Karadeniz Pet

Yeni Kuşumun Yaşı Ve Irkı

ugurbas

Yeni Üye
Merhabalar,

Aşağıda resimlerini paylaştığım kuşumun yaşı ve ırkı konusunda yardım etmenizi rica ederim. Cinsiyeti çok mühim değil benim için.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

5-6 aylıktan büyük bir kuş ama tam yaşı bilmek zor iş. Kesinlikle erkek. Hollanda cinsi gibi duruyor ama tam emin değilim. Daha tecrübeli arkadaşlar daha doğru tahmin yapabilirler.

Alışmamış, ürkek bir kuş ise bu yaştan sonra size alışması çok zor olacaktır.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Kuşu bir kaç hafta önce kendi çiftleri olan ve üretim yapan birinden aldım. 3 aylık falan anca dedi. Yarın bir kez daha konuşacağız kendisi ile anlaşıldı.

ışıktan dolayı resimler aldatıcı da olabilir. Ama gagası oldukça mora dönük. 3 aylık bir kuşa benzemiyor açıkçası. Konuyu takip edin diğer arkadaşlarda yardımcı olacaklardır.

Kuşda iris var yani 3 aylık olma ihtimalı SIFIR.

Son düzenleme:
Anladım, değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Açıkçası götürüp götürmemek konusunda kararsız kaldım. Kuş bizden hiç kaçmıyor ve kendini sevdiriyor. Annemde sevmiş götürmeyelim alıştırırız diyor. Arada kaldım.

Bence kuş size alistiysa ben olsam goturmem benimde 2 aylik bir kusum var sadece elimden yem yiyor boynuna dokunmamla eliki cok pis isiriyor yani karar senin ;)

Pet shoptan almadım üretim yapan birinden aldım dediniz. Evde üretim yapanlardan alınan kuşlar daha kolay alışıyor. Zaten kendini sevdiriyor dediğinize göre bu kuş insanlara karşı güven problemi kalmamıştır. Evde üretenler sürekli ilgilendiklerinden dolayı insana alışma açısından daha yatkın oluyorlar. Bence de değiştirmeyin. Gelen gideni aratıyor. Bazen bir kuşun en ufak bir huyu için geri götürüyorsunuz onun yerine aldığınız kuşun daha beter huyları kusurları çıkabiliyor. Karar sizin ama kaçmıyorsa alışıksa değiştirmeyin.

Pet shoptan almadım üretim yapan birinden aldım dediniz. Evde üretim yapanlardan alınan kuşlar daha kolay alışıyor. Zaten kendini sevdiriyor dediğinize göre bu kuş insanlara karşı güven problemi kalmamıştır. Evde üretenler sürekli ilgilendiklerinden dolayı insana alışma açısından daha yatkın oluyorlar. Bence de değiştirmeyin. Gelen gideni aratıyor. Bazen bir kuşun en ufak bir huyu için geri götürüyorsunuz onun yerine aldığınız kuşun daha beter huyları kusurları çıkabiliyor. Karar sizin ama kaçmıyorsa alışıksa değiştirmeyin.

Evet çok haklısınız. Gelen gideni aratıyor. Kuş geldiğinden beri aramız gayet iyi aslında. Çok uysal olduğu için de şüphe etmedim hiç. Aldığım yer bir petshop ama daha öncede gittiğim bir yer ve çiftleri evlerinde duruyor orada üretim yapıyorlar. Ben büyük olduğunu söyledim kuşun ama o kadar ısrarcı ve inandırıcıydı ki satan kadın, tamam deyip aldım. Annem uyardı bu arada, biz alalı tam bir ay olmuş.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:40 -->-> Daha önceki mesaj 22:38 --

Valla tam anlamadım ışık kaynağından ancak ırıs gibi gördüm olmayada bilir.

Normalde hiç belli olmuyor gözündeki iris. Bende siz söyledikten sonra resme dikkatli bakınca anladım. Sonra kuşu aldım dikkatlice baktım. İris var ancak çok belirsiz.

maşallah kusunuza güzelmiş gözlerde ırıs yok bence daha. flasdan dolayı oluyo o kahverengi halka gun ısıgında bakın hatta gun ısıgında ayak ve gozlerının fotosunu cekınız yeni resımlerı burda paylasınız daha net ve dogru bilgi alırsınız gerci kus cokta kucuk degıl ama zamanla alısır güzel kuş bence değiştirmeyın derım

Son düzenleme:
Alalı 1 ay olduysa o zaman kuşçunun demesine göre 4 aylık. Aslında 4 aylık olabilir.İlk bakışta büyük gözüktü gözüme ama bir kere 7-8 aylık bir yetişkin olmadığı kesin. Alın tüyleri hala çizgili zamanla o alın bembeyaz olacak. Cere dediğimiz bölge laciverte dönecek. O gözündeki kahverengi halka griye beyaza dönecek vs. vs. Yani sonuç olarak yavruluktan yetişkinliğe geçiş çağında gibi gözüküyor :D Zaten aldığın kadın alıştırmış belli ki.

Bu kus 3-5 ay arasi gozlerdeki iris flash kaynakli.alin cizgilerinden asagi yukari daha iyi tahminler yapilabilir.ayrica hollanda degil bunada aciklik getireyim yerli iri bir kus.

Evet alıştırmış hiç kaçmıyor :) Flashdan silik gibi görünmüş ama alnındaki çizgiler henüz gidiyor.İlk sıradakiler hariç hala duruyor yani :) Biraz fazla panik yaptım sanırım. Değiştirmeyeceğim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:58 -->-> Daha önceki mesaj 22:56 --

Bu kus 3-5 ay arasi gozlerdeki iris flash kaynakli.alin cizgilerinden asagi yukari daha iyi tahminler yapilabilir.ayrica hollanda degil bunada aciklik getireyim yerli iri bir kus.

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.Biraz fazlaca iri galiba :) Yetişkin bir yerli dişi var, yanında bayağı bir büyük duruyor :)

Evet alıştırmış hiç kaçmıyor :) Flashdan silik gibi görünmüş ama alnındaki çizgiler henüz gidiyor.İlk sıradakiler hariç hala duruyor yani :) Biraz fazla panik yaptım sanırım. Değiştirmeyeceğim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:58 -->-> Daha önceki mesaj 22:56 --

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.Biraz fazlaca iri galiba :) Yetişkin bir yerli dişi var, yanında bayağı bir büyük duruyor :)

bakin benim profil fotografimdaki kus cok iri hatta ingiliz kirigi hollanda gibi gozukuyor ama o da yerli tabir ettigimiz cinsten...

Anladım. Yavaş yavaş muhabbet kuşları hakkında bilgi sahibi olmaya başlıyorum site sakinleri sayesinde :)

Geri