Karadeniz Pet

Yeni gelen kuşa yapılması gerekenler hakkında

• Konbuyu başlatan Burak Boyacı
  • Başlangıç tarihi
B

Burak Boyacı

Guest
iyi geceler arkadaslar öncelikle sitemizde böyle bir konununun olduğunun farkındayım okudumda ama ben herkesin tecrübeleri doğrultusunda iş yapma tarafındayım evet sizin kuşu ilk getirdiğinden itibaren ne yapılması gerektiğini öğrenmek istiyorum mesela ;
-kuşu hergün cıkarma yoksa kafese girmiyor
-kuşu ilk getirdiğinde hemen eve sal sana alışsın
gibi gibi bunları öğrenmek istiyorum sizin yavru kuşunuzu eve getirdiğiniz günden sonra eğitmek için ve kendinize alıstırmak için yaptıklarınızı soruyorum olumlu ve olumsuz hareketleri inşallah beni anlamışsınızdır ve inşallah bu konuyu dikkate alıp birşeyler yazarsınız...
teşekkürler herkese

20 dakika geçmesine rağmen kimsenin tecrübesini paylaşmaması ilginç.. Görmediler sanırsam. Ben kendi alıştırma yöntemimi anlatayım size. Kuşunuz ilk geldiği zaman korkmuş ve arkadaşlarından ayrıldıgı için psikolojisi bozulmuştur. Ona ortama alışması için 1hafta kadar bi müsade verin kafesi sakin ve insanların bel hizasından yüksekte olsun. 1 hafta sonrasında kafesin üzerine ellerinizi yaklaştırın ama kafesin içine sokmayın elinizi. Daha sonra kafesin üzerinden elinizi uzatmanıza alıştıysa kafesin içine yavaşça elinizi sokarak elinize konmasını bekleyın. Ürkme yoksa veyahutta gelmiyorsa kuşunuzun karnına parmağınızı ittirin mutlaka çıkacaktır. kafes içi bu alıştırmayı belirli aralıklarla yapıp günaşırı uyguladığınızda dışarı çıkarma zamanı gelmiş demektir. daha sonrasında omuzunuza koyun ve kafanıza koyun. ona seveceği şeyleri elinizden verin, dal darıya bayılırlar mesela. elinizden yedirin ki elinize güvensin. sakın ola ilk zamanlar avucunuza almayın sıkmayın. tamamen korkup sizden uzaklaşabilir. daha sonra zaten sizin kokunuza alışıp sizi benimseyecektir. ve ilerleyen zamanlarda benimseme olayını da atlattığınız için sizi arkadaşı kardeşi olarak görüp taklit etmeye başlayacaktır. bunu da konuşma olarak adlandırabiliriz. her gün aynı kelime üzerinde minimum 1-2 saat söyleyip yoğunlaşmanızı öneririm. kolay gelsin..

20 dakika geçmesine rağmen kimsenin tecrübesini paylaşmaması ilginç.. Görmediler sanırsam. Ben kendi alıştırma yöntemimi anlatayım size. Kuşunuz ilk geldiği zaman korkmuş ve arkadaşlarından ayrıldıgı için psikolojisi bozulmuştur. Ona ortama alışması için 1hafta kadar bi müsade verin kafesi sakin ve insanların bel hizasından yüksekte olsun. 1 hafta sonrasında kafesin üzerine ellerinizi yaklaştırın ama kafesin içine sokmayın elinizi. Daha sonra kafesin üzerinden elinizi uzatmanıza alıştıysa kafesin içine yavaşça elinizi sokarak elinize konmasını bekleyın. Ürkme yoksa veyahutta gelmiyorsa kuşunuzun karnına parmağınızı ittirin mutlaka çıkacaktır. kafes içi bu alıştırmayı belirli aralıklarla yapıp günaşırı uyguladığınızda dışarı çıkarma zamanı gelmiş demektir. daha sonrasında omuzunuza koyun ve kafanıza koyun. ona seveceği şeyleri elinizden verin, dal darıya bayılırlar mesela. elinizden yedirin ki elinize güvensin. sakın ola ilk zamanlar avucunuza almayın sıkmayın. tamamen korkup sizden uzaklaşabilir. daha sonra zaten sizin kokunuza alışıp sizi benimseyecektir. ve ilerleyen zamanlarda benimseme olayını da atlattığınız için sizi arkadaşı kardeşi olarak görüp taklit etmeye başlayacaktır. bunu da konuşma olarak adlandırabiliriz. her gün aynı kelime üzerinde minimum 1-2 saat söyleyip yoğunlaşmanızı öneririm. kolay gelsin..

aynen bende şaşırdım açıkcası, teşekkür ederim bu bilgileri paylastığınız için kusumu alınca bu dediklerinizi yapmaya calısacağım.

aynen bende şaşırdım açıkcası, teşekkür ederim bu bilgileri paylastığınız için kusumu alınca bu dediklerinizi yapmaya calısacağım.

rica ederim. aldığınız zaman kuşunuzun fotoğrafını da paylaşırsanız burada onun hakkında da değerlendirme yapıp yardımlarda bulunabilirim kardeşim :)

Ben direk saldım kuşu, kendince dolaştı bir yerlere çarptı. Alıştı sonraki gün eve. Acıkınca kafesine girdi. Ben sadece uzaktan konuştum, bilgisayar oynadım. Kuş sonra geldi kafama konmaya başladı. Daha sonra kafamı görünce direk kafama gelir oldu. Sonra korkmadı elimi uzattım elime atladı.
Kuşla uzaktan konuş, ilgilen ama yaklaşma. Bir zaman sonra senin tehlikesiz olduğunu anlayıp kendi geliyor. Benim kanaatim bu yönde. Öyle çok antrenman yapmaya gerek yok. Belki antrenmanla daha kısa sürüyordur bu alışma vakti, orasını bilemem

Ben direk saldım kuşu, kendince dolaştı bir yerlere çarptı. Alıştı sonraki gün eve. Acıkınca kafesine girdi. Ben sadece uzaktan konuştum, bilgisayar oynadım. Kuş sonra geldi kafama konmaya başladı. Daha sonra kafamı görünce direk kafama gelir oldu. Sonra korkmadı elimi uzattım elime atladı.
Kuşla uzaktan konuş, ilgilen ama yaklaşma. Bir zaman sonra senin tehlikesiz olduğunu anlayıp kendi geliyor. Benim kanaatim bu yönde. Öyle çok antrenman yapmaya gerek yok. Belki antrenmanla daha kısa sürüyordur bu alışma vakti, orasını bilemem

teşekkür ederim bilgiler için :)

MUHABBET KUŞU EĞİTİMİ
Yazı Tarihi:03.05.2014
Kendi uyguladığım yöntemdir. Kesinlikle Bu paylaşımdaki amacım bilmişlik taslamak değildir ve kendi uyguladığım, iyi sonuç aldığım denemedir.
Aldığım kuş erkek ve 30 günlük bir kuştur.
Kuşu özellikle araştırarak üreticiden daha salmak kafese düşmeden anne-baba yanından aldım.
- İlk gün eve getirdim. Önceden hazırladığım kafese kuşu koydum.
- Kafesini şu anda da bulunduğu salonda biraz kuytu bir yere koydum.
- 2. gün kafesi yine bulunduğu oda da tüm odayı göreceği bir yere koydum.
- 3. gün kafes kapısını açıp elime 1 parça yem alarak elime gelmesini bekledim.
- 4-5 dakikalık bir tereddütten sonra elime geldi.
- Devamında hergün parmağımı çok yavaş hareketler ile göğsüne doğru tutarak parmağıma çıkmasını sağladım.
- her gün her gün bu pratiği yaparak bana alışmasını sağladım.
- Benim için eğitimin en önemli parçası ise basit zilli ve kuşa zarar vermeyecek bir oyuncak oldu. O ouncak ile kafesde yalnız kaldığı zamanlar da oyunlar oynadı.
- kuş geldikten itibarek 15 gün hiç salmadım. Bu süre zarfında kafes konumu itibari ile bulunduğu odayı bilhassa bana, eşime ve en önemlisi ilerleyen zamanlarda mükemmel bir dostluk kuracakları oğluma alışmış oldu.
- İlk uçuş’da şu taktiği kullandım. Kafesinde vakit geçirdiği oyuncağı aldım elime.
Kafes kapısını açınca oyuncağını görünce kafesden çıkarak elime kondu.
- çok yavaş hareketler ile oyuncağı koltuk üstüne bıraktım. Mutlu olduğunu gördüm ve o oyuncak ile oynarken bende gıdısından sevdim.
- İlk gün 10 dakika sonra hiçbir şekilde avuçlamadan oyuncağı vasıtasıyla kafese koydum.
- Bu süre ve taktiği hergün 3-5 dakika arttırarak uyguladım.
- Bi ara uçma özelliğinin tam farkına varınca ve konacak yer bulamayınca klima ünitesinin üstüne konmaya başladı. Bunun bir sorun teşkil edeceğini düşünerek klima üstünü karton kutular ile kapattım.
- Oğlumla birlikte saldığımız zaman ilgisi genelde ona ilgili ama benide ihmal etmiyor.
- Çalışmalarda eşim fazla yanımızda bulunmadı ama onunda gözlüğü ilgisini çektiği için onuda ihmal etmiyor.
- En önemli hususlar biri ise kuş bugun bana geleli 2,5 aylı bir süre olmasına rağmen 1 kez bile kuşu avuçlamadım.
- Şimdi ise bugun geldiğim nokta ise akşamları 1 saate yakın uçuruyorum. Kafesin kapısını açar açmaz benim yada oğlumun üstüne uçuyor.
- Şimdi ise konuşma çalışmlarına başladık.Güzel tepki veriyor. Sanırım 15-20 Gün içinde ilk kelime duyacağım inşallah.
- Kısaca biraz sabır ve aşırı ilgi,sevgi ile kuşu istediğim gibi alıştırdım.
- Bu yazı tamamı ile bana (Burak Çeliktaş) aittir. Burada amacım bilmişlik yada akıl vermek değildir.
Kendi uyguladığım ve Başarlı olduğumu düşündüğüm yöntemi belki 1 kişiye faydası olur diye paylaştığım bir yazıdır.

Yazı Tarihi:03.05.2014

rica ederim. aldığınız zaman kuşunuzun fotoğrafını da paylaşırsanız burada onun hakkında da değerlendirme yapıp yardımlarda bulunabilirim kardeşim :)

YPXY2Z.jpg

P3Ly35

buda bizim pamuk :) 2 kardeşi daha yeme düşmemiş bu 3 gün once düşmüş bende bunu aldım :)

Benim kuşlarım eve geleli birbuçuk aydan fazla oldu . İlkin fıstık tekti ve birkaç gün kafesten çıkarmadım daha sonra çıkardım fakat geri sokmak için iki üç saat parmagımı uzatıp dil dökmem gerekti avcuma hiç almadım o zamanlar :) kendi elime gelmeye başladı sonra omzuma koyup gezdiriyordum. Yalnız şimdi çok akıllandı kafese sokacagımı anlayınca hemen kaçıyor elimden uslu durmuyor.

Burak kardeşim luşun çok güzel gerçekten maşallah nazar değmesin :) Valla ben kuşumu alalı bu akşam 18 de iki gün olmuş olucak seninkine benziyor biraz erkek gri faktör profil resminde görürsün zaten dışardan serçe seslerini duyunca bir ötmeye başlıyor sorma onun dışında alışmadığı için pasif tünekte takılıyor acıkınca suyunu içip yemini yiyor biraz bakınıp tünüyor gene evde oldukça konusuyorum ilgileniyorum dün bit pre için sprey sıktık biraz elime alıp avuçlamak zorunda kaldım epey ısırdı :D elime almak hiç istemiodum ama temizlik için mecbur kaldım daha hiç salamadım elime alıştırmaya çalışırken bile kafeste deli gibi uçuyor bunu salarsam yakalayamam ben :) Hala heyecanlı beni görünce kalbi çarpıo titrior biraz yanına yaklaştığımda yani inşallah en kısa sürede alışır.

Eskiden olsa bol bol salardım ozamanlar evde durduğum için sürekli kuşlarımla ilgilene biliyordum daha çabuk alışıyordu kuşlarım ancak bununla hafta içleri 2-4 saat ancak vakit geçirebiliyorum.

Geri