Karadeniz Pet

Yeni Alinan Muhabbet Kusu

safak0

Meraklı Üye
Yeni Petshopdan erkek yavru bi muhabbet kusu aldim internetten okudum ilk alinmasinda neler yapilmasi lazim falan ama burdada bi konu acmak istedim yeni eve gelmis bi muhabbet kusu icin neler yapalim?

Birde saniyorum normal ama sormakda yarar var suan kafesin altinda duruyor sadece tuneklere cikmiyor cok hareketde etmiyor acikcasi ilk alindigi icin normaldir sanirim demi? Tesekkurler vericeginiz bilgiler icin simdiden

Normaldir.
Yemin yerini buluncaya dek kafesin dibine yem serpin.

üstat ben kendi yaptığımı anlatayım istersen uygularsın eğer 5 aylıktan küçükse ben hergün salıyorum evi ortamı tanıması için biraz buyukse kafeste elime alıştırıyorum ve bu şeklilde salıyorum kuşla bol bol ilgilenmelisin mesela benimkide açlıktan ölse normal yerinden yem yemiyor tabana döküp yiyor o konuda derdin olmasın ve sürekli ilgilenince 1 ayda ele omuza kafaya bile geliyor sorun olursa mesaj atabilirsin yardımcı olurum :)

Kaç aylık oldugunu bılmıyorum ama etrafda deli deli uçup bi kaza çıkmasında korkuyorum açıkcası :) yaş belirleme konusuna resimleriye koyucam şimdi :)
1Nv2Q5.jpg

Kuş 1-2 ay arası yaşta. Daha gagasındaki kahverengilikler bile gitmemiş. Bu da 30-45 arası yaşta olma ihtimalini arttırıyor. Güzel bir erkek kuş. Birkaç gün dışarı salmayıp elinize alıştırın. Sonrasında ise salıp ortamı tanımasını sağlayın. Sizden kaçıp başka yere konduğunda yanına gidip elinize gelmesini sağlayın. Kafesten çıkarırken elinizle çıkarın kafese sokarken de elinizle sokun. Bu sayede kuşu istediğiniz zaman kafesten çıkarıp istediğiniz zaman kafese sokabilirsiniz.

Kuş 1-2 ay arası yaşta. Daha gagasındaki kahverengilikler bile gitmemiş. Bu da 30-45 arası yaşta olma ihtimalini arttırıyor. Güzel bir erkek kuş. Birkaç gün dışarı salmayıp elinize alıştırın. Sonrasında ise salıp ortamı tanımasını sağlayın. Sizden kaçıp başka yere konduğunda yanına gidip elinize gelmesini sağlayın. Kafesten çıkarırken elinizle çıkarın kafese sokarken de elinizle sokun. Bu sayede kuşu istediğiniz zaman kafesten çıkarıp istediğiniz zaman kafese sokabilirsiniz.
nevzat beyin söyledikleri ile beraber yeme içme de dikkat edin yeşillik felan vermeyin mümkünse ilk 2-3 gün sadece aspur veya aspur ağırlıklı yem verin ishal olmasın kuşunuz. herşeyin başı sabır zaman... bırakın sizi ortamı tanısın keşfetsin zamanla kendine gelecek ortama alışacak

Bugün ilk güç olduğu için kafese koyup salonun orta hizasinda bir yere koydum salonun her yerini görebilen bir yerde ilk saatler tüneklere bile çıkmıyordu son 2 saattir tahta tüneğe çıktı ve orda hareket etmeden bekliyor şuanda eve getirdiğim zamanlar saat 16 civarıydı ve şuana kadar ne yem yedi nede bir su içti bu kadar uzun zaman normalmidir? Ben sultan papağanı beslemiştim o aldığım gün içerisinde yem yemeye başlamıştı bunlarda bi sorun mudur bilemedim ?
VEaY0B.jpg

Kafesin şekli ve konumu bu şekilde bu resimde şöyle bir sorum olucak kafes aynanın yanında hemen ufak kafes içi aynamda var burdada olabilir demişlerdi bende büyük aynanın önüne koydum sizce küçük kafes içi aynasını mı kullanım yoksa yeri iyi midir?
LQA3nV.jpg

Yorumlarınız için herkese teşekkür ederim böyle sorular soruyorum çünkü daha önce muhabbet kuşu beslemedim hiç sultan papağanı beslemişdim onda bir sorun yaşamadım çok şükür :)

İlk 3 gün dışarı salamayıp elimide içine sokmicam 3 günün sonunda ufak ufak elimi içeri sokup elime çıkmasını sağlamaya çalışıcam 2-3 günde öyle çalışma yaptıkdan sonra elime çıkıp öyle elime birlikte dışarı çıkartman sanırım uygundur yorumlarınızdan anladığım kadarıyla umarım doğrudur tekrar teşekkürler :)

arkadaşım imkanınız varsa kafesi değiştirmenizi rica ediyorum kuşunuz maşallah çok güzel 2-3 güne alışır ama kafes yuvarlak olduğu için muhabbet kuşlarında yön duygusunu yok etmeye yol açıyor dairesel kafes yerine dikdörtgen yada kare alırsanız daha iyi bilginize

arkadaşın da dedi gibi silindir kafesler muhabbet kuşlarımız için kullanışlı değildir ufak çaplı papağanlar içindir. dörtgen kafes tavsiye ederim. yukardaki tüneği çıkartın bırakın aşağıda kalsın zaten kuşunuz henüz ufak pek alışkın değildir tünek ve yemlik sistemine. yemi tabana dokun zamanla kendisi yer 2-3 gün alışması sürer o süreçte rahatsız etmeyin pek fazla

Kafesi aynanın önünden şimdilik çekmenizi tavsiye ederim çünkü onlar kendilerini başka bir kuş sanıyor. Size alışması zor olabilir

Bu kafesi alırken biraz bilgisizce aldım petshop bana sultan papağanı için demişti düşünün sultanda tabiki bunda olmadı sonra araştırmalar sonucu ona güzel bi kafes aldım dörtgen muhabbetler biraz küçük olduğu için bunda olur diyenler çoktu o yüzden yeni kafes almadan buna koydum direk bunun içinde bir dörtgen kafes alırım tavsiyeleriniz için teşkkürler peki kafes boyutları ne kadar olmalı?

Tüneği korkutmadan çıkartım şuanda kafes demirlerinde dolandı biraz şuan kafesinde demirlerinde durdu orda bekliyor ne aşşagıya ındi nede yemlik tüneklerine yerede yem serpiştirdim aldığımdan belli hala ne yem nede su içdi 4-5 saat sonra 1 gün olacak bu biraz korkutuyor beni açıkcası

Kuşunuzun yem yemeyip su içmemesi normal. Zaten çok fazla su içmezler. İçtiği zaman da gözünüzden kaçmış olabilir. Yem konusunda ise şunu söyleyeyim. Yeni bir ortama gelen kuş birkaç gün belki de daha uzun bir süre yem yemeyebiliyor. Gayet normal bir durum. Endişe etmeyin.

Teşekkürler tahta tüneği çıkardıkdan sonra biraz kafes etrafında dolanıp aşagıya indi şunada yem tunekleri plastik oldugu için tercih etmiyor sanırım :)

Masallah saglikli gorunuyo zamana ihtiyaci var sizden kacmiyosa yumurta haslayip elinizde yemesini bekleyin yada kafese ulasabilecegi bir yere koyun cok severler

Elimi kafes içine hiç sokmadım kafesin yanından yaklaşıp sakin sakin konuşunca bir sıkıntı çıkartmıyor ilk günler alışması açısından kafese elimi sokmiyim dedim dediğinizi aksama doğru yada yarın deniyeceğim.

Kuşun bu kafesde bir sorun çıkmayacağını düşünerek biraz erken aldım kuşu o yüzden kafesi 1 ay bi süre içinde değitiremicem ama sonunda güzel bi kafes almayı düşünüyorum 1 ay kalması bu kafesde bir sorun çıkartır mı ?

Bir şey daha sormak istiyorum internetten muhabbet kuşu sesi açmak nasıl olur ?

Son düzenleme:
Maddi durumunuz musait oldugunda degistirin kus seslerini duydukca oda otecektir biraz hareketlenir kus var zanneder bence hic dinletmeyin size alissin daha iyi olur

Kafesin ölçüleri ne kadar olmalı ona göre bir kafes bakmaya basliyim yavaşdan

Son düzenleme:
28 saat sonra yerden yem yemeye başladı biraz yiyip tekrar yem tüneğine çıktı yemlik değil hala yerden yiyor ama nasıl olsa yedi zamanla oda olur bundan sonra ne yapmalıyım önerdiğiniz şeyler var mı ?

tamam yem yemeye başladıysa sıkıntı yok yerdeki yemler bitince koymayın o zaten acıkınca bulur yemi kafes önerim pirinç kafes alın çünkü boyalı kafesler bir süre sonra boyası atıyor muhabbet kuşunuz yemesi sakıncalı olabilir kafes boyutları üretim yapacaksanız çifthane kafesler alın çiftler arası kavga olunca hiç yoktan bidaha kafes alma derdi yok ama üretim yapmacaksanız fazla büyük olmasına gerek yok ideal olsun ne çok küçük ne çok büyük :)

Geri