Karadeniz Pet

Yeni aldığımız dişi kuş

• Konbuyu başlatan vivident
  • Başlangıç tarihi
V

vivident

Guest
Merhaba
Aranıza yeni katıldım, daha önce foruma takip ediyordum fakat şimdi bir sorunum var ve bilgi almak istiyorum.

2 yaşında erkek kuşum var. Bize alışık, 20-30 kelime biliyor, öğrenmeye de açık, fakat biz yalnız yaşamasın diye yanına 1 aylık dişi kuş aldık. Kuşu ufak almak istedik çünkü yeni alınan kuşunda bize alışıp elimize gelmesini istememizdi. Yeni aldığımız kuşu aynı kafes koyduk, ilk önce alışamadılar, aradan 15 gün geçti, şu anda birbirlerini öpüyorlar, fakat yeni aldığımız kuş bize gelmiyor, ve kaçıyor. Bu halde bırakmalımıyım, yoksa onları ayırıp, önce yeni kuşun bize alışmasınımı sağlamalıyım.

yeni alınan kuş sanırım korkuyor hala aslında eş alınca genelde erkek kuşlarda zamanla uzaklaşıyor sahibinden. hatta sizi onları ayırıcı biri olarak görebiliyorlar.hepsi böyle değil ama okuyup araştırdığıma göre böyle diyen uzmanlar çok. umarım siz bu sıkıntıya düşmezsiniz

yeni aldığımız kuş ile diğerini ayrı odalara koyduktan 1 saat sonra yeni kuşu parmağımı uzattığımda bu kez geliyor, fakat aynı ortamda kesinlikle gelmiyor kaçıyor

işte onlar birbirlerini bulunca alışamayan kuş gelmeyecektir :/ bir de dişiler çok nazlı ve kavgacıdır :) onları eğitmek erkeklere oranla 2 kat zordur. erkeklerin eğitimi daha kolay ve barışçıllardır. oynamayı severler konuşmayı müziği, az çok biliyorsunuzdur zaten. dişilere dikkatli davranmak lazım. önce alıştırın kendinize sonra aynı kafese koyun isterseniz

ayırıp alıştırmakta imkansız olacak sanırım
çünkü diğer odaya götürsem bile ötmeye başlayınca ikisi de deliriyor, sanırım iyice birbirlerine alıştılar. Hayır iki kuşu dışarıya salınca, bizim kuş üzerimize konarken diğeri de konsa hiçbir problem yaşamayacağız

Zamanla olur mu ki acaba

Yeni aldigin kus senin kusu bozar konusmayi unutur siz3 al8skanligi kaybolur yavas yavas

2 tane kuş bir arada oldugu zaman size alışmaz eşinle ilgilenir bence 1 aylık olan dışıyi degiştirin 1 5 buçuk yaş arası dişi alın derim yavruları olursa yavruyu evcilleştirin.