Karadeniz Pet

yeni yavru kuşum :) (ve bir kac soru)

• Konbuyu başlatan Ural KESKİN
  • Başlangıç tarihi
U

Ural KESKİN

Guest
Arkadaslar Salih Çevik Bey den 40 günlük erkek yerli muhabbet kuşu aldım ve suan yeni evinde kafesi çevreyi tanımaya çalışmakta:) zaten insana alışık elden kacmayan bir halde geldi ama ben daha da evcillestirmek istiyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir. Ilk günler elime aliyim mi ?

Bir de kusumuz çok kasiniyor. Yavru oldugu için tüy çıkmasından dolayi mi kasiniyor.Normal mi bu bu yoksa parazit spreyi alıp sikiyim mi biraz.

Bu arada kusuma gaga taşı ve kalamar kemiği aldım. Kalamar. Kemiginin markasi yoktu açık aldım 1.5 tl ye ne kadar saflikta kalamar kemiği bilemiyorum :)

Kuş kumu aldım ayrı kaba koyup yeminin yakinina koydum. Petshoptan açık yem aldim çünkü internetten vikakraft premium muhabbet kuşu yemi siparis ettim fakat petshop sahibi gdo dan dolayı o ürünün yasaklandığini türkiyeye giremedigini aldiginiz ürünün stoktan temin edildigini söyledi. Gdo lu olmasi kuş için illa ki zararlı anlamina gelmez. Sadece türkiyenin bu konudaki yasa ve kararindan ötürü yasaklanmis olabilir. Fakat şuan bu yemi kullananlar varsa memnuniyetinizi veya şikayetinizi öğrenmek isterim.

(Tünekler tahta tunek ile değiştirilecek. )

xB9R1v.jpg

Kq2m05.jpg

wb4gPZ.jpg

xEEWOD.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
çok güzel bir kuş maşallah ilk geldiği için biraz ürkek olabilir kafesten çıkarmadan onunla konuşun kısık sesle ve kafes yanında asla gürültü yapmayın ürkmesin en başından. 3-4 gün kısık sesle konuşun sürekli ıslık çalın sonra kafese elinizi sokun eğer paniklerse bekleyin elinizi çekmeyin ama kıpırdatmayın. kafes içinde elinizi öylece tutun aralıklarla ta ki artık korkmayana dek her el koymanızda içeriye. sonra parmağınızı ayaklarının dibine götürün çok yavaş bir şekilde baktınız hala korkuyor elinize kısa bir tünek alın onun üstüne çıkarmaya çalışın gelince tüneğe parmağınızla usulca ileri ileri götürün tüneği tutarken parmağınıza geldiği an tüneği yavaşça çekin sakın yılmayın :) kalamar kemiği eksik olmasın, ayda 1 veya 2 kez spreyleyin kafesi ve kendisini. suyunu her gün değişin bir banyoluk koyun ve oyuncak bulunsun mutlaka. kuş kumu çok sağlıklı deniliyor burda, onun için koyabilirseniz kafes alt kısmına koyun üstünde dolaşırken hem tırnaklarına iyi hemde arada üstünden yem yerse o kumun midesine iyi gelecektir eritmesi falan daha kolay olacaktır yediklerini hazmetmesi açısından.

maşallah çok sevimli bir kuş. Tüneklerin tahta olması daha sağlıklı olacaktır. Değiştirmenizi öneririm.

Maşallah cok yakışıklı bir erkeğe benziyor ,
Kuş kumunu ben ayrı kapta tavsiye etmiyorum kendimce (herkesin görüsü burada farklı olabilir)Çünkü; fazla yememesi lazım bu yüzden yemine 1- 1.5 tatlı kasıgı kadar atıyorum ,
tahta tüneğe para vermektense kendi yapmanızı tavsiye ediyorum :)
kuş eğitimi için herkes farklı bir metot kullanıyor, ben kuşumu eve getirdiğim ilk günün aksamı saldım ilk başta biraz yabancıladı ama daha sonra onu ıslıklarla ve güzel sözlerle çağırınca gelmeye başladı simdi ise salınca direk yanımıza geliyor

Maşallah çok tatlıymış kuşunuz.Ani hareketlerden kaçınırsanız daha çabuk alışacaktır.

Teşekkürler arkadaşlar. Peki yem hakkında vitacraft tecrubeniz var mı. Siz hangi yemleri kullanıyorsunuz. Yem dışında ne veriyorsunuz

Hayirli olsun cok tatli bir yavruymus masallah. :) diger uyelerimiz bircok tavsiyede bulunmus ama ben de birsey eklemek istiyorum; kusunuzun size alisma surecinde ve sonrasinda kusunuzu elinize almaniz gerektiginde kesinlikle avuclayarak tutmayin, parmaginizi tunek gibi tutarak size gelmesini saglayin, avuclama kusun guvenini kirmada en buyuk etkenlerden birisidir. Onun disinda kusunuzu en azindan 1-2 hafta boyunca cok fazla disariya salmayin. yeni yasam alanini tam anlamiyla taniyamadigi icin muhtemelen bir yerlere carpacaktir. Ilk birkac gun cok fazla hareket etmeyebilir yem yemeyebilir su icmeyebilir, yemligin yerini ogrenene kadar kafes tabanina bir miktar yem serperseniz iyi olur. Yem demisken; ben de ogluma vitakraft veriyorum oldukca kaliteli bir yem, oglum icindeki her seyi yiyor birseyi bile secmiyor. bunun disinda yavrunuza mama verebilirsiniz haftada 2 kere. siteyi incelerseniz bircok mama tarifi mevcut.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:15 -->-> Daha önceki mesaj 18:11 --

Bir de dikkatimi simdi cekti, kalamar kemigi ve gaga tasi tunege biraz daha yakin olursa kusunuzun ulasmasi daha kolay olur. Ayrica plastik tunek yerine mutlaka tahta ya da daldan tunek kullanmalisiniz.

Evet yemlik ve sulugun oldugu yere inmiyor. Hareketsiz şimdilik. Ama elime cikiyor elimden yem yiyor. Henuz ilk günü. Zamanla açılacak tabi :)

ural bey masallah kusunuz çok güzel. bende bi iki sey paylaşmak isterim. kuş biraz büzülmüş gibi duruyor ya ortam soguk yada bi rahatsızlıgı olabilir. kuşunuza canlanması için ve ekstra vitamin saglamak için kabuklu haşlanmış yumurta vermenizi tavsiye ederim onuda bi yumurayı haşlayın ve soymadan ortadan ikiye bölün kafesin herhangi temiz olan bi yerine yarısını koyun diğer kalan yarısınıda dolapta streçleyip saklayın ertesi gün verin. tamamını yemeyecektir ama az bişe bile yerse çok faydasını göreceksiniz haftada bi sefer bunu yapmanızı tavsiye ederim cok önemli bu :)