Karadeniz Pet

Yeni yavru kuşum çok korkak nasıl alıştırabilirim?

Onur ARDALI

Yeni Üye
Merhaba. Yaklaşık 3 4 gün önce 1 aylık yavru bir kuş aldım. Yerine alıştı 1 2 kere saldım bir yere çarpmıyor belirledi birkaç yer kendine oralara konuyor fakat çok korkak. Elimi kafese sokuyorum hemen kaçışıyor yavaş hareket ettiriyorum birkaç kere kendisine dokunmama izin verdi fakat elimden yem yemiyor ya da elime çıkmıyor. Karnına elimi koyduğumda bazen kaçıyor bazen duruyor fakat elime doğru çıkmasını istediğimde hemen kaçıyor. Verebileceğiniz tavsiyeler var mı acaba? Çok hareketli sevimli bir kuş alıştırabilirsem eğer bana çok iyi arkadaş olacağını düşünüyorum.

Erkek mi dişi mi acaba? Dişiyse biraz geç alşır erkek ise 1-2 haftaya peşini bırakmaz

Dışarı salmaya devam ederseniz çok zor alıştırırsınız. Önce size, sonra dışarıya alışması lazım. Önce dışarıya alışırsa size çok zor alışır. Öncelikle kuşunuzu bir kere çıkarmayı bırakın, kafes içinde elinize iyice alıştırın, taze yeşillik, elma, vs. gibi yiyeceklerle kandırabilirsiniz. Ne zaman elinize alıştığından emin olursanız, artık salmaya başlayabilirsiniz. Her gün aynı saatlerde ilgilenmeye çalışın, yumuşak ve çok hafif bir ses tonuyla sevin, ilgi gösterin, ani hareketler yapmayın, onu korkutacak sesler çıkarmayın.

Kuşum erkek. Tamam bundan sonra salmamaya çalışıcam kafes içinde çok kaçıyor dışardayken o kadar değil anlamadım gitti :)

1 2 haftaya alişir dostum hemen alişmasini beklemeyin...

Kuşum erkek. Tamam bundan sonra salmamaya çalışıcam kafes içinde çok kaçıyor dışardayken o kadar değil anlamadım gitti :)

Dışarıda özgür kalıyor çünkü :) sizi napsın özgürce uçmak varken :) Kafes içinde eğitim verirseniz 1 aya kalmaz istediğiniz gibi olur. Hayırlı olsun tekrardan.

Ben dün bir çift aldım fakat çift olmasına rağmen eski sahibi çok iyi alıştırmış insanlara :)
Bugün elimde ekmek vardı ekmeği gördüler hemen tellere yanaştılar kabuğundan biraz kopartıp verdim 2'si de yedi. Hatta deneyeyim diye saldım bugun 2'sini de dişi biraz ürktü ama erkek elime çıkıyor uçup üzerime başıma falan konuyordu :)

Dışarıda özgür kalıyor çünkü :) sizi napsın özgürce uçmak varken :) Kafes içinde eğitim verirseniz 1 aya kalmaz istediğiniz gibi olur. Hayırlı olsun tekrardan.

Teşekkür ederim. O zaman pek salmıyacağım kafes içinde korkutmadan alıştırmaya çalışacağım teşekkürler tekrardan.

Geri