı oluşu nedeni ile az miktarlarda kullanılır.

Japanese/Japon Darısı : 12% protein,% 13Selüloz ,% 63 karbonhidrat,% 5 yağ
Üç açılı küçük tanelider. Japanese darı özellikle Doğu Asya’da ABD’de gıda ve yem bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Muhabbet kuşları tarafından kolay kabul edilen ve besleyicibir yemdir. Başta Avrupalı muhabbet kuşu yetiştiricileri olmak üzere dnta üzerinde tüm üreticiler tarafından yem karışımlarında %10-%15 arasında kullanılmaktadır.

Kızıl Darı : Çok küçük tanelidir ve ticareti zordu. Doğal olarak bahçelerde ve çimenlik alanlarda yetişir. Muhabbet kuşları tarafından yemiş olarak çok sevilir.

Sarı Darı : % 10 protein,% 74 karbonhidrat , 2 % Yağ, 2 % Seliloz
Akdarıdan sonra en çok tüketilen darı türüdür ama diğer darı türlerine göre içeriğindeki maddeler kuşların vücutları tafafından daha az özümlenir.

Tiftik Darı : Çok keskin küçük tanecikler olduğundan ticari zordur. Doğal olarak bahçelerde ve çinenliklerde yetişir.Farklı renklerde olabilir. Muhabbet kuşları tarafından yemiş olarak çok sevilir.

Yulaf : % 12 protein,% 64 karbonhidrat , % 10 Selüloz ,% 6 yağ
Yem karışımının içine karıştırılmamaladır. Soyulmuş yulaf uygun yemliklerle kuşa ayrıca verilmelidir.Tüm huhubatlar içerisinde en yüksek mineral oranına sahiptir.

Keten : % 24 protein,% 22 karbonhidrat , % 10 Selüloz ,% 31yağ
Yağlı bir tohum türüdür. Tohum içeriği sayesinde doğal bir müsildir

Hicbi fikrim yok ama darilari hic koparmadan dalinda kafese asarsaniz, kuslar cildiriyor onun icin.

Hiç denemedim bilmiyorum.

Malesef yok baharatcılarda var onunda nasıl olduğunu bilmiyom.

Cift var da o dedigin yemde bütün tohumlardan varmı

Nokia 3310 Pro II cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Arkadaşlar bu darı çeşitleri aktarda satılıyormu

Karışımı kendim yapmak istiyom oranlarını biliyo musunuz?

Pek farkedecegini dusunmuyorum ben acikcasi hepsi bitki sonucta zehirlenmezler sadece cok kilo alabilirler. Kafaniza gore karistirin? Zamanla cozersiniz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Peki sagolun..

Merhaba,
bikac sitede dolasirken konunuza cevap olabilecek bir bilgi buldum. (site turkce degil)

Uygun olan karisim su imis:

%25 Aspur
%25 Akdari
%45 Japon - Tiftik dari
%5 Yulaf

bu yuzdeleri neye gore kime gore ayarlayacaginizi yazmamislar ama...

Merhaba,
bikac sitede dolasirken konunuza cevap olabilecek bir bilgi buldum. (site turkce degil)

Uygun olan karisim su imis:

%25 Aspur
%25 Akdari
%45 Japon - Tiftik dari
%5 Yulaf

bu yuzdeleri neye gore kime gore ayarlayacaginizi yazmamislar ama...

Ya olmadı özelliklerine göre ben ayarlarım zaten bikaçını yazmışlar digerlerinide az çok koyarım dediğiniz gibi en fazla kilo alırlar onada dikkat ederim yağ oranlarına göre ayarlarım artık..sağolun bilgi için...

Benim tavsiyem şu şekilde

Aspur % 25 (kanarya yemi)
Ak Darı %20
Kızıl Darı %20
Sarı Darı %10
Yulaf %10
Japon - Tiftik darı %5
Perilla Tohumu %5
Kenevir %4
Nijer %1

Benim tavsiyem şu şekilde

Aspur % 25 (kanarya yemi)
Ak Darı %20
Kızıl Darı %20
Sarı Darı %10
Yulaf %10
Japon - Tiftik darı %5
Perilla Tohumu %5
Kenevir %4
Nijer %1

Hocam peki kullanıyo musunuz bu karışımı? Bide yem seçmiyolar demi

Bu karışımı kullanmadım, çünkü yakınlarımda bu karışı elde edebileceğim bir yer yok ama kaliteli bir yem yapmak istiyorsan bu ideal bir karışım diyebilirim, aspur kışın, kızıl darı yazın kuşları ishale karşı korur, kızıl darı biraz pahalı olduğu için oranını bu şekilde ayarlamak mantıklı, sarı darı ucuz yemlerde çok fazla kullanılır fakat sarı darı fazla kullanılırsa ishal yapar, perilla tohumu değerli bir yemdir ve kuşlar severek yer, keneviri de yemi çeşitlendirsin diye kullanmakta fayda var, keteni kuşlarım yemekte zorluk çekiyor, çoğu ziyan oluyor, bu yüzden keteni söz ettiğim karışıma eklemedim, japon darısını özellikle Avrupalı üreticiler kullanıyormuş, burada açık yem olarak bulabilir misin bilmiyorum, bulamazsan onun yerine de aspur alabilirsin, yulafı kuşlar çok seviyor, yazın serinletici etkisi var ama kışın kullanması pek önerilmiyor, kuşların üşümesine neden olur diye fakat yulaf içerdiği mineral açısından hem tüy değişim dönemlerinde hem de ishal olan kuşların kaybettiği mineral ihtiyacını karşıladığı için faydalı diyebilirim, ben 10 çift ile üretim yapıyorum, genellikle hazır çuval yem kullanıyorum, verselle laga, bravo302, natural top quality muhabbet yemi, deli natüre yemlerini kullandım, en kötüsü bravo302, en iyileri deli natüre ile natural top quality yem diyebilirim, kuş sayım artarsa natural top quality 25 kg yem ile deli natüre 20 kg yemi alıp karıştırırsam yukarıda belirttiğim karışıma yakın bir yem elde edebilirim diye düşünüyorum ama maalesef kargo ücreti boynumuzu büküyor...

sadece ak dari al yeter ha ftada bir kac kez mama yap havuc findik ceviz kesip toz haline getirip ver disi ve erkeklerde sperm yapimini kolaylastirir ve artirir haftada 1 kez versen yeter yavrusu yoksa yavrulari olana kadar ak dari ver arada siradada mama ve havuc findik ceviz vs.

Verdiğiniz bilgiler için sağolun..Kaan abim yazınızı çıktı yapıp gereken mazemeleri yemleri bittimi alacam..burda baharatcı fazlasıyla var caddeside var hatta bulmada sıkıntı çekmem heralde..tam istediğim şekilde bilgilendirdiniz sağolun..Mert abim kuşlar cift yavru mama yemiyolar ceviz koydum bi kere hemen yediler haftaya veririm bi daha..ben her vitamini olan sağlıklı bi karışım istiyom tabi siz daha iyi bilirsiniz ama ben böyle düşünüyorum..

kardeşim mamaya zamanla alışır kuşlar, sana tavsiyem paran varsa cede mama al, işaret parmağı kalınlığında havuçtan parça kesip rendele, rendelenmiş havucun suyunu sık, havucu 3 çay kaşığı cede mama ekle, mama kabında ver, kuşlar yemeye başlayana kadar her gün yap, zamanla alıştığını göreceksin...

Tamam öyle yaparım sagolun..

Geri