Karadeniz Pet

Yeni aldığınız kuşu ne zaman salmalısınız

selen canaydın bedel

Onursal Üye
Bir çok insan yeni satın alıp eve getirdiğiniz bir muhabbet kuşunu en azından bir süre salmamanız gerektiğini size söyleyecektir. Kimileri 1 hafta boyunca kimileri de 1 ay boyunca salmamanız gerektiğini söylerler. Bu doğru değildir. Yeni bir ortama gelen muhabbet kuşunun kafesde durarak odayı ve ortamı tanımasına imkan yoktur. Muhabbet kuşunuz uçtukça, hareket ettikçe bulunduğu ortamı tanır.Eğer kuşunuzun sağlıklı olmasını istiyorsanız onu günlük olarak belirli süreler dahilinde uçurmalısınız.

Eğer kuşlarınıza güvenli bir ortam sağlayabilirseniz, siz yanlarında yokken bile uçabildikleri tehlikesiz bir ortamları varsa, bu onlar için en mükemmelidir. Muhabbet kuşunuzun rahat bir şekilde uçabilmesi için bulunduğu ortamı tanıması, keşfetmesi gerekir. Kuşunuzu salmadığınızda, kafeste geçirdiği süre zarfında içinde bulunduğu odayı keşfetmesi mümkün değildir. Kuşunuzu satın aldığınız günde veya 1 ay sonra salsanız da yine ilk uçma denemelerinde duvarlara veya tavana çarpabilir. Kafesin dışında ne kadar çok vakit geçirirse odayı tanıması da o kadar kısa sürer

Bu güzel bilgilendirme için teşekkürler.
Yorumlar mantıklı ve yerinde.

Kesinlikle benim alali 3 gun oldu ilk gun topu topu 3 4 saat durmustur kafeste geceleri haric. 3. Gün bugün kafesten yanima ucuyor sevdiriyor kendini gayet mutluyuz :D

Nokia 3310 ile gönderildi.

benim yeni kuş hep kafeste beslenmiş.Ben alır almaz saldım uçtu falan ama hayvan kafese alışkın.Dişi kuş kendini parçalıyo uçmak için.Erkekte hiç banamısın demiyo.Üşengeçmidir nedir :)

benim kuşumun 5. günüerkek yavru halen ötmüyor kafesindende kapapı açık bıraksam bile çıkmıyor

kuş insanlara alışık değilse sağa sola çarpsa kendi kafesine tekrar girmede problem yaşamaz mı ?

Merhaba arkadaşlar ben kuşumu alalı 10 gün oldu kafesin içinde elime geliyor fakat dışarıya çıkarmaya çalışsam tüneğine geri dönüyor sık sık tekrarlıyorum ama hiçbir şekilde dışarıya çıkmıyor elimden yem yedirmeyi denedim ama dönüp bakmıyor bile çok neşeli ve hareketli bir kuş ama hiçbir şekilde dışarıya çıkartamadım.nasıl çıkartabilirim? henüz neyi sevdiğinide saptayamadım onu dışarıya çekecek bir şey falan :(

Güzel yazı olmuş teşekkürler.

Bundan 10 sene önce bir kuşum vardı. evde sürekli kafesin kapısı açık dururdu. Evimiz gece kondu. yani müstakildi. o zamanlar sobalıydı. Gider soba borusunun üsütne konardı. bizde oraya kafes haricinde konması için bir sopa yaptık ve oradan kafese kafesten oraya güzel ce evin içinde dolaşırdı.

Malesef bir gün dışarıda da kafesin ağzını açık bırakmışız o gün kuşumuzu kaybettik :)

bence de evin içinde serbest olmalı kuş.

bence salmamalısınız benimkisi 2. gün kaçtı ver her uçtuğu yerde kendini vurup yere düştü nence en azından 1 hafta bekletilmeli diye düşünüyorum

ben kafesin kapısını sürekli açık bıraktım..üstüne gitmedim hiç , konuştum dışardan güzel sözler söyledim bekledim..3. gündü yanılmıyorsam biz odad yokken kendisi çıkmış kafesinden..bize de henüz alışmamıştı geri kafese sokmak için kafesi yaklaştırıyorduk bulunduğu yere..2 gün sanırım böyle sürdü, bu arada uçarken kapıya duvara çarptığı da oldu ama bir çarptıgı yere bir daha çarpmadı asla..sonrasında 5. gün olabilir biz odadayken cıktı kafesinden , biraz etrafı biraz beni süzdü ve geldi kafama kondu..ama ben kendim illa da bana gelsin diye üstüne gitmedim, ürkütmedim, kendisi izledi gözledi güvendi ve geldi..şimdi gündüzleri acaip iyi kankayız kendisi ile..akşam hava kararınca babasının oğlunu tanımıyor kerata direk uyku pozisyonu alıyor ve samimiyeti kesiyor : ) ama evde bütün odaları tanıyor biliyor eşyaların yerlerini biliyor, konacak şeyler nerededir biliyor ona göre uçuyor. salondan banyoya mutfaga kendisi gidip geliyor uçarak , ama tabi cok dikkat etmek gerekiyor, açık bir pencere, altı yanan ocak kapağı açık klozet v.s. daha sayamayacagım bir dolu unutkanlıklarımız kuşun başına iş açabilir..çok da dikkatliyim bu konuda..

Kuşumu alalı 5 gün oldu misafir geldiğinde arada bi ötüyö kafesin içinde elime gelmiyo taşınalı birbuçuk ay oldu kuşu saldığım odada bir iki koli var onun yanındaki araya ğiriyo hafif titriyor napabilirim arkadaşlar

Arkadaşlar bana hasta kuş vermişler kuşumu değiştirdim şimdi daha tecrubeliyim mubişimi salmalımıyım ilk gün

o

Ben anneden ayrilali 2 gün oldu hemen aldım daha 2. Günden yavruyu saldım ve hemen alıştı yabancılik çekmiyor kafeste tutmanin manası yok salın daha çabuk alisicaktir

Merhaba arkadaşlar ben kuşumu alalı 10 gün oldu kafesin içinde elime geliyor fakat dışarıya çıkarmaya çalışsam tüneğine geri dönüyor sık sık tekrarlıyorum ama hiçbir şekilde dışarıya çıkmıyor elimden yem yedirmeyi denedim ama dönüp bakmıyor bile çok neşeli ve hareketli bir kuş ama hiçbir şekilde dışarıya çıkartamadım.nasıl çıkartabilirim? henüz neyi sevdiğinide saptayamadım onu dışarıya çekecek bir şey falan :(

benimkilerde bugün öyleydi bi arkadaşım geldi dedi bu kuş dışarı çıkartmassan sıkılır dedi elime aldım kanatlarını ( belli bi yerden ) kesti bıraktık uçuyo kaçıyo ilk ve kanadını kesmiyince tavana çarpıyor sağa sola kestik parmağıma aldım okşadım sevdim konuştum elinle çıkar alışır

Geri