Karadeniz Pet

Yeni aldığınız kuşu ne zaman salmalısınız

kuşun evcilleşmesi için evin içine bırakılması doğru, daha çabuk alışıyorlar ancak ilk günden salın diyen arkadaşlara katılmıyorum. ben 2 aylık yavru almistim simdi bu kus eve geldiginde ilk defa farkli bi ortama geldi ve ilk defa yalbiz kaldi zaten yabancilik çektigi için bi de eve birakmam daha da ûürkmesine neden olurdu.

ben ne yaptım. 10 gün hiç çıkarmadım ve sürekli ilgilendim yeni yerini ve beni tanıdı. sonra 10. gün kapısını acık biraktim. kendiliginden disari cikti hemen. odada baya tur atti ucarak, konacak yer aradi baya bi. sonra perdeye kondu. ben hic müdahale etmedim. sadece izledim. sonra biraz daha uctuktan sonra kafesinin oldugu yere kondu. kafesini iyice kusa yaklastirdim yavasca. sonra kendiliginden icine girdi. yem yemege basladi. 2 saat falan disarida durmustu cunku. ertesi gunde ayni sekilde biraktim sonra bianda alisti. ben de anlamadim. yanina gidiyirum kacmiyor. daha 1 saat once parmagimi kafese soktugumda diger tarafa kacan kus. kacmadi. ama ben cok yavas hareket ediyordum yanina yaklasmak icin. bi anda alisti :). parmagima alip geri kafese koydum. 2. gunde oyle gecti. sonra artik alismisti. kafese elimi soktugumda bile kacmamaya basladi.

kafesinin kapisibi actigi halde disariya ciknayan kuslar bence ya hic birakilmamaktan ucmayi unutup, disaridan umudu kesmis yasli kustur ya da her kusun huyu farkli oluyor. onlarda pek ucusa merakli veya oyuncu kus degildir.

Biz de yeni muhabbet kuşu aldığımızda onu hemen dışarı çıkarrız ve uçmasını sağlarız. En iyisi bu bence de...

Bilgilendirme için teşekkürler.

Dün almış oldugum dişimin yanına erkek kuşumu eve getirdikten 1 saat sonra saldım kafeste ürkek gibi duran kuş dışarda tam bi erkek gibi duruyordu bi öz güven geldi :)

Benim tavsiyem iki gün bekleyip sonra kuşu salmak.Çünkü ilk iki gün boyunca kafesine alışsın,sonra salınmalı.Bizim kuşumuza bunu uyguladık,birkaç gün sonra kafamıza hep geldi valla.

ben de yeni oldu kuşumu alalı. 1 hafta kadar. tabi almadan önce forumda bir kaç günümü geçirdim ve ilk edindiğim izlenim kuşu 1 hafta on gün çıkarmayıp kafesde kendime alıştırmam olmuştu. ancak kuşu almak için bana baskı yapan küçük kızım ve oğlum kuş eve gelir gelmez ellerine almak sevmek için can atıyordu. güç bela bir gün onları uzak tutabildim 2. gün baba çıkaralım elime aıyım seveyim diye başımdan ayrılmayınca 2. gün çıkardım. tabi biraz ürktü uçtu duvara tavana çarptı ama bu 3. gün geçti. artık hafif hafif elimizde duruyor. halıda geziyor pek uçmuyordu. hatta 4-5 gün küçük oyuncak tava içine kızım yem koymuş halının üzerinde yediriyordu. annesi kızdı biraz ama o manzarayı görünce ben kızmadım. şimdi bir hafta oldu sayılır hepimize alıştı omzumuzda elimizde duruyor. elimizden yem yiyor. korkmuyor hatta bazen kafese zor koyuyorum.. ben kafese götürüken uçup kanepeye perdeye çıkıyor girmek istemiyor... konuyu başlatan arkadaşın dediği gibi bu süre değişiyor yalnız şu var ki " hayvan bile sevildiğinin müthiş derecede hissediyor " ve ona göre size davranıyor...

yavrulugu boşmu bırakmalı ben yem döşedim yumuşak olsun diye

ben de yeni oldu kuşumu alalı. 1 hafta kadar. tabi almadan önce forumda bir kaç günümü geçirdim ve ilk edindiğim izlenim kuşu 1 hafta on gün çıkarmayıp kafesde kendime alıştırmam olmuştu. ancak kuşu almak için bana baskı yapan küçük kızım ve oğlum kuş eve gelir gelmez ellerine almak sevmek için can atıyordu. güç bela bir gün onları uzak tutabildim 2. gün baba çıkaralım elime aıyım seveyim diye başımdan ayrılmayınca 2. gün çıkardım. tabi biraz ürktü uçtu duvara tavana çarptı ama bu 3. gün geçti. artık hafif hafif elimizde duruyor. halıda geziyor pek uçmuyordu. hatta 4-5 gün küçük oyuncak tava içine kızım yem koymuş halının üzerinde yediriyordu. annesi kızdı biraz ama o manzarayı görünce ben kızmadım. şimdi bir hafta oldu sayılır hepimize alıştı omzumuzda elimizde duruyor. elimizden yem yiyor. korkmuyor hatta bazen kafese zor koyuyorum.. ben kafese götürüken uçup kanepeye perdeye çıkıyor girmek istemiyor... konuyu başlatan arkadaşın dediği gibi bu süre değişiyor yalnız şu var ki " hayvan bile sevildiğinin müthiş derecede hissediyor " ve ona göre size davranıyor...
aşırı hisli hayvanlar kesinlikle katılıyorum,bazen kızıyorum ona yüzüme bakmıyor diğer arkadasımla oynuyor normalde yanımdan ayrılmayan kuş :)

arkadaşlar 6 gün oldu yavru erkek kuşumu alalı.daha beklemek istemiyorum. bir kere saldım kafesten çıktıgı gibi duvarlara çarpıp durdu kafasını kanattı o yuzden tedirginim

yavru muhabbet kuşum kafeste durmak istemiyor neredeyse tüm gün omzumda gezmek istiyor kafesi görünce ısırmaya başlıyor elimden inmiyor kefese girince zor bırakıyorum elimden kafese alıştıramadım bir türlü, suyu da bizim bardaklarımızdan içmek istiyo su kabından hiç su içerken görmedim yem de sorun yok ama su kabına alışmadı birde kafese girince sürekli baş aşağı yürüyor kafesin en tepesine çıkıyor üçgen kısmına kafasını iyice sıkıştırıp uyuyor bu normal mi bu konuda ne yapabilirim

Men de bir yavru erkek kus aldim eve 3 4 gun olar aldiqim. Eve gelen gun kafede kendini oksatdi. Elime geldi. Men de disari birakdim disarda da elimde omuzumda basimda gezdi
2bf1294c69f7f93d4923aaaa45bae2fe.jpg
elimde yem yedi . ama ondan sonra hep disari cikmak isdiyir . kapini acar acmaz disari ucur. Ama disarda elime hic gelmir. Ac kaldikda bir zor bela yem kabini gosderince gelir. Kafese birakiyorum. Elimi de kafese salan kimi fikri ancak disarda disari cikmak isdiyir. Sizce elime alismasi ucun ne ede bilerem?

Biz de kuşumuzu hemen serbest bıraktık, sevdik ilgilendik. Şimdilik çok şükür her şey yolunda. Konuşma eğitimine başladık bakalım. Ama çok kaşınıyor, tüylerinin arasına baktık hiç bit böcek görmedik. Bana temizleniyor gibi geliyor.

Ben 3. gün dışarı çıkardım ama ilk 2 gün kafesin içerisinde elime alışması için uğraştım elime alıştıktan sonra 3. Gün kafesten çıkarttım şimdi onunla 4. günümüz ve sürekli üzerimde

TURKCELL T60 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba arkadaşlar ben kuşumu alalı 10 gün oldu kafesin içinde elime geliyor fakat dışarıya çıkarmaya çalışsam tüneğine geri dönüyor sık sık tekrarlıyorum ama hiçbir şekilde dışarıya çıkmıyor elimden yem yedirmeyi denedim ama dönüp bakmıyor bile çok neşeli ve hareketli bir kuş ama hiçbir şekilde dışarıya çıkartamadım.nasıl çıkartabilirim? henüz neyi sevdiğinide saptayamadım onu dışarıya çekecek bir şey falan :(
Benim tavsiyem siz çıkartmaya çalışmayın kendisi çıksın elinizi içine koyun elinizi soktuğunuz yerde boşluk kalıcak şekilde tutun meraklanıp çıkmayı dener.

demekki benim 2 aylık yavru kuş eve geldikten bir hafta sonra avuca alınıp korkutulduğu için hep bizden kaçıyor,bugün iki kez elimize aldık çok hırçındı ısırdı bizi,kafesinden elimize almak istediğimizde bile kafesin içinde kendini yerden yere atıyordu,bekleyeceğim inşallah korkusu geçer

merak ediyordum teşekkürler yazdığınız için :)

Geri