Karadeniz Pet

Yem yetiştirme.fikirlerinize ihtiyacım var

Mehmet KOÇTÜRK

Meraklı Üye
Selamün aleyküm arkadaşlar. Ben Sivas ın bi köyünde oturuyorum. Konya da okuyorum. Çiftçilikle uğraşıyoruz. Büyük miktarda buğday çavdar arpa yulaf ekimi yapıyoruz. Boşta tarlalar var. Aklıma takıldı yemlerin kilosuna en az 5 lira veriyoruz. Oysa ki yemi kendim yetiştirsem yüzlerce kilo yem elde edebilirim. Hatta ilerde tonlarca. Bu tohumlar ekim için bizim oralara çok uygunmuş. Tarım bakanlığından vs izin de gerekmiyormuş. İlk aşamada birkaç dönüm darı eksem ve hasatını yapsam bana yıllarca yetecek yem elde ederim. Şu an kuş sayım fazla değil ama ilerde bu işe girmeyi (üretimhane) düşünüyorum ve ailemden de onay aldım. Bunun için bu fikir mantıklı geldi. Normalde biz buğdayı eylülün sonu ekimin başı gibi ekeriz. Doğal olarak bu seneyi kaçırdım. Fakat yazlık olarak yani mart nisan gibi de dağlık yerlere ekim yaparız ve haziranın sonuna yetişir. Köyde karlar eriyince babamdan denemesi için bir miktar ekmesini rica edeceğim. Eğer başarılı olursak daha çok ekerim. Ve bana çok fazla geleceği için Allah nasip ederse forumdaki arkadaşlara kargoları kendileri karşılamak usülüyle bir sürü yem gönderebilirim. Araştırma aşamasındayım çok bir bilgim yok. Fakat sorduğum biri seneye ekersek rahatlıkla yetiştireceğimi söyledi. Rabbim nasip eder inşallah.

Gayet yaratıcı bir fikir umarım muvaffak olursunuz.

İnşallah abicim. Japon darısı bizim oralarada yetişmezmiş sadece. Adı üstünde Japon. Güneydoğu asya ve Amerikada yetişiyormuş. Akdarı kızıldarı sarıdarı tiftik darı (tiftik darının hasatı zor diyorlar) daldarı siyah darı ( zaten kabuğu sertmiş az ekilir bu ) aspur keten ekerim deneme amaçlı. Bahçe sebzesi gibi sonradan da ekilebilir diyorlar. Yulaf zaten kendi ektiğimiz birşey. Hayırlısı bakalım nolacak. ALLAH nasip ederse seneye dağıtırız burdan arkadaşlara. [MENTION=2216]Yusuf Kürşat AKKUŞ[/MENTION] abi sen ne dersin bu işe. Hayır mıdır ?

Güzel bir düşünce hiç bir fikrim yok inşaallah başarılı olursunuz

Geri