Karadeniz Pet

yeni eşlediğim kuşlarım ve çirtleşme belirtileri

Hakan ŞAHİN

Meraklı Üye
dişi kuşum ve yanına 1 hafta önce aldığım erkek kuşum ilk geldiğinde çok çekingen olsada şuan yem kusmaları kafa sallamalar ve kaşınmaları gibi birsürü hareketlerini gördüm birkaç gündür sık sık ikisi birden kalamar kemiği tüketiyorlar ve bugünde dişiyi yuvanın içine bakarken gördüm sizce bu davranışlar sonucu 1 haftaya çiftleşirler mi? Birde ben kuşçudan yumurta maması dediği bir şey aldım fayatı 1 TL içinde ekmek kırıntısı sarı renkli bişe (yumurta dediler) ve nijer tohumu var. Bunun yararı var mı?? !!Yoksa evde pirinç unu ve bebe büskivisinden oluşan mama mı yapmalıyım?

Son düzenleme:
Dişi muhabbet kuşları yumurtlayacakları zaman normalden daha fazla kalsiyum tüketirler. Eğer kafese asılı bir yuvalık varsa dişi muhabbet kuşu zamanının çoğunu yuvalıkta geçirir. Bu sırada yuvalığın içinde kemirme sesleri duyabilirsiniz.

Dişi muhabbet kuşu yuvalık zeminini içgüdüsel olarak kemirir. Erkek muhabbet kuşları çiftleşmek istediklerinde eşlerine sürekli kur yaparlar, erkek ayağını dişinin sırtına koymaya çalışır
Nijer kızışmaya yardım ediyor yararlıdır.

Genelde sabahları çiftleşiyorlar, sizin görmediğiniz zamanda çiftleşmiş de olabilirler.

Geri