Karadeniz Pet

Yeni yavru muhabbet kuşum ile ilgili ACİL sorularım var!!!

• Konbuyu başlatan İLKER KARADANA
  • Başlangıç tarihi
İ

İLKER KARADANA

Guest
Merhaba arkadaşlar,

Aranıza yeni katıldım, çocuklarımın isteği üzerine 2 hafta önce yavru bir muhabbet kuşu edindim, sanırım en fazla 3 aylık diyebiliriz. Daha önce de 1 sene süreyle muhabbet kuşu bakmışlığım var, maalesef bu kuşu elim bir kaza nedeniyle kaybettik.
Yeni kuşun bakımı ile ilgili çok acemi olmasam da, bazı tereddütlerim oluştu, bunları sizlere danışmak istiyorum.

Forumu tarayarak ulaşabileceğim bilgiler olduğunun farkındayım ama bunu yapmam uzun bir süre alacak, yeni konu açarak kuşumun rahatı için gerekli bilgileri bir an önce edinmek istedim, umarım beni mazur görürsünüz.

1. Kafes içinde mutlaka bulundurulması gerekenler konusunda, KUŞ KUMU ile ilgili soru işaretleri var kafamda. Bazı kaynaklar gerekli derken, bazıları olmasa da olur diye yazmış, yabancı kaynaklara bile baktım. Siz ne dersiniz?

2. Kafesimizde mubişin sağlığı için hangilerini sürekli bulundurmalıyım? (gaga taşı, grit taşı mürekkep balığı kemiği, mineral taşı) farklı isimlerde ürünler var. Ne dersiniz?

3. En iyi marka yem hangisi (Quik, bonnie, champion, garden mix, lora, wunder vogel), ayrıca vitamin markası olarak ne tercih edilmeli ve edilmemeli? Toz olanlar mı, yoksa sıvı olanlar mı daha iyi? Mesela Avi-vit isimli bir ürün vardı, tozdu ama suya mı katıyorduk, hatırlamıyorum!!!

4. Yeme kenevir veya yulaf eklenmeli mi, evetse sürekli mi, ara ara mı? Darı dalı ne
sıklıkta verilmeli, kafes içinde nasıl bulundurulmalı?

5. Evde beslenen çiçeklerden hangileri zararlıdır? Yakında evin içinde serbest
bıraktığımda, ilk başlarda bazı salon bitkilerini gagalayacaktır, bunu yapmaması için dikkat edeceğiz, ancak yemesi halinde ölümüne neden olacak bitkiler var mıdır?

6. Hangi vitamin, mineral ve ilaçlar evde el altında tutulmalı ve ne sıklıkta verilmeli?

Şimdilik sorularım bu kadar, forumu taradıkça daha fazla bilgi edineceğimi düşünüyorum ama yukarıdaki sorularımın aciliyeti var.
Şimdiden herkese teşekkürler…

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 17:06 -->-> Daha önceki mesaj 16:57 --

Bu sitenin binlerce üyesi var diye üye oldum ve yardım istedim ama 1 gün geçti tık yok, bir yerlerde yanlış yaptıysam, düzeltin, gerekeni yapayım...

1. bence kuş kumu gerekli çünkü çünkü kuşlarda diş yok ve taşlık denen şey var bunlarda sindirimi kolaylaştırmak için gerekli
2. gaga taşı ve mürekkep balığı kemiği gerekli
3.bu bütün yemler iyi ancak ben championu tercih ediyorum
4.ben pek gerekli olduğunu düşünmüyorum yemi zengin olsun yeterli bence ama aspur alın ishal için iyidir
5.bunun hakında bi bilgim yok
6.avivit ve avi minerla alabilrisiniz

METERT arkadaşıma tşk ederim, diğer arkadaşlarında yorumlarını bekliyorum...

1-kuşkumu şart
2-kalamar kemıgi
3-kuşşun yedıgı her yem kalıtelıdır :) vıtamın de supervit fort
4-kenevıre gerek yok aspur verebılırsın tüy zamnı yulaf ıyı gelır dal darıya gerek yok
5- ----
6- 3 cevapda verıldı
7

1-2... demede özet geceyim .. ben şahsen kuş kumu vermiyorum 1-2 ay verdim sadece 2 senedir bir sorunla karşılaşmasım ALLAHIN izniyle

vitamin olarak supervit fort ve alvisol diye vitaminlar kulanıyorum haftada 2-3 defa sularına veriyorum ve verdigim zaman gününde suyu degiştiriyorum 1 gün gectikten sonra .. haftada 1-2 defa yumurta haşlayıp kabuklarıyla beraber ezip veriyorum proteyin icin.. arada fazla olmama şatıyla havuç elma vs veriyorum ... kalamar ve gaga taşı takılı .. yemlerini 2 günde bir ufleyerek temizliyorum tabi yem kutusu boyu nedeniyle degişe biliyor ...
evdeki cicekler zehirleye bilir cd asarak önleye bilirsin kuşun urkecegi şeyler aklıma geldide ...
ben bu yazdıklarımla yaklaşık 2 senedir kuş besliyorum ve elimden geldigi kadarda bu siteden faceden bilgi edinerek kendimi azda olsa geliştirdim
:)

soruların cok guzel bende merak edıyorum. siteminde normal. ilgilenenler olursa takıp edeceğım. bu arada parazit spreyını sormamıssın ..:D

tşk ederim, parazit spreyini daha önceki kuşum için aldım ama neredeyse hiç kullanmadım, zira pek kafama yatmıyor kuşa birşeyler sıkmak, elimden geldiğince temizliğine dikkat ettiğim müddetçe, ayrıca başka kuşlarla da herhangi bir ilişki içinde olmadıklarında evde bakılan kuşlarda, en azından benmkinde, bu türden bir problem yaşanmadı. tüy döküm zamanlarında yaşanan kaşıntı artışları normaldir, onun dışında bu türden spreylere gerek olmuyor kanımca, zaten bendekinin de son kullanma tarihi geçmiş, ama almayı düşünmüyorum, ben eski kuşumu sabun, şampuan resmen bayo yaptırırdım, mis gibi olurdu... :)

bu soruları daha öncede benzer bir site vardı, ilk kuşumu edindiğimde sormuştum, olay olmuştu, cevaplara yetişememiştim, şu anda internette bu konuda en fazla üyesi olan site burası ama ya trafik yoğun değil, ya da sorularım zor geldi. Kuş kumu konusunda olumlu görüş bildiren arkadaşlarıma bir link vereceğim, burayı inceleyip tekrar konuyu tartışırsak sevinirim...

muhabbetshop.blogspot.com.tr/2014/07/muhabbet-kusu-kumu-nasl-kullanlr.html

Ya bende sana birsey soracağım konu acıyorum kımse bakmıyor yazmıyor bende anlamadım acil yardıma ihtiyacım var . benim eski kusumda dediğin gibi hersey yıyor ıcıyor gelıyor gıdıyor banyo fön kacmıyor duuu oldu 5 sene once. sımdı bır cıft aldım dısı 4 erkek 7 aylık. ben hergun kafesi temızlıyorum komple ama dun kusumda bıt gordum baya hastaydı veterınere goturdum kabarık duruyor yemıyor ıcmıyor uyuyor ıshal dı bırde ondan zannettım veterınerde ıshal ılacı verdı poposu da yara gıbıydı krem sur dedı neyse dun bı baktım kusumun tum o hallerı bıttenmıs bıt gezıyor veterinerde anlamadı mall vitamix diye antiparazit spreyi sıkıyorum her ikisinde de bugün de bit ilacı alıcam ne yapmam lazım sen bılıyor musun_?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Başlıkta yazdığınız kadar acil olmuş olsa inanın cevaplayacaktım ama acil bir durum göremedim.

beğenme butonunu bulsam başlığa kullanacaktım, siz bulursanız yetersiz mesajıma kullanırsınız artık.

Son düzenleme:
hiç bitlenen bir kuşum olmadı ama benzer konuları okurken kuşun ensesine bir damla damlatılan bir ilaçtan bahsediyorlardı, oldukça etkin bir yöntemmiş ama başıma gelmediği için pratikte denemedim. Net olarak kendi gözünüzle gördüyseniz, ciddi bir şekilde üzerinde durmanız gerek, diğer kuş içinde geçerli olabilir bu durum, her ikisine aynı işlemi uygulamalısınız, ayrıca kafes ve tüm malzemelerini dezenfekte edin, mesela kaynatılabilecek olan parçaları kaynatın, kaynatamadıklarınızı değiştirebilir veya etkin bir şekilde temizleyebilirsiniz, mesela çamaşır suyu ama sonrasında iyi durulanmalı. Kolay gelsin...

Not: Maalesef bu sitede arkadaşların ağzından lafı kerpetenle almak gerekecek gibi, baksana cevap yazmak için girmiş bir tanesi, çok acil görmemiş, cevap da vermemiş, inanılır gibi değil

Benim kuşlarımda bit vardı çok uğraştım, bitti sanıyordum 1 hafta sonra yine var hemde öyle böyle değil. Bit sreyi kullandım duş devamlı asıktı kafeste suyuna da sirke damlatmanız gerek biraz, tül ü kesinlikle çıkarın meğer orada saklanıyormuş kuşlarımın bitleri ve duvardu asılı olduğu yer çivi fln, devamlı temizlenmeli ve ben kuşları gündüz balkona çıkardım biraz fayda oldu sanki güneş ışığı allaha şürük şuan bişey yok, bit yüzünden yavru bile alamadım

Geri