Karadeniz Pet

Yeni doğanlar

• Konbuyu başlatan hayalet15
  • Başlangıç tarihi
H

hayalet15

Guest
Merhaba;

Yuvadan sesler gelmeye başladı. Daha önce her defasında 5 olmak üzere 15 defa yumurta çıkarttı. ilk 5i boş çıktığı için dışarıya attı, 2. 5'den yavrular çıktı ama bir kısmı öldü bir kısmı felç geçirdi, hayatta tutmaya çalıştıklarımda başarılı olamadım, sonraki 5de boş çıktı.

2. beş:

Yavrular doğduğunda tüm yumurtalar kusursuz yırıldı ve sorun yaşamadan çıktılar, hatta biraz tüylendiler ama bir gün bir baktım yanlış hatırlamıyorsam 2 ve ya 3 tanesi ölmüş kalanı ayakları felçlenmişti. Kalanları kurtarmak için petshopçu arkadaşıma danıştım elinden gelen bilgiyi verdi ama başarılı olamadığıma inanıyorum. ilk kurtardıklarım öldü ve son bir tane mavi kaldı ve malesef üzülerek söylüyorum son beslememde soluk borusuna kaçıp boğuldu.

Gelelim konunun aslında açılma sebebine:

Yuvadan sesler gelmeye başladı 20:00 dan sonra duymaya başladık. Ben eskisi gibi olsun istemiyorum sadece bana ait olduklarından değil hayvanlara karşı zaafımdan. Doğan kuşlar büyüyünce petshopa ya da para karşılığı başka bir yere satmak yerine iyi bakabilecek tanıdıklarıma teslim edeceğim.

Neler yapmalıyım, anne besliyor ise destekleyici ne gıdalar sunmalıyım. Erkek sürekli kusuyor 2-3 yıldır kilolarca yemi yiyip neredeyse çoğunu kafesin bulduğu köşesine kusuyor ve vazgeçirtemedik, sırf kustuğu için eş aldık işe yaramadı. Hasta değil ama manyak gibi 1 günde tüm yemlikleri yiyip neredeyse hepsini etrafa çıkartıyor safra kokuları ile beraber (Bu soruna çözümleriniz var ise çok sevinirim).

Yavrulara bakamıyorum 2. 5'de anne ilgisizlik göstermişti suçu kendimde buldum, baktığım ve rahatsız ettiğim için ilgilenmemiştir diye düşünüyorum.
Bana olabildiğince neler yapabileceğim hakkın kapsamlı anlatabilir misiniz? Anlatım dilinizi oldukça basit ve bilmeyen birisine anlatıyor gibi anlatır iseniz sevinirim.

Bu arada erkeğin kusma sorununa ciddi çözümler gelirse sevinirim.

Yeni doğanlar hayatta kalmalı..

İyi günler dilerim..

umarım en kısa zamanda çözüm bulursunuz emekleriniz boşa gitmez inşallah

Geçmiş olsun.
Bu gibi kusma durumları genelde kuşun eş istediğinin habercisidir. Ancak sendeki kuş abartmış, sindirim yollu bir hastalık olabilir. Kuş kumu kullanıyor musun? Yoksa kafese mineralli kuş kumu almalısın.

Kimi dişiler çok iyi bakıcı olmuyorlar, kimileri aşırı kıskanç oluyorlar. Rahatsız edildiklerinde gerekli ilgiyi göstermiyorlar. Ayrıca özellikle kuluçka süresi boyunca ortam sıcaklığının ve neminin sabit ve istenen değerlerde olması gerek. (16-24°C, %40-%70 nem)

Yavrular çıktıktan sonra iyi beslenmeleri için 2-3 günde bir mama hazırlayabilirsin:
haşlanmış yumurtanın yarısı, 1 parmak havuç rendesi, 2 dilim tuzsuz etimek.

Hayırlı üretimler olsun.

kuşları rahatsız etmemek en önemlisi her gün mama yapıp vermelisiniz kuşlar iç güdü ile bakacaklardır yavrulara siz hiç müdahale etmeyin yavrular büyüdükç çok seri olmak kaydı şartı ile yuvalığı temizleyip hamster talaşı ekleyin bunu her hafta tekrarlayın yem içinde ki aspur oranını artırın yavruların en küçüğü 20 günlük olunca yuvalığa dal darı bırakın yem kırma öğrenme sürecini kısaltır tekrar söylüyorum kuşları merak duygunuza yenilip rahatsız etmeyin yoksa yine hüsran olur kuşların bulunduğu ortam en az 18 derece olmalı

Son düzenleme:
[MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION] kuluçkadaki ya da yavrulu kuşa havuç gibi kızıştırırıcı etkiler yapan gıda maddelerinin (havuç en önemli kızıştırıcı maddesi)verilmesi birçok sorunu beraberinde getirir diye biliyorum. Siz nasıl düşünüyorsunuz?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:44 -->-> Daha önceki mesaj 11:41 --

Dişinin yavruları büyütmeden bir daha yumurtlayıp kuluçkaya yatması ve erkeğin yavrularla çiftleşmek istemesi díşinin kiskanip yavruyu öldürmesi gibi

Öncelikle öncekiler e geçmiş olsun yenilere maşallah benim anladigim kadariyla siz Talas kullanmadiniz yavrular çıktıktan sonra pratik yumurta maması yapıp verebilirsiniz erkeğin kusmasina gelince yavrular az büyüsün onlara kusar zor yetistirir böylelikle inşaallah keser

Geçmiş olsun.
Bu gibi kusma durumları genelde kuşun eş istediğinin habercisidir. Ancak sendeki kuş abartmış, sindirim yollu bir hastalık olabilir. Kuş kumu kullanıyor musun? Yoksa kafese mineralli kuş kumu almalısın.

Kimi dişiler çok iyi bakıcı olmuyorlar, kimileri aşırı kıskanç oluyorlar. Rahatsız edildiklerinde gerekli ilgiyi göstermiyorlar. Ayrıca özellikle kuluçka süresi boyunca ortam sıcaklığının ve neminin sabit ve istenen değerlerde olması gerek. (16-24°C, %40-%70 nem)

Yavrular çıktıktan sonra iyi beslenmeleri için 2-3 günde bir mama hazırlayabilirsin:
haşlanmış yumurtanın yarısı, 1 parmak havuç rendesi, 2 dilim tuzsuz etimek.

Hayırlı üretimler olsun.

Söylenen ne varsa hepsini uyguladım. Arkadaşımın petshopuna veteriner geliyor o da bir çözüm bulamadı (Kuşlar hakkında pek de bilgisi yoktu). Onun ki sadece alışkanlık olarak kaldı diye düşünüyorum, bazen 1 hafta kadar kesiyor kusmayı sonra bir başlıyor haftalarca aylarca. Senede 1-2 defa kesiyorsa mutlu oluyoruz işte :)

kuşları rahatsız etmemek en önemlisi her gün mama yapıp vermelisiniz kuşlar iç güdü ile bakacaklardır yavrulara siz hiç müdahale etmeyin yavrular büyüdükç çok seri olmak kaydı şartı ile yuvalığı temizleyip hamster talaşı ekleyin bunu her hafta tekrarlayın yem içinde ki aspur oranını artırın yavruların en küçüğü 20 günlük olunca yuvalığa dal darı bırakın yem kırma öğrenme sürecini kısaltır tekrar söylüyorum kuşları merak duygunuza yenilip rahatsız etmeyin yoksa yine hüsran olur kuşların bulunduğu ortam en az 18 derece olmalı

Kesinlikle artık açıp bakmıyorum. Arada delikten göz gezdiriyorum bir sorun var mı diye. Talaş atamıyorum içine kız hepsini dışarıya atıp kendisi kuruyor yuvayı. Yuvalığın ortasını pergelle çizilmiş gibi ortaya doğru biraz eğimli olacak çekilde oyuyor ki yumurtalar sağa sola kaymasın. Genuie Pig besliyoruz bir de onun talaşlardan denedim her defasında dışarıya fırlatmıştı, kafesin tabanı talaştı. İlk yavru doğalı 6-7 gün oldu daha hiç temizlemedim yuvalığı stres yapıp sorun çıkartacak diye. Benim dişi biraz psikopat, yavru iken aldığımda ayağındaki 1 parmaktaki tırnak toptancı tarafından kaza ile kopmuştu, bende alı verdim onu dükkandan. Zulm gördüğüne inanıyorum ki hafif psikopat ve vahşi. Evin ısıtması sürekli çalışıyor ve artı olarak ben yuvalığın etrafını polar ile kapladım soğuk geçirmesin diye.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:49 -->-> Daha önceki mesaj 20:47 --

son yavrular ne oldu durum ne peki

Bugün 2. yavru sesi daha duydum 2. yumurtadan da yavru çıktı. 2 kuş ötüşüyorlar. Erkek yuvalığa giriyor bazen (Benim görüşüme göre mükemmel bir sonuç bu, erkek insan gibi yetişti bizimle :) öldürmek gibi bir güdü besleyeceğini hiç düşünmüyorum. Akıllıdır ve acayip kusar). Bazen yuvalığın giriş deliğinden bakıyorum yavruları göremiyorum ama öttüklerine yaşıyor ve kısa sürede sustuklarından besliyor olabileceklerini anlıyorum.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:52 -->-> Daha önceki mesaj 20:49 --

Öncelikle öncekiler e geçmiş olsun yenilere maşallah benim anladigim kadariyla siz Talas kullanmadiniz yavrular çıktıktan sonra pratik yumurta maması yapıp verebilirsiniz erkeğin kusmasina gelince yavrular az büyüsün onlara kusar zor yetistirir böylelikle inşaallah keser

Talaşı, bir takım yumları ayrı ayrı defalarca denemiştim daha önceleri ama dişi kuş hepsni kafese attı.

Size kusma olayını şöyle anlatayım:
İki elinizin içinin yukarı bakacak şekilde açın bir çeşmeden su içecekmiş gibi yanyana koyun. Erkek kuş o şekilde iki avuç rahat bir şekilde 1 günde kusabiliyor. Otomatik yemliği koydum daha da abarttı :)

Yavrular bir çıksın o zaman görürüm ben onun haybiye kusuşunu

Yavrulardan ses gelmeyince bugün bakayım dedim. 2 yavru vardı, 2side ölmüştü. Üzerilerinde gri tüyler çıkmıştı. Birde 3 tane yumurta vardı. Kızı çıkarttım yuvadan, yuvayı içinde ne varsa poşete koydum dışarıya çöpe bıraktım! Hayvan sevgisi olmasa, yaşayacaklarını bilsem çıkartıp salacağım dışarıya çifti!

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yavrulardan ses gelmeyince bugün bakayım dedim. 2 yavru vardı, 2side ölmüştü. Üzerilerinde gri tüyler çıkmıştı. Birde 3 tane yumurta vardı. Kızı çıkarttım yuvadan, yuvayı içinde ne varsa poşete koydum dışarıya çöpe bıraktım! Hayvan sevgisi olmasa, yaşayacaklarını bilsem çıkartıp salacağım dışarıya çifti!

Ben anlamadım, çifte mi kızıyorsunuz şu anda?
Neden tüm yavrular ölüyor çok üzücü. Felç ilk defa duydum. Benim de 5 tane yavrum var en büyüğü 12 günlük, bir gün yuvaya bakacağım da ölülerini göreceğim diye ödüm kopuyor.
3 yumurtayı da mı çöpe attınız?

Ben anlamadım, çifte mi kızıyorsunuz şu anda?
Neden tüm yavrular ölüyor çok üzücü. Felç ilk defa duydum. Benim de 5 tane yavrum var en büyüğü 12 günlük, bir gün yuvaya bakacağım da ölülerini göreceğim diye ödüm kopuyor.
3 yumurtayı da mı çöpe attınız?

1. sayfayı okuyun derim. Oradan başlıyor hikaye

Geri