Yenı yavru kusum hakkında yardım

Konusu 'Muhabbet Kuşu Cins, Irk ve Yaş Belirleme' forumundadır ve g0rky06 tarafından 15 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. g0rky06
  Çevrimdışı

  g0rky06 Profesyonel

  Katılım:
  29 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  2.401
  Beğenileri:
  30
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Ankara/Keçiören
  ...............
   
  #1 g0rky06, 15 Ağustos 2013
  Son düzenleme: 11 Ocak 2015
 2. Sevtap DERİN
  Gizli

  Evet çok küçük daha. Geldiği gibi salmasaydınız keşke. Onu korkutmadan yavaş hareket edin, yumuşak bir ses tonuyla konuşun. Kısacası güven verin. Ürkmüş gibi duruyor. Önce kafesin içinden sana güvenmesini sağla. Elinle yem yedirmeye çalış. Tutmaya çalışma iyice korkar hayvancağız.
   
 3. Ömer Tekin
  Çevrimdışı

  Ömer Tekin Profesyonel

  Katılım:
  6 Nisan 2013
  Mesajlar:
  327
  Beğenileri:
  5
  Yer:
  Ankara
  Tüyleri yeni çıkıyor. O yüzden uçurmayın bir süre. Yoksa kanama olmaya devam eder.
   
 4. Cihan AYTAN
  Çevrimdışı

  Cihan AYTAN Profesyonel

  Katılım:
  20 Ocak 2013
  Mesajlar:
  781
  Beğenileri:
  42
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  istanbul / pendik
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu, Sultan P., Kanarya, Akvaryum
  Kuş sayısı:
  20 tane ve üzeri
  Size bu kuşun kanat ve kuyruk tüylerini annesinin yolduğunu kim söylemiş ise yalan söylemiş yada bu işi gerçekten bilmiyor bu kuşun tüylerini anne yolmuş olsaydı yavruda kellikler olurdu ,

  bu kanat ve kuyruk dökülmesi parazit kaynaklı bir durum ve 3 ay içinde ya tüyler çıkacak yada hep böyle kalacak uçamamasının sebebi ise uçuş kanatlarının sürekli dökülmesi bu hep böyle devam eder çıkar yeniden dökülür size özürlü bir kuş satmışlar
  :(
   
 5. Emre TAVLAN
  Çevrimdışı

  Emre TAVLAN Profesyonel

  Katılım:
  7 Haziran 2013
  Mesajlar:
  1.091
  Beğenileri:
  10
  Yer:
  İstanbul
  Sizi kandırmışlar 1 aylık fılanda degıl 3 4 ayı devırmış yalancı herıfsın tekı aldığım yer kuş kuşluktan cıkmış
   
 6. Mehmet ŞEKER
  Gizli

  sizin için en iyisi bu kuşu değiştirmek olacaktır.
   
 7. g0rky06
  Çevrimdışı

  g0rky06 Profesyonel

  Katılım:
  29 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  2.401
  Beğenileri:
  30
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Ankara/Keçiören
  ...........
   
  #8 g0rky06, 15 Ağustos 2013
  Son düzenleme: 11 Ocak 2015
 8. Mehmet ŞEKER
  Gizli

  suyuna vitamin damlatın. mama hazırlayıp verin.
   
 9. ErtanKılıç
  Gizli

  bi veterinere götürün. bi hastalin ne oldunu öğrenin. ondan sonra vitaminiydi çartiydi çurtuydu yapilir. bazi insanlar zoru sever. saygi duymak gerekir.
   
 10. Eğer kuşta genetik hastalık varsa kanatlarda bir daha çıkmaz.
   
 11. g0rky06
  Çevrimdışı

  g0rky06 Profesyonel

  Katılım:
  29 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  2.401
  Beğenileri:
  30
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Ankara/Keçiören
  ............
   
  #12 g0rky06, 21 Ağustos 2013
  Son düzenleme: 11 Ocak 2015
 12. Dilek M. Dönmez
  Gizli

  Öncelikle bir veterinere götürün derim sonrasından yapılacakları yaparsınız zaten.
   
 13. Onur KUZUKIRAN
  Çevrimdışı

  Onur KUZUKIRAN Profesyonel

  Katılım:
  27 Haziran 2013
  Mesajlar:
  523
  Beğenileri:
  0
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Ankara/Elvankent
  fıransız tüy dökümü hastalıgı var gibi geldi bana
   
 14. g0rky06
  Çevrimdışı

  g0rky06 Profesyonel

  Katılım:
  29 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  2.401
  Beğenileri:
  30
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Ankara/Keçiören
  ..........
   
  #15 g0rky06, 21 Ağustos 2013
  Son düzenleme: 11 Ocak 2015
 15. Onur KUZUKIRAN
  Çevrimdışı

  Onur KUZUKIRAN Profesyonel

  Katılım:
  27 Haziran 2013
  Mesajlar:
  523
  Beğenileri:
  0
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Ankara/Elvankent
  Muhabbet Kuşlarında Fransız Tüy dökümü  Fransız tüy dökümü hastalıgı genç muhabbet kuslarında ortaya çıkan bir hastalıktır, bu yüzden bu hastalıga BFD (Budgerigar = Muhabbet kusu, Fledgling= Tüyleri henüz bitmis yavru kuş, Disease = hastalık) de denir. Tüyleritamamlanmıs yavru kuslar bir anda ikinci kanat tüylerini ve kuyruk tüylerini kaybederler. Bazı kuslar büyük tüylerinin tamamını kaybederken sanslı olanbazıları da sadece az miktarda tüy kaybederler. Genellikle vücudun geri kalanını ve gögüs kısmını kaplayan kısa tüyler hastalıktan etkilenmez. Bazı durumlardavucut tüylerinde de anormallikler oldugu bilinmektedir. Fransız tüy dökümühastalıgına yakalanan kusların neredeyse tamamı hayatlarının geri kalanında uçamazlar çünkü uçmalarını saglayan kanat tüyleri tekrar gelismez veya gelissebile anormalliklerle gelisir. Bu hastalıktan etkilenen kusların büyük çogunlugu çokhızlı kosarlar digerleri ise sadece zıplarlar.

  Hastalığın Sebepleri ve Taşınabilirliği

  BFD hastalıgının sebebi Polyoma Virüsü’dür. Günümüzde virüsün bulasma yolları tüm detayları ile bilinmemektedir. Bazı tahminlere göre virus dahayumurtadayken kusa geçmektedir. Fakat bu sav sadece tek bir sonuç ortayaçıkarıyor. Polyoma virüsü kronik olarak bulasan yaslı kuslar hastalıga sebep olangenleri dogacak yavrulara tasırlar. Sonuç olarak dikkatsizce yapılan üretim Fransız tüy dökümü hastalıgına yakalanan kusların ortaya çıkmasına sebep olur. Virüstenetkilenen eriskin kuslar hastalıgı gelecek kusaklara tasıyacak ve büyük olasılıkla hasta kuslardan olusan yeni bir kusagın ortaya çıkma olasılıgını arttıracaktır.

  BFD hastalıgına yakalanan kuslar sakattır ve günlük yasamlarında kısıtlanmıslardır. Buna ragmen uçamayan bu kuslar uçabilen arkadasları ile çokgüzel bir yasamın tadını çıkarabilirler. Fakat bilinçli olarak bu hastalıga yakalanmaolasılıgı yüksek olan kusları üretmek etik olarak sorgulanması gereken bir durumdur. Görüsler degisebilir, bu yüzden herkes bunun dogru ya da yanlısolduguna kendisi karar vermelidir.

  Polyoma virüsü kronik olarak bulasan tüm muhabbet kusları BFD’e yakalanmazlar. Fransız tüy dökümü hastalıgı genellikle hiç bir belirti göstermedenortaya çıkar. Virüsü sadece tasıyan bir muhabbet kusu hasta veya virüstenetkilenmemis bir görünüme sahip olabilir, bazı kuslar saglam tüylere sahiptir ve hastalıgın belirtilerini göstermezler.

  Yaşlı kuşlar diğer kuşlara hastalığı bulaştırabilir mi ?

  Hastalıga yakalanmıs eriskin bir kusun tehlikesi halen arastırılmaktadır. Bazı bilimadamları hastalıga yakalanmıs kusların saglıklı ve yaslı kuslara hastalıgı bulastırabilecegine inanmaktadır. Bu yaslı kuslar tüylerini kaybetmezler fakat oandan itibaren virüsün varlıgını devam ettirmesini saglarlar. Bu kuslar üretimealındıgı gibi halka tamamlanır ve teoriye göre dogacak kusaklar büyük olasılıkla BFD hastalıgına yakalanacaktır.

  Kuslar konusunda uzman veterinerlerin ikinci bir bölümü de bu hipotezireddederler ve bunu ispatlayabileceklerini düsünürler. Onların görüsüne göre yaslı kusların hastalıgı birbirine tasıma olasılıgı mümkün degildir. Sadece genç kuslaranne ve babaları yüzünden hastalıga yakalanırlar ve bu anne babalar da kendianne babaları yüzünden hastalıga yakalanmıstır ve bu böyle sürüp gider.

  Ne yazik ki her iki teori için de ortada herhangi bir kanıt yoktur. Kus besleyen biri olarak bu hastalıga yakalanmıs bir kusu kümesinize almayı ya da almamayıdüsünmeniz gerekir. Eger ilk teori dogruysa tüm sürü hastalıktan etkilenebilir vesakat muhabbet kuslarının üretimine karsıysanız sürü ileride üretim için
  kullanılamaz hale gelir.

  Bu noktada hastalıga yakalanmıs kusları normal bir sürü içersinde tutup tutmamanız konusunda tavsiye veremem.

  Fransız tüy dökümü hastalığı tedavi edilebilir mi ?

  Günümüzde Fransız tüy dökümü hastalıgının bilinen bir tedavisi yoktur.Hastalıktan etkilenen ve tüyleri kırılan kuslar özel ek besinlerle desteklenebilir ve silisik asite karsı bagısıklıkları arttırılabilir. Yeni tüyler besinlerle sabit olarakdesteklenebilir ve genellikle daha güçlü olarak tekrardan gelisirler.

  Fransız Tüy Dökümü hastalığının Ortaya Koydukları

  Fransız tüy dökümü hastalıgı farklı durumlar ortaya çıkarabilir. Kendi baktıgım kuslardan Tethy bu hastalıktan bir dereceye kadar zarar görmüstür. Birinci kanattüylerini ve kuyruk tüylerini kaybettigi icin neredeyse tamamen uçamıyor.Kanatlarını çırptıgında yükselemiyor. Fakat odanın yüksek bir yerine koydugumda zemindeki en sevdigi tünegine gitmek istediginde kanatlarını çırpıyor ve yavasça asagı iniyor. Tethy zemine bir kaya gibi düsmüyor çünkü ikinci kanat tüylerindenbir kaç tanesi oldugu için hızını azaltabiliyor ve yumusak bir inis yapıyor.

  Ileri derecede Fransız tüy dökümü hastalıgında kuslar sadece uzun tüylerini kaybetmiyor. Ayrıca kısa tüylerini de kaybediyorlar ve bazıları daha çıplak birgörünümde oluyorlar. Benim sürümde yer alan Medea ileri derecede Fransız tüydökümü hastasıdir. Tüm vücudu çıplak ve uçamıyor. Kısın kusları tuttugum odada ısıtıcının önüde bulunan zemindeki en sevdigi tünekte durmaktan hoslanıyor.Bunun gibi neredeyse çıplak kusların bakımını üstlenen insanlar oda sıcaklıgını enazından 20 C de tutmalıdır. Aksi taktirde eksik tüylerinden dolayı kus üsüyebilir vedüsük sıcaklıklar hastalanmasına sebep olabilir. Kısın odanın penceresi açıldıgındada bu kuslar odadan çıkarılmalıdır.

  Küçük kurbaga ismindeki erkek muhabbet kusu çok ileri derecede Fransız tüy dökümü hastalıgına yakalanmıstır . Bu özürlü kus büyük bir kafeste sadık disiarkadası Lady Flohchen ile yasamaktadır. Bu kusların sahibi kafesi onlar içingüvenli hale getirmistir çünkü tüyleri olmayan bunun gibi kuslar tünekten düstüklerinde ciltleri zarar görebilir.

  Ek: Fransız tüy dökümü hastalıgına yakalanan kuslarda uzun kanat tüyleri ve kuyruk tüyleri düzenli olarak tekrar çıkar ve düser. Tüyler tekrar çıkarken kimizaman kanatlarda tüylerin çıktıgı bölgelerde kanamalar olur. Çıktıktan sonratekrar dökülen bu tüylerin uç kısımları normal tüy dökümünde dökülen tüyler gibi olmayabilir. Bu tüylerin uç kısımları kırık ve kanlı olabilir.
  Not:kuşu degişdirmenizi önerrim
   
 16. g0rky06
  Çevrimdışı

  g0rky06 Profesyonel

  Katılım:
  29 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  2.401
  Beğenileri:
  30
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Ankara/Keçiören
  .............
   
  #17 g0rky06, 21 Ağustos 2013
  Son düzenleme: 11 Ocak 2015
 17. ELÇİN KESMEKAYA
  Gizli

  sizi gerçekten tebrik ediyorum. başkası olsa kesin değiştirirdi. ama bu işin hiçbir garantisi yok en sağlam diye aldığınız kuşda tak diye ölebilir. ama siz zoru seçip bu şirin ufaklığı kazanmaya çalışıyorsunuz. belki siz onu geri verseydiniz sonu bir çöp kutusu olacaktı. yaptığınız şey kolay demiyorum ama allah kolaylık versin. gelişmelerden bizi de haberdar edin.
   
 18. g0rky06
  Çevrimdışı

  g0rky06 Profesyonel

  Katılım:
  29 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  2.401
  Beğenileri:
  30
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Ankara/Keçiören
  ilk geldigi günlerde hergün nerdeyse kanadı kopup kanıyordu allaha sükür 5 gündür tüyü kopmuyor kanama olmuyor uçma mesafesi büyüdü gelişme var kendi yaptıgım mama ile besliyorum şuan yem koymuyorum elımden besliyorum
  resime bakın
  http://l1308.hizliresim.com/1d/p/rr6s9.jpg
   
 19. Duygu Koçak
  Gizli

  fransız tuy dokumunu ben geçirmiştim iki kuşumda da. tuylerın koku kanlı ve hemen dokuluyordu bactroban bepanthene artık ne bulduysam surdum ve gecmişti tabi veteriner daha iyi bilir
   

Sayfayı Paylaş