petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Yeni Kuşumun Yaşı Ve Irkı

Konusu 'Muhabbet Kuşu Cins, Irk ve Yaş Belirleme' forumundadır ve ugurbas tarafından 26 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. ugurbas

ugurbas New Member

Beğenileri:
    0
    Merhabalar,

Aşağıda resimlerini paylaştığım kuşumun yaşı ve ırkı konusunda yardım etmenizi rica ederim. Cinsiyeti çok mühim değil benim için.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

2. Haggar

Haggar Guest

5-6 aylıktan büyük bir kuş ama tam yaşı bilmek zor iş. Kesinlikle erkek. Hollanda cinsi gibi duruyor ama tam emin değilim. Daha tecrübeli arkadaşlar daha doğru tahmin yapabilirler.

Alışmamış, ürkek bir kuş ise bu yaştan sonra size alışması çok zor olacaktır.

3. ugurbas

ugurbas New Member

Beğenileri:
    0
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Kuşu bir kaç hafta önce kendi çiftleri olan ve üretim yapan birinden aldım. 3 aylık falan anca dedi. Yarın bir kez daha konuşacağız kendisi ile anlaşıldı.

4. Haggar

Haggar Guest

ışıktan dolayı resimler aldatıcı da olabilir. Ama gagası oldukça mora dönük. 3 aylık bir kuşa benzemiyor açıkçası. Konuyu takip edin diğer arkadaşlarda yardımcı olacaklardır.

5. ZavaZinGo

ZavaZinGo New Member

Beğenileri:
    0
    Kuşda iris var yani 3 aylık olma ihtimalı SIFIR.

#5 ZavaZinGo, 26 Ağustos 2014
    Son düzenleme: 26 Ağustos 2014
  6. ugurbas

ugurbas New Member

Beğenileri:
    0
    Anladım, değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Açıkçası götürüp götürmemek konusunda kararsız kaldım. Kuş bizden hiç kaçmıyor ve kendini sevdiriyor. Annemde sevmiş götürmeyelim alıştırırız diyor. Arada kaldım.

7. Taha BAYHAN

Bence kuş size alistiysa ben olsam goturmem benimde 2 aylik bir kusum var sadece elimden yem yiyor boynuna dokunmamla eliki cok pis isiriyor yani karar senin ;)

8. kaan1903

kaan1903 New Member

Beğenileri:
    0
    hocam iristen kastın kahve rengi halka mı?

9. Haggar

Haggar Guest

Pet shoptan almadım üretim yapan birinden aldım dediniz. Evde üretim yapanlardan alınan kuşlar daha kolay alışıyor. Zaten kendini sevdiriyor dediğinize göre bu kuş insanlara karşı güven problemi kalmamıştır. Evde üretenler sürekli ilgilendiklerinden dolayı insana alışma açısından daha yatkın oluyorlar. Bence de değiştirmeyin. Gelen gideni aratıyor. Bazen bir kuşun en ufak bir huyu için geri götürüyorsunuz onun yerine aldığınız kuşun daha beter huyları kusurları çıkabiliyor. Karar sizin ama kaçmıyorsa alışıksa değiştirmeyin.

10. ZavaZinGo

ZavaZinGo New Member

Beğenileri:
    0
    Valla tam anlamadım ışık kaynağından ancak ırıs gibi gördüm olmayada bilir.

11. ugurbas

ugurbas New Member

Beğenileri:
    0
    Evet çok haklısınız. Gelen gideni aratıyor. Kuş geldiğinden beri aramız gayet iyi aslında. Çok uysal olduğu için de şüphe etmedim hiç. Aldığım yer bir petshop ama daha öncede gittiğim bir yer ve çiftleri evlerinde duruyor orada üretim yapıyorlar. Ben büyük olduğunu söyledim kuşun ama o kadar ısrarcı ve inandırıcıydı ki satan kadın, tamam deyip aldım. Annem uyardı bu arada, biz alalı tam bir ay olmuş.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:40 -->-> Daha önceki mesaj 22:38 --

Normalde hiç belli olmuyor gözündeki iris. Bende siz söyledikten sonra resme dikkatli bakınca anladım. Sonra kuşu aldım dikkatlice baktım. İris var ancak çok belirsiz.

12. Berkay ERDİNC

Berkay ERDİNC Well-Known Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    69
    maşallah kusunuza güzelmiş gözlerde ırıs yok bence daha. flasdan dolayı oluyo o kahverengi halka gun ısıgında bakın hatta gun ısıgında ayak ve gozlerının fotosunu cekınız yeni resımlerı burda paylasınız daha net ve dogru bilgi alırsınız gerci kus cokta kucuk degıl ama zamanla alısır güzel kuş bence değiştirmeyın derım

#12 Berkay ERDİNC, 26 Ağustos 2014
    Son düzenleme: 27 Ağustos 2014
  13. Haggar

Haggar Guest

Alalı 1 ay olduysa o zaman kuşçunun demesine göre 4 aylık. Aslında 4 aylık olabilir.İlk bakışta büyük gözüktü gözüme ama bir kere 7-8 aylık bir yetişkin olmadığı kesin. Alın tüyleri hala çizgili zamanla o alın bembeyaz olacak. Cere dediğimiz bölge laciverte dönecek. O gözündeki kahverengi halka griye beyaza dönecek vs. vs. Yani sonuç olarak yavruluktan yetişkinliğe geçiş çağında gibi gözüküyor :D Zaten aldığın kadın alıştırmış belli ki.

14. Bahattin GENÇ

Bu kus 3-5 ay arasi gozlerdeki iris flash kaynakli.alin cizgilerinden asagi yukari daha iyi tahminler yapilabilir.ayrica hollanda degil bunada aciklik getireyim yerli iri bir kus.

15. ugurbas

ugurbas New Member

Beğenileri:
    0
    Evet alıştırmış hiç kaçmıyor :) Flashdan silik gibi görünmüş ama alnındaki çizgiler henüz gidiyor.İlk sıradakiler hariç hala duruyor yani :) Biraz fazla panik yaptım sanırım. Değiştirmeyeceğim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:58 -->-> Daha önceki mesaj 22:56 --

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.Biraz fazlaca iri galiba :) Yetişkin bir yerli dişi var, yanında bayağı bir büyük duruyor :)

16. Bahattin GENÇ

bakin benim profil fotografimdaki kus cok iri hatta ingiliz kirigi hollanda gibi gozukuyor ama o da yerli tabir ettigimiz cinsten...

17. ugurbas

ugurbas New Member

Beğenileri:
    0
    Anladım. Yavaş yavaş muhabbet kuşları hakkında bilgi sahibi olmaya başlıyorum site sakinleri sayesinde :)

Sayfayı Paylaş