Karadeniz Pet

Yeni Aldığım Yavru Hakkında Birkaç Küçük Sorun :)

Oğuz Emre

Meraklı Üye
Herkese selamlar... Elimde 1-1.5 aylık bir erkek yavru var. Geçen pazar günü almıştım. Sağolsun aldığım arkadaş kuşu eğitmiş bana birşey bırakmamış :) Elimden-omzumdan inmiyor.

Yaramazla birkaç küçük sorunumuz var. Ben odadayken kafesinde durmuyor. Beni gördüğü an çıkarmam için car car bağırıyor, telleri kemiriyor, yemliği kaldırıyor vs. Kafesinde tutmak mümkün değil yani kanat falan çırpıyor ortalık hep tüy, yem kabuğu oluyor :) Kapağı açınca da ilk işi omzuma atlamak oluyor. Hiç şikayetçi değilim şımarık olması hoşuma gidiyor ama bu huyu bazen sorun oluyor. Mesela ödev falan yaparken geliyor kalemin ucunu ısırıyor, kağıdı kemiriyor rahat vermiyor hiç. Kafeste durmadığı için kafesine de koyamıyorum. Onu kafese nasıl alıştırabilirim?

Bir de kendisi yem yemiyor beyefendimiz :) İlla avucuma yem dökecem, ordan yiyecek. Ben okuldayken de pek yem yemediği için, üzerine bir de çok su içince haliyle ishal oluyor... Sürekli başında durup saat başı yem yedirmem lazım. Avucuma yem alınca hemen saldırıyor yani aç olduğu belli ama kafesteyken gidip de kendisi yem yemiyor.

Bir küçük sorunumuz daha var kendisiyle... Bütün gün omzumdan inmeyen kuş, akşam saatlerinde perdenin en tepesine o kornişin olduğu yere tırmanıyor ve yuvada oturur gibi perdenin tepesinde uyuyor. Ben de oraya alışmasın diye hemen alıp omzuma koyuyorum, bazen 2-3 sefer perdeye çıkıyor inmiyor. Perdeye çıkmaması için ne yapabilirim? Haliyle perde hep kuş pisliği oluyor, ev ahalisinden fırça yiyorum :)

Geri