Karadeniz Pet

Yeni Aldığım Kuşta Anlayamadığım Sorun

Haluk Ziya Tercan

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. Aranıza yeni katıldım. Bir kusurum varsa düzeltmenizi rica ederim. :D Benim yaklaşık 1 yıl önce aldığım erkek kuşum dişi isteğinde bulunuyordu sürekli. En sonunda gidip bir tane aldım ama hasta çıktı ve değiltirmeye gittim. Orada en dinç görünen yeni bir dişi aldım. Ancak eve getirince gördüm ki burnunun kenarı yara ve burun deliklerinden biri kapalı ve ishal. Antibakteriyel ilacı suyuna kattım, içmeyince şırıngayla takviye yaptım ancak bir değişiklik olmadı ve sürekli titreyerek uyuyor. Ayrıca erkek kuşum sürekli bu dişiyle uğraşıyordu, kafa atıyordu falan. Dişi kuşa baktığım da gözlerinin kenarındaki tüylerin yolunduğunu gördüm. Kuşları hemen ayırdım. Sizce doğru mu yapmışım?
Bir de benim erkek kuş sürekli yıkanıyordu ama bu dişi kuş hiç yıkanmıyor ve gerçekten çok pis. Nasıl yıkanmasını sağlayabilirim ?

BİRAZ UZUN OLDUYSA UYARIRSANIZ MEMNUN OLURUM.

Ayırmak ile iyi yapmıssınız.. Yeni gelen dişi kusunuzun titremesi ve ishal olması mekan değişikliğinden ortamı yadırgamış olmasından kaynaklanma ihtimali bulunuyor.. aynı zamanda ciddi şekilde hasta da olabilir.. ne olur ne olmaz diyerek ayırmışsınız.. bana sorarsanız iyi yapmışsınız.. Aramıza yeni katılmışsınız o yüzden yanlış anlaşılmak istemem ama, petshoplardan alınan kuşlarda cok dikkatli olmak gerekiyor, forum olarak pek önermiyoruz. Bir süre kontrol altında tutun yeni kuşunuzu.. eski hareketliliğini yakaladığı ve ishalinin geçtiğini gözlemlediğinizde birleştirirsiniz tekrar kuşları.. İshal icin sade kanarya yemi tedarik edip yemlik icinde kuşa verebilirsiniz.

Geri