Karadeniz Pet

Yeni kuşumu ötekine nasıl alıştırabilirim? Az zamanım var!!!

LevaNolyal

Yeni Üye
İyi akşamlar herkese,

Bir tane muhabbet kuşum var(profil fotoğrafımda gördüğünüz üzere). İlk aldığımda eş almamıştım yanına çünkü hep yanında kalıp ilgilenebilecektim.(yaklaşık 1 senedir eksiksiz ilgileniyorum) Ancak kalıcı olarak yurt dışına çıkmam gerekiyor. Kuş evde ailemin yanında kalacak. Tek başına bunalmasın diye bir eş aldım.

Şöyle ki eski kuşum koltuğa vs. sürtününce beyaz bir sıvı bırakıyor. Bu sebeple onun sperm olduğunu varsaydım ve yanına petshop sahibinin dişi olduğunu söylediği bir kuş aldım.(dişi kuş yavru. daha gözünde beyaz halkalar bile oluşmamış)

Sorun şu: Ben kuşumun kafesini her zaman açık bırakırım. Odada gezer. Yemek yemek için, uyumak için, su içmek için girer vs. Sabah oldu mu tekrar çıkar. Birlikte vakit geçiririz. Yeni kuş da ilk günden odamda gezmeye alıştı ancak örneğin eski kuşum bir yere konuyorsa o da onu kovalayıp kendi yerleşebiliyor. Akşamları uyumaları için kafese soktuğumda, yeni kuş eski kuşun köşesine gitmeye çalışabiliyor ve benim eski kuş da, yanına çok fazla yaklaşırsa kafasına bi iki uyarı gagası vuruyor. Kanlı kavgalar olmuyor ancak bu durum beni endişelendiriyor. Ne yapmalıyım?

Ayrıca yeni kuşun geldiğinden beri(dün akşam üzeri) ne su içtiğini ne yemek yediğini gördüm. Bi ara ikisini de kendi yemek kaplarının başında gördüm.(sadece 1 sefer) ama ben odaya girince hemen yemin başından ayrıldı. Açlıktan ölmez değil mi?

Bir de farz edin ki ben gidene kadar bunlar bi şekilde alıştı birbirlerine. Kur yapmasalar da gagalayıp durmuyorlar sakin sakin duruyor. Yıllar sonra birinin ötekini öldürme riski var mı?

Eğer olmaz diyorsanız, yeni kuşu alıp ayrı kafese mi koyayım?

Koyarsam hiç açmayayım mı? Hani ikisinin de şahsi kafesi olsa. Alışsalar, birbirlerinin kafesine girip tekrar kavga edebilirler mi?

Cevaplarınız için teşekkürler...

Şu anda arada biraz mesafe var tünekte. Ancak sataşmadan duruyorlar birbirlerine. Ben en kötü olasılıkları düşünmek zorundayım çünkü maalesef gidip aylarca dönmeyip sonra yine ülke dışına çıkacağım.

Büyük kuş zamanla yavru olan kuşu ezer bu nedenle ona uygun damızlık bir dişi alsaydınız daha iyi olurdu. şiddetli kavgalar olacağını düşünmüyorum aynı kafeste durabilirler yeni kuş acıkınca yem yiyip susayınca su içecektir

Büyük kuş zamanla yavru olan kuşu ezer bu nedenle ona uygun damızlık bir dişi alsaydınız daha iyi olurdu. şiddetli kavgalar olacağını düşünmüyorum aynı kafeste durabilirler yeni kuş acıkınca yem yiyip susayınca su içecektir

Su, yemek konusunda içimi rahatlattınız. Sanki bugün de daha iyi anlaşıyor gibilerdi. Eski kuş yeniden eskisi gibi kaçmıyor. Yeni kuş da bayağı korkak aslında ama eskisine göre bi tık daha atılgan gibi.

Amacım çiftleşip yavru yapacakları değil de, ben evden ayrıyken ona arkadaşlık edebilecek bir kuş almaktı.

Bi de dün eski kuş gaga vururken hani burnunun dibine kadar yaklaşırsa rahatsız olup, biraz da heyecanlanıp gaga vuruyordu. Baktı kaçmıyor yerini değiştiriyordu. Bugün birbirlerinin dibine girmiyorlar. Hatta sabah ben görmedim ama evdekiler bana birbirlerinin gagalarını öptüklerini söyledi. Didişmiyorlarmış.

Umarım en iyisi olur. Cevabınız için de teşekkür ederim.

Geri